۱۱ چیزی که در مورد فلزات نمی‌دانستید

فلزات از مهمترین مواد روی زمین هستند. حقایق جالب زیر را در مورد فلزات مطالعه کنید:

1. جدول تناوبی از 118 عنصر شناخته شده تشکیل شده است که تقریباً 95 عنصر از این عناصر فلزات هستند، با یک گروه کوچک شامل حدود 7 یا 8 عنصر «شبه فلز»که جزء هیچ یک از گروه‌های فلزات و نافلزات نیستند، اما دارای خواص هر دو گروه می‌باشند. طبقه بندی فلزات، شبه فلزات و نافلزات بسته به معیارهای استفاده شده کمی متفاوت است.

2. بیشتر فلزات در دمای اتاق جامدات برّاق و درخشانی هستند. آن‌ها چکش خوار و انعطاف پذیر بوده و قادر به هدایت الکتریسته و گرما می‌باشند. همچنین از قابلیت گرم کردن، آهنگری، ذوب و ریخته گری برخوردار هستند.

3. آلومینیوم خالص، که سومین فلز فراوان در پوستهٔ زمین است، زمانی یک فلز گرانبها با ارزش بیش از طلا در نظر گرفته می‌شد، تا اینکه در دههٔ 1800 روش‌های ارزانتری برای جداسازی آن از سنگ معدن اختراع شد.

4. بیشتر فلزات به دلیل وجود پیوندهای فلزی قوی در آنها، دارای نقاط ذوب بالایی هستند. تنگستن در میان تمام فلزات خالص دارای بالاترین نقطهٔ ذوب (6192 درجه فارنهایت)و بالاترین نقطهٔ جوش (10706 درجه فارنهایت) می‌باشد.

5. فولاد بیشترین مادهٔ بازیافت شده تاکنون محسوب می‌شود که میزان بازیافت آن از مجموع مقادیر بازیافت آلومینیوم، کاغذ، پلاستیک و شیشه بیشتر بوده است. کوره‌های فولادسازی در ایران هر ساله نزدیک به 15 میلیون تن ضایعات خانگی فولاد شامل قوطی، اتومبیل، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی را بازیافت می‌کنند و موجب صرفه جویی در انرژی، زمان، مواد اولیه و منابع طبیعی می‌شوند.

6. جیوه با داشتن کمترین نقطهٔ ذوب در میان تمام فلزات (89/37 درجه فارنهایت)، تنها فلزی است که در دما و فشار استاندارد اتاق، مایع است.

7. در بعضی از بلندترین ساختمان‌های ساخته شده در دههٔ 1800، از چدن و تیرآهن کارشده جهت پشتیبانی طبقات بالاتر و سقف استفاده شده است. اما هنگامی که فرایند بسمر جهت ساخت فولاد برای کاربردهای تجاری بهبود یافت، به کمک تیرآهن و میلگرد و قوطی ستونی امکان ساخت ساختمان‌های بسیار بلندتر فراهم شد، مانند ساختمان 10 طبقهٔ شرکت بیمه شیکاگو (1884-1885)، که به عنوان اولین آسمان خراش دنیا در نظر گرفته می‌شود.

8. 8- طلا، مس، نقره، سرب، قلع، آهن و جیوه و آلیاژهای آنها از جمله برنز و برنج تنها فلزات شناخته شده تا قرون وسطی بودند.

9. در سال 2018 چین با تولید سالانه 1800 میلیون تن فولاد خام یا همان بیلت اولین تولید کننده فولاد در جهان بود این در حالی است که ایران در آن سال در جایگاه 10 دنیا قرار گرفت.

10. پل بروکلین، که در سال 1883 افتتاح شد، با تلاش‌های یک زن به نام امیلی وارن روبلینگ، پس از ناتوان شدن همسرش، واشنگتن روبلینگ، تکمیل شد. این پل معلق به طول 1595 فوت با کابل‌هایی فولادی به قطر 5/15 اینچ نگه داشته شده که هرکدام از این کابل‌ها حاوی 5434 سیم فولادی موازی هستند که برج‌های بناء را به هم وصل می‌کنند.

11. تحقیقات ثابت کرده‌اند که مس و آلیاژهای آن مانند برنج خواص ضد میکروبی طبیعی دارند و می‌توانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را به سرعت از بین ببرند. بیمارستان‌ها و مؤسسات خدمات مواد غذایی از این فلزات بر روی سطوحی که به طور مکرر لمس می‌شوند، مانند دستگیرهٔ درب، شیر آب، نردهٔ مخصوص دستگیره و غیره استفاده می‌کنند تا از ابتلا به بیماری جلوگیری کنند.

https://esfahanahan.com/steel/rebar/


برای خرید میلگرد ، تیرآهن و سایر مقاطع فولادی میتوانید با شرکت اصفهان آهن (https://esfahanahan.com) در تماس باشید .شرکت بازرگانی اصفهان آهن در سال 1378 با دیدگاهی متفاوت به جمع فعالان صنعت آهن و فولاد کشور پیوست و از همان ابتدا خط مشی شرکت بر این بوده است که به عنوان یک منبع مطمئن، قابل اتکاء و برتر در این عرصه شناخته شود. وجود مدیران کارآزموده و نیروهای متخصص این زمینه را فراهم نموده تا با کارشناسی و بررسی آگاهانه از نیاز امروز بازار خرید و فروش در فضای مجازی مجموعهٔ اصفهان آهن را به شرکتی برتر در ارایهٔ خدماتی متمایز به آهن فروشان، شرکت‌های عمرانی و ساختمانی، انبوه سازان، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی تبدیل نماید.

https://esfahanahan.com/


این مجموعه با فراهم نمودن بستری جدید و متفاوت در زمینهٔ خرید و فروش در حوزه آهن آلات و کسب رضایت مشتری به همکاری و تعامل مستمر و بلند مدت با مشتریان می‌اندیشد. در این راستا شرکت بازرگانی اصفهان آهن موفق به دریافت استانداردهای بین المللی از جمله گواهینامه‌های، مدیریت کیفیت ISO9001 و رضایت‌مندی و بررسی شکایات مشتریان ISO10002 گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *