کاربرد جی آی اس در زمین شناسی


کاربرد GIS در زمین شناسی

کاربرد جی آی اس در زمین شناسی  یکی دیگر از تخصص ها و عناوینی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.در بررسی کاربرد جی آی اس در زمین شناسی می توان گفت تهیه نقشه های زمین شناسی امری دشوار می باشد .

مفهوم زمین شناسی

در یک تعریف کلی زمین شناسی یا ژئولوژی (Geology) از لغت یونانی Geo به معنی "زمین" و Logos به معنی "علم" یا "منطق" گرفته شده است.

به عبارت دیگر زمین شناسی علم مطالعه زمین می‌باشد.

زمین شناسی علمی است که درباره پیدایش زمین ، تشکیلات ، ساختمان و مواد تشکیل دهنده زمین ، کوه ها ، دشت‌ها و اقیانوس و همچنین تاریخ پیدایش جانداران و تسلسل وقایع فیزیکی در زمین و بالاخره تحولاتی که در زمین صورت گرفته و می‌گیرد بحث می‌نماید. زمین شناسی در نیم قرن اخیر در جهان و در ربع قرن حاضر در ایران گسترش فراوانی یافت.


بسیاری از نظریات سابق دگرگون شد و زمین شناسان در بررسی سیاره پر ارزش خود به آگاهی های نوین دست یافت که پایه علوم زمین جدید را فراهم ساخت چون مانند همه رشته‌های تجربی کار زمین شناسی بر اساس مشاهده و تغییر است لذا هر قدر امکان مشاهده مستقیم و غیر مستقیم ما ، از راه‌های ژئوفیزیک ، ژئوشیمی ، ماهواره‌ها و الکترونیک افزایش یابد، طبعا آگاهی‌های ما هم از جهان و از گذشته کره زمین عمیق‌تر می‌گردد.

می توان گفت زمین شناسی فن آوری های متعدد و پیچیده را شامل می شد تا اینکه محققان پتانسیل GIS را کشف کردند.

بنابراین با استفاده از GIS در تهیه نقشه های زمین شناسی، ایجاد نقشه های سه بعدی برای هر منطقه در مقیاس دقیق و مطلوب برای نقشه برداران بسیار آسان خواهد بود.

نقشه های زمین شناسی در زمین شناسی اولین و مهمترین عاملی است که با استفاده از آن می توان عوارض زمین شناسی منطقه ای را نمایش داد.

کاربرد GIS در نقشه های زمین شناسی

عوارض و عوامل  زمین شناسی بستگی به زمان و مکان دارند. سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) قادرند تا هر سه عامل فضا (ارائه شده توسط صفحات X، Y، و Z ) و زمان را تعریف و تعیین کنند.

سیگنال ماهواره ها این امکان را به GIS می دهد که اطلاعات را در قالب طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع (نسبت به سطح دریا) بخواند. این اطلاعات به تعیین این سه صفحه کمک می کند که درنتیجه آن به ابزارهای GIS در ایجاد یک تصویر سه بعدی از منطقه تحت بررسی یاری می رساند.

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در شاخه های مختلف علوم زمین کاربرد های فراوانی خواهد داشت.

طرح های GIS جهت تهیه نقشه های زمین شناسی را می توان به سه مرحله تقسیم بندی کرد.

  • برداشت های صحرایی
  • ورود ، آماده سازی لایه های اطلاعاتی
  • و دسته بندی آنها و ترکیب و تلفیق داده ها

در نهایت با استفاده از داده های سطحی و زیر سطحی در محیط Arc gis، مقطع عرضی در مسیر های عمود بر روند ساختاری منطقه تهیه می شود.

در کلیه مراحل تهیه نقشه GIS, RS به عنوان مهمترین ابزار در خدمت کارشناس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *