کاکتوسهای پر فایدهٔ زندگی هنرمندانه

گفته‌اند خورخه لوئیس بورخس از سؤال کسانی که از فایده ادبیات می‌پرسیدند کلافه می‌شد. او می‌گفت این سؤال مثل این است که بپرسی فایده دیدن طلوع خورشید چیست!

ماریو بارگاس یوسا اما همین سؤال را دستمایهٔ نوشتن کتابی به نام «چرا ادبیات» کرد و با اشاره به نکاتی ارزشمند از آنچه در ذهن داشت، یکی از بهترین منابع ادبیات را به وجود آورد.

ساموئل بکت درخشان‌ترین مقالاتش را در نشریات زمانه‌اش، در جواب کسانی نوشت که او و شیوه‌های نوشتنش را نقد و انکار می‌کردند. بکت به جای ناامید یا عصبانی شدن تلاش کرد در مقالاتش به روشنگری راجع به نوع اندیشه و هنرش بپردازد و بدین طریق از جریان جدیدی که در حال شکل دادنش بود حمایت کند.(کتاب«آری و نه به رمان مدرن» ترجمهٔ درخشان منوچهر بدیعی)

در ادبیات داستانی ما هم کم نبودند شاعران و نویسندگانی که با آثار‌شان، آماج‌حملات معترضان قرار می‌گرفتند. «محمود دولت آبادی» از جمله کسانی بود که با نوشتن هر اثرش مورد اعتراض و نقد شدید قرار می‌گرفت. هوشنگ گلشیری و رضا براهنی سخت‌ترین نقدها و ایرادات را به کار او وارد می‌کردند. شاید اگر هر کس دیگری جای او بود از ادامه مسیرش منصرف می‌شد اما او با سماجت به پیگیری شیوه‌ای که به آن معتقد بود پرداخت و مأیوس نشد.

ابوتراب خسروی دربارهٔ نوشتن «ملکان عذاب» می‌گوید: وقتی این رمان را با امیدواری زیاد چاپ کردم، در همهٔ نشست‌ها بدون استثنا به کارم می‌تاختند و من هربار با کوله‌باری از شماتت‌ها از این نشست‌ها بازمی‌گشتم و فقط یک بار یک نفر از خارج تماس گرفت و گفت کار را خوانده‌ و از آن خوشش آمده، آن وقت بود که با خودم گفتم نه، پس کار خوبی انجام داده‌ای.

غرض از همه اینها این است که بگویم هنرمند باید هر مخالفتی را به موقعیتی برای کار و فعالیت بیشتر تبدیل کند و اندیشه‌هایش را راجع به نوع تفکرش مکتوب کند و مأیوس نشود. مانند نیما یوشیج. او در یادداشت‌های خود در این باره نوشته است:«من زندگیم را با شعرم بیان کرده‌ام. در حقیقت من این طور به سر برده‌ام. احتیاجی ندارم که کسی بپسندد یا نپسندد. بد بگوید یا خوب بگوید. اما من خواستم دیگران هم بدانند، چطور بهتر می‌توانند بیان کنند و اگر چیزی گفته‌ام برای این بوده است و حقی را پشتیبانی کرده‌ام.»

#معصومه_حامی_دوست

#نيپيك

#nipik

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *