چگونه میتوان کسری خدمت بسیج بگیریم؟

کسری خدمت
کسری خدمت

کسری خدمت بسیج

کسری خدمت چیست؟ چگونه می توان کسری خدمت دریافت کرد ؟ شاید این سوالاتی باشد در ذهن جوانان که با توجه به آن می توانند مدت زمان کمتری را در خدمت سربازی بگذرانند. به طور کلی کمتر شدن مدت زمان 24 ماهه خدمت سربازی را کسری خدمت می گویند که در شرایط مختلف افراد از آن استفاده می کنند این کسری می تواند از یک ماه تا حدود 7 ماه باشد.امروزه تعداد زیادی از جوانان سعی براین دارند که معافیت سربازی بگیرند یا از طریق راه های مختلف کسری خدمت بگیرند یکی از این راه های دریافت کسری خدمت بسیج فعال است که در ادامه مطلب به چگونگی دریافت آن و مراحل دریافت آن اشاره می کنیم همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوره نظام وظیفه ما تماس حاصل نماید.

شرایط کسری بسیج شامل چه مواردی است؟

شرایط کسری خدمت در بسیج بستگی به فعالیت های شخص دارد که به طور مستمر و مفید در برنامه ها و ماموریت های بسیج شرکت نماید . در این صورت شخص می تواند برای دریافت کسری خدمت از شرایط زیر برخوردار باشد که در اینجا شرایط کسری بسیج را شرح می دهیم.

· در ازای هر سال فعالیت مداوم در بسیج حداکثر سه ماه کسری خدمت برای کسانی که دارای سابقه مسئولیت فرمانده حوزه ، عضو شورای حوزه و یا فرمانده واحد تعلق می گیرد البته به شرط داشتن 6 ساعت فعالیت هفتگی در رابطه با مسئولیتی که به عهده دارند.

· به ازاء فعالیت مداوم بسیج عضو شورای واحد حداکثر دو ماه و نیم کسر خدمت با شرط داشتن 6 ساعت فعالیت هفتگی در رابطه با مسئولیتی که به آن محول شده است.

· به ازاء هرسال فعالیت مستمر سایر بسیج فعال در رده های مقاومت بسیج سازمان دهی شده و یا برنامه های حفظ و انسجام و همچنین شرکت در ماموریت ها و سایر برنامه ها ، در صورت شرکت منظم و نیز داشتن 4 ساعت فعالیت هفتگی در این برنامه ها یک ماه و نیم کسری خدمت دریافت می کنند.

کسری خدمت بسیج فعال چگونه است؟

کسری بسیج دانشجویی را چگونه می توان دریافت کرد؟

کسری بسیج دانشجویی یکی دیگر از راه های دریافت کسر خدمت است که دانشجویان بسیجی با گذراندن دوره طرح معرفت می توانند از این امتیاز بهره مند شوند این طرح به صورتی است که دانشجویان بسیجی پسر که دوره آموزش دفاعی را سپری کرده اند با گذراندن یک دوره 6 روزه آموزش عملی است وهمچنین نیرو بسیجی باید 40 ساعت آموزش حضوری ببیند که البته این طرح برای بسیج دانشجویی به صورت غیر حضوری اجرا می شود. هدف اصلی اجرای این طرح نیز بالا بردن سطح آگاهی های دینی و سیایی دانشجویان بسیجی است. آزمون کسری بسیج دانشجویی به این صورت است که 160 سوال تستی از کتاب های دین شناسی ، نهضت انتظارو انقلاب اسلامی ، آشنایی با نظام جمهوری اسلامی و جریان شناسی ، غرب شناسی و آشنایی با بسیج دانشجویی می باشد که کسانی نمره حدنصاب را کسب کنند موفق به دریافت گواهی نامه طرح معرف میشوند.

کسری خدمت بسیج دانش آموزی چگونه است؟

کسری خدت بسیج دانش آموزی راه دیگری برای دریافت کسری خدمت است که در اینجا به این موضوع به شرح زیر می پردازیم.

· گفتنی است که تمامی اعضای بسیج دانش آموزی می توانند از امتیاز دو ماه کسری خدمت بسیج دانش آموزی به شرط سپری کردن آمادگی دفاعی مدارس و همچنین اردوی آموزشی متمرکز 15 روزه بسیج که برابر با آموزش تکمیلی است شرکت کنند.

· تمامی آموزش و سازمان دهی اعضاء همچنین برنامه هه و مراحل جذب متناسب با سطح تحصیلی و ویژگی های جسمی ، روحی و علاقه مندی دانش آموزان اجرا می شود.

· همچنین دانش آموزان می توانند با ارتقاء دادن جایگاه خود از امتیازاتی همچون اردوی طرح ولایت و آموزش های عقیدتی سیاسی و نظامی استفاده کنند.

· همچنین دانش آموزان می توانند از امتیازات شرکت در المپیادهای علمی بسیج و کنکور آزمایشی بهره مند شوند.

میزان کسری خدمت بسیج چقدر است؟

میزان کسری خدمت بستگی به فعالیت ها و برنامه های که شخص شرکت کرده است و دارای جایگاه سازمانی در بسیج است محاسبه می شود . در واقع میتوان گفت که تمامی ارگان های بسیج می توانند از مزیت کسری خدمت برخوردار باشند . به طور کلی میزان کسری خدمت بسیجبستگی به مقذار سالی که شخص در بسیج فعالیت داشته است و همچنین مسئولتی که داشته است از 45 روز تا سه ماه در سال و حداکثر آن 6 ماه محاسبه می شود.

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز کسری خدمت بسیج چیست؟

برای دریافت کسر از خدمت سرباز باید دوره آموزشی را بگذراند و سپس به یگان مراجعه کند این مدارک شامل موارد زیر است:

· کپی تمام صفحات شناسنامه و همراه داشتن اصل شناسنامه

· کارت ملی همراه با کپی آن

· فرم کسری بسیج

· کارت بسیج فعال

مراحل دریافت کسری خدمت بسیج چیست؟

· به حوزه مقاومت بسیجی که درآن عضویت بسیج شده اید مراجعه نماید

· پرونده شما مورد برسی قرار می گیرد در قسمت نیرونی انسانی بسیج حوزه

· اگر پرونده شما پس از برسی تکمیل باشد به ناحیه مقاومت بسیج ارجاء می شود

· تکمیل فرم مخصوص کسری و ارسال آن به سپاه استانی پس از تایید پرونده شما

· در آخر تایید پرونده و ارسال فرم تایید شده برای دریافت کسری خدمت

آیا کسری خدمت شامل حال فرزندان ایثارگران نیز می شود؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت بله فرزندان ایثار گران در ازا ی هر یک ماه رزمندگی و اسارت و همچنین هر یک درصد جانبازی مشمول دریافت 12 روز کسر خدمت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *