گیمیفیکشن به زبان سادهhttps://files.virgool.io/upload/users/51175/posts/inkcyj1euvo1/o7jo40omb8gm.png

در مقوله بازاریابی و رفتار با مشتری متد ها و موضوعات فرآوانی قابل گفتگو و پیاده سازی می باشد . قصد داریم در طی این مطالب با موضوع گیمیفیکشن و یا بازی با مشتری بپردازیم .

اهداف اصلی در بازاریابی و علم فروش افزایش مشتری وفادار کردن مشتری و در نهایت سود پایدار و بیشتر است . و گیمیفیکشن به عنوان زیر مجموعه ی از علم بازرایابی و فروش به این اهداف تمایل دارد . بطور خلاصه بتوانیم با پیاده سازی یک بازی ( بازی وار ) مناسب مشتریان بیشتر و وفادارتر داشته باشیم .

به عنوان تجربه شخصی سالهاست دیده ام که کسب و کار ها از این ابزار بدون آنکه بدانند چیست و علم ان را داشته شند ،استفاده می کنند ممکن است این استفاد به عنوان یک غریضه یک فروشنده در گفتگو ها و تعاملاتش با مشتری استفاده شود . بدون اینکه بداند این استراتژی فروش او یک گیمیفیکشن است . و یا یک مجموعه و بنگاه اقتصادی به تقلید از سایر کسب و کار ها این استراتژی را پیاده کند . حال ممکن است از این استراتژی با نتیجه مثبت بیرون نیایند .

لطفا همراه شوید تا به بررسی این موضوع بپردازیم .


گیمیفیکشن چیست ؟ استفاده از خواص بازی ( و یا یک بازی ) برای دستیابی به اهداف است این اهداف در کسب و کار نهایتاً به افزایش سود ختم می شود و در سایر موضوعات مانند آموزش ، درمان ، مدیریت و ... اهداف خود را دنبال می کند . اجازه دهید گیمیفیکشن را فقط در موضوع کسب و کار پیگیری نماییم .

در تعریف گیمیفیکشن از عبارت " بازی " استفاده کردیم ، بازی یک فعالیت گروهی است که دارای چند ویزگی مهم است .

1 - سرگرم کننده است

2 – دارای سیستم اندازه گیری و قوانین است

3 – بیش از 1 نفر در فعالیت شرکت می کنند .

4 – پاداش برای برنده وجود دارد

زمان در گیمیفیکشن ممکن است کوتاه و یا غیر پایان باشد .

اولین مثال از یک گیمیفیکشن ساده و آشنا :

3 تا بخر چهار تا ببر !!

شاید عبارت بالا از زبان کاسبان بازار زیاد شنیده باشید این جمله را می توان یک گیمیفیکشن ابتدایی و ساده و از همه مهمتر کارا نام برد . در این عبارت کاسب شما را دعوت به یک بازی میکند ! اگر ( شرط ورود به بازی ) شما 3 عدد از او بخرید یک عدد به شما جایره می دهد ، اما اگر 2 عدد و یا یک عدد بخرید به شما جایزه ای تعلق نمی گیرد .

مشتری با ورد به این بازی پاداش می گیرد ! رقابت بریا خرید بیشتر بین مشتریان بر قرار می شود هر که بیشتر بخرد سود بیشتری می برد . طراحی این بازی ساده برای کاسب باعث فروش بیشتر در ازای ( بیشترین حالت ) از دست دادن 25 درصد سرمایه خود است . پس او محاسبه ای با خود کرده است او در این گیم فروش خود را 2 برابر کرده باشد و 25 درصد سرمایه را از دست داده باشد آیا باز هم او سود کرده است . این سوال باید با دقت بیشتری بررسی شود.

فرض کنیم از هر فروش 50 درصد سود می کند !

او مجموعه ای 1000 عددی برای فروش دارد . ( ماشین حساب را بردارید و محاسبه کنید )

فرض کنیم قیمت هر محصول او 1000 تومان است پس از هر فروش 500 تومان سود خواهد کرد و قیمت خرید او 500 تومان است .

بدون گیمیفیکشن او n روز طول می کشد این مجموعه را بفروشد و سود او 500000 تومان می شود

با گیمیفیکشن فروش 2 برابر می شود با فروش مجموعه 250 عدد رایگان داده است و 750 عدد سود 50درصدی کرده است در نهایت ود او از 375000 منهای 125000 بدست می آید ( 250000 ) و مقدار فروش او 2 برابر شده باشد سود او با حالت اول برابر می باشد . پس ضرر نکرده است اما سود بیشتری مشتری او برده و رضایت بیشتری دارد . و جدا از این مورد رقبای خود را با چالش روبرو کرده است .

موارد بالا فرض بود اما در واقعیت این محاسبات بسیار حساس است و پارامتر های بیشتری دارد مانند حمل و نقل – مالیات – انبار داری – پشتیبانی – و ... به این راحتی انجام نمی شود .

شکل پیشرفته تری از این نوع گیم ، گیم تکرار است . در این گیم استفاده و یا مراجعه امتیاز و تخفیف ها و یا هدایایی را به همراه خواهد داشت . برای مثال اگر برای برای دوم از یک فروشگاه خرید کنید 5% تخفیف بیشتر خواهید گرفت و برای بار دوم 8 % درصد و برای بار سوم به بعد 10% تخفیف خواهید گرفت .

و یا اگر در ما بیش از 2 بار خرید کنید خرید دوم شما 10 % تخفیف خواهد داشت .

مثالی دیگر از گیمیفیکشن قرعه کشی با جمع کردن امتیازات :

در سال های گذشته بانک ها بین حساب های بانکی قرعه کشی می کردند

اما چند سالی هست که بانک ها با عبارت امتیاز سعی در تشویق مردم در پس انداز بیشتر برای گرفتن امتیاز بیشتر می کنند – برای مثال هر 100.000 تومان یک امتیاز

عبارت فوق یک گیم ساده است امتیاز بیشتر = افزایش احتمال برنده شدن

از این نوع گیم های ساده موارد بسیاری قابل ذکر کردن است .

نمونه خوب و در سطح بالاتری از این ترفند بازاریابی را می توان در نرم افزار اوکی بانو ، که یک نرم افزار رزرو سالنهای زیبایی و رزرو آرایشگاه های زنانه است نام برد .

برای دانلود و تست نرم افزار کلمه اوکی بانو را در کافه بازار جستجو نمایید
برای دانلود و تست نرم افزار کلمه اوکی بانو را در کافه بازار جستجو نمایید

در این نرم افزار یک رقابت ( بازی ) بین سالن های زیبایی ایجاد شده است تا با گرفتن امتیاز بیشتر در لیست سالن ها بالاتر قرار بگیرند - و اتمال رزرو را بالاتر ببرند این ترفند تمام مشخصات یک گیمیفیکشن را دارد

  • بازی وار است
  • پایان پذیر نیست
  • دارای پاداش است
  • سالن ها در هر سطحی دارای رقابت با نفر بالاتر خود هستند
  • و ...

به سالن های زیبایی نیز یک امکان دیگر داده شده است تا با جذب کاربران جدید کد معرف خود را به آنها بدهند تا هدیه مالی برای تبلیغات کسب کنند .

تمام این ترفند ها یک ایده + محاسبات است ولی باید یک قاعده کلی را در نظر بگیرید ، نباید کاربر به هیچ عنوان این حس را داته باشد که دارد وقت خود را تلف میکند و یا کلاه سرش میگذارند . این یعنی شکست در تئوری بازی خود .

در بازی خود به دنبال ایحاد منافع مشترک باشید.

این مطلب ادامه دارد ....


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *