چگونه می‌توان معاملات بیت کوین را ردیابی کرد؟

بر خلاف بانک‌ها که یافتن اطلاعات در مورد جزئیات مربوط به تراکنش‌های در حال انجام و تراکنش‌هایی که به اتمام رسیده‌اند، دشوار است اما بلاکچین سطح شفافیت بسیار بالاتری ارائه می‌کند.

شبکه بلاکچین
شبکه بلاکچین

هرکس می‌تواند اطلاعات را بر اساس آدرس‌های خاص بیت کوین، شماره بلوک و هش معاملات جست وجو کند. این کار با کاوشگرهای کیف پول امکان پذیر است. WALLET EXPLORERS یا همان کاوشگران کیف پول می‌توانند بین آدرس‌ها و کیف پول‌هایی که برای نگهداری بیت کوین استفاده می‌شوند، ارتباط بر قرار کنند.

برای کسانی که نگران این هستند آیا ارز دیجیتالی که انتقال داده‌اند به مقصد مناسب رفته است و آیا تراکنش آن ها تایید شده است یا خیر؟؛ این قابلیت بلاکچین بسیار مفید خواهد بود. همچنین باید توجه داشت که این قابلیت برای نهادهای مجری قانون که در تلاش برای جلوگیری از استفاده از BTC برای امور غیر قانونی هستند نیز وجود دارد.

بیتکوین شکل خرید مارا تغییر می‌دهد
بیتکوین شکل خرید مارا تغییر می‌دهد


هنگامی که از صرافی‌های ارز های دیجیتال استفاده می‌کنید، TRANSACTION TRACKERS یا ردیاب معاملات به شما کمک می‌کنند تا بررسی کنید که برای نهایی شدن تراکنش‌تان در این پلتفرم‌های معاملاتی چه مدت زمانی باید انتظار بکشید. در کشور هایی که قانون مالیات بر رمزارزها وجود دارد، TRANSACTION TRACKERS ها کمک می‌کنند تا از منظر مالیات نیز آماده باشند و به راحتی سرمایه دیجیتال خود را ارزیابی کنند.

در مواقع ترسناکی که ارز دیجیتال خود را به آدرس اشتباهی ارسال کرده باشید، شما می‌توانید بفهمید کدام آدرس متصل به کدام صرافی، دارایی های دیجیتال شما را دریافت کرده‌است. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که صاحب آن کیف پول، ارزهای دیجیتال اشتباهی را به شما برگرداند.

هنگامی که تراکنش ارز دیجیتال با هزینه کارمزد کمتری ارسال شود می‌تواند ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها تایید آن زمان ببرد. چنین تاخیرهای طولانی نشان می‌دهد که معامله به طور مستمر انجام می‌شود و ماینرها برای انگیزه کافی برای قرار دادن معاملات شما در بلاکچین ندارند. کیف پول های ارز دیجیتال و برخی صرافی‌ها به کاربران خود کمک می‌کنند تا بهترین زمان با کمترین کارمزد را برای معامله به شما معرفی کنند.

چرا معاملات بیت کوین اینقدر طول می‌کشد؟

سال هاست که بحث مقیاس‌پذیری در شبکه بیت کوین مورد بحث است. برای نهایی شدن معامله، پس از آنکه تراکنش در یک بلوک ثبت شد می‌بایست تا 6 بلوک بعد از آن صبر کرد تا از ثبت تراکنش مطمئن شد. یعنی خرید یک فنجان قهوه با بیت کوین ممکن است از 10 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد!

شبکه بیت کوین فقط قادر به پردازش تقریبا هفت معامله در ثانیه است. توسعه دهندگان این شبکه راهکارهایی همچون شبکه لایتینینگ را معرفی کرده‌اند اما عادلانه است بگوییم این راه حل ها سطح کشش مورد انتظار را نداشته‌اند.

آیا تراکنش‌های بیت کوین را می‌توان کنسل کرد؟

متاسفانه تراکنش های بیت کوین تقریبا برگشت ناپذیرند و پس از ثبت یک تراکنش در شبکه بیت کوین نمی‌توان آن را کنسل کرد. به همین دلیل لازم است قبل از ارسال تراکنش‌های رمزارز، اطمینان حاصل کنید که هیچ‌گونه خطا در وارد کردن آدرس کیف پول مقصد انجام نداده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *