کاهش قیمت خودرو در سال ۹۹ تا چه قدر محتمل است؟

کاهش قیمت خودرو در سال 99 به طوری که قیمت خودرو را به دو سال برساند، بی تردید به هیچ وجه محتمل نیست. اصولا وقتی قیمت کالایی بالا برود، دیگر پایین آمدن آن تقریبا غیر ممکن است. یا حداقل پایین آمدن قیمت آن به اندازه قیمت قبل از گرانی، غیر ممکن است. بنابراین اگر منتظر کاهش قیمت خودرو در سال 99 هستید باید بدانید که انتظاری بیهوده دارید. به گفته بسیاری از مسئولان و کارشناسان با توجه به اینکه خودرو در کشور با انجماد تقاضا روبه رو است، بنابراین کاهش قیمت خودرو در سال 99 تقریبا غیر ممکن است و قیمت خودرو همچنان روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد. این موارد در محاسبه افت قیمت خودرو نیز به شکل مستقیم تاثیر خواهند گذاشت.

چرا کاهش قیمت خودرو در سال 99 تقریبا غیرممکن است؟

بحران پیش رو و وضعیت اقتصادی موجود به خوبی نشان می دهد که احتمال کاهش قیمت خودرو در سال 99 معادل صفر است. گرچه سال 98 بحران موجود خیلی جدی و چشمگیر نتوانست خودروسازان داخلی را فلج کند، اما با توجه به فاکتورهای قیمت، کیفیت و مشوق های خرید، این احتمال که خودروسازان در سال 99 وضعیت بحرانی را با شدت بیشتری تجربه کنند، بسیار بیشتر خواهد بود. بی تردید می دانید که بازار خودروسازی ایران خیلی زود بعد از خروج امریکا از توافق هسته ای و برجام، مسیری پر التهاب و بحرانی را در پیش گرفت. افت تولید و رشد بی سابقه قیمت خودرو به خوبی این شرایط پر التهاب و بحرانی را نشان می دهد. در این بین شاید طرح تولید ملی قطعات خودرو بتواند در آینده به کمک خودروسازان بیاید، اما بی تردید برای اوضاع فعلی باید چاره ای دیگر اندیشیده شود. اولین قدم تحریم امریکا با هدف قرار دادن صنعت خودروسازی ایران بود. همین تابستان 97 (تقریبا 18 ماه پیش) بود که تحریم های جدید امریکا صنعت خودروسازی ایران را آماج قرار داد تا به مدد این تحریم ها امریکا به اهداف شوم خود برسد.

هدف قرار دادن صنعت استراتژیک خودروسازی ایران توسط امریکا، باعث شد از یک طرف شرکای خارجی ایران در صنعت خودروسازی میدان را خالی کنند و از طرف دیگر مسیر نقل و انتقال پول و تامین قطعات از خارج با بن بست روبه رو شود. متاسفانه بسیاری از تامین کنندگان قطعات خودرو از جمله چین، از ترس امریکا و از ترس رویارویی با امریکا، عطای ارتباط با زنجیره خودروسازی ایران را به لقایش بخشیدند و کنار کشیدند. در چنین حالتی چگونه می توان انتظار کاهش قیمت خودرو در سال 99 را داشت؟ کما اینکه در کنار تمام این مشکلات رشد شدید نرخ ارز، تورم افسارگسیخته و افت درآمدهای ارزی به دلیل محدود شدن فروش نفت بر آتش تحریم ها دامن می زند و شرایط را سخت تر از سخت می کند.

احتمال افزایش قیمت خودرو در سال 99

وقتی احتمال کاهش قیمت خودرو در سال 99 با توجه به وضع موجود منتفی باشد، به این معنی است که قیمت خودرو در سال 99 نیز روند صعودی خود را طی می کند. به گفته بسیاری از کارشناسان بازار خودرو، سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت بنزین، باعث شده است که تاثیری منفی روی بازار سایه بیاندازد و میل مردم به خرید خودرو را کاهش دهد. وقتی تقاضا برای خرید خودروهای پر مصرف کاهش پیدا کنید و خودروسازان برای تولید خودروهای کم مصرف گزینه ای روی میز نداشته باشند، به جای کاهش قیمت خودرو در سال 99 بی تردید شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود. در شرایط فعلی که خودروسازان برای تولید و عرضه خودروهای کم مصرف تمایلی ندارند و تنوع محصولات در بازار بسیار کم و محدود است، به خوبی مشخص می شود که این اوضاع نتیجه بحرانی بودن اوضاع بخش کلان اقتصادی، تورم و کاهش بودجه کشور است. متاسفانه کسری بودجه سبب شده است تا دولتی ها به خلق پول و تزریق نقدینگی به بازار روی بیاورند. از این رو نمی توان فقط گرانی قیمت بنزین را به افزایش قیمت خودرو سرایت داد. واقعیت این است که تا زمانی که سیاست های دولت مبنی بر چاپ پول و افزایش نقدینگی باشد، کاهش قیمت خودرو در سال 99 بی معنی که خواهد بود هیچ، قیمت خودرو نیز همچنان در نوسان نیز خواهد بود. با توجه به اینکه نوسانات قیمت خودرو به شدت به افزایش میزان تقاضا و کنترل قیمت دلار وابسته است، بنابراین تا زمانی که سیاست های دولت در حوزه پولی به این شکل ادامه داشته باشد، کاهش قیمت خودرو در سال 99 سرابی بیش نیست، زیرا با این تفاسیر قیمت خودرو قطعا در سال 99 افزایش پیدا خواهد کرد. باید دید که آیا نرخ کدهای تخلف رانندگی و جریمه خودرو نیز افزایش خواهد داشت یا خیر.

چاره چیست؟

وقتی با این صراحت گفته می شود که افزایش قیمت خودرو در سال 99 امری قطع به یقین است و موضوع کاهش قیمت خودرو در سال 99 قطعا سرابی بیش نخواهد بود، آهی از جان بسیاری از مردم بلند می شود که راهی برای ترمیم و دلداری آن یافت نمی شود. وقتی برای دلداری و ترمیم وضعیت اقتصادی مردم و آه های پیاپی و دنباله داری که هر کس به دنبال تجربه شرایط بد اقتصادی خود و جامعه تجربه می کند، راهی به جز سازگاری و کنار آمدن وجود نداشته باشد، بی تردید برای تجربه نوسانات قیمت خودرو در بازار هم چاره ای جز سازگاری وجود نخواهد داشت. اینکه کاهش قیمت خودرو در سال 99 کاملا غیر ممکن است و اوضاع احتمالا از شرایط موجود کنونی نیز بدتر خواهد شد، حال کم درآمدها و اقشار متوسط و ضعیف جامعه را خراب تر می کند. افزایش قیمت خودرو برای کسی که درآمد میلیاردی دارد و احتمالا اصلی ترین دغدغه اش حفظ سبک خاصی از زندگی اش است، خیلی موضوع مهمی نیست. زیرا در هر شرایط قیمت یک خودرو تاثیر چندانی روی زندگی او نمی تواند بگذارد.


کلام آخر

با توجه به اوضاع اقتصادی موجود و بحران هایی که هم اکنون تجربه می کنیم و احتمالا با شدت بیشتری در آینده نیز تجربه خواهیم کرد، ماجرای کاهش قیمت خودرو در سال 99 احتمالا یکی از ماجراهای شیرینی خواهد بود که فقط رویارویی با آن در خواب امکانپذیر است. واقعیت امر این است که این روزها صحبت کردن در مورد قیمت اجناس و کالاها کار بسیار سختی است. وقتی پیش بینی قیمت یک کالای اساسی در یک بازه یک هفته ای اینقدر سخت باشد، دیگر تصور کنید که پیش بینی قیمت یک خودرو در یک بازه چند ماهه چه قدر می تواند سخت و دشوار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *