چقدر برای زیستن هشیاریم؟

خیلی از ما به زندگی ماشینی خو گرفته‌ایم. با جریان عادی زندگی روزانه همراه می‌شویم بدون این‌که به آن فکر کنیم یا حتی سؤالی داشته باشیم. شاید ما دچار افسردگی نباشیم یا احساس بدبختی نکنیم، اما احتمالاً خیلی از ما هم نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که خوشبختیم. شاید مهم‌ترین دلیل این امر آن باشد که هیچ‌کدام از ما به خوشبختی فکر نمی‌کنیم. شاید تعریف‌مان از خوشبختی غلط است و منتظر اتفاق محالی هستیم که به خیال خودمان، تنها عاملی است که می‌تواند خوشبختمان کند. این در حالی است که اطراف ما پر از اتفاقات زیبا و بهانه‌های دلچسب برای خوشبخت بودن و داشتن احساس شادکامی است. ما در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه می‌توان با توجه به نشانه‌های زندگی، خوشبختی را لمس کرد.


استفاده از یک دوربین خیالی

تا به حال دقت کرده‌اید اطراف شما چه می‌گذرد؟ ممکن است در هر لحظه هزاران اتفاق در اطراف شما رخ دهد، اما شما فقط به بخش محدودی از آن آگاهی دارید. فقط بخشی از اتفاقات را درک می‌کنید و می‌بینید که مغزتان، بر اساس اطلاعات ذخیره شده در قسمت ناخودآگاه تعیین می‌کند. اما اگر به عنوان مثال، یک بار که مجبور شده‌اید پشت چراغ قرمز بایستید، به جای زل زدن به ثانیه‌شمار چراغ راهنمایی و رانندگی به اطراف خود دقت کنید، شاید گل‌های رنگارنگ زیبایی که شهرداری به تازگی کنار خیابان کاشته، یا دختر بچه‌ی ملوسی که از پشت پنجره‌ی ماشین کناری برایتان شکلک درمی‌آورد را هم ببینید. برای اینکه از لذت تماشا و درک چنین رویدادهایی محروم نشوید بهتر است مثل عکاس‌ها رفتار کنید. البته لازم نیست همیشه یک دوربین به خودتان آویزان کنید یا گوشی موبایل‌تان مدام دستتان باشد و از هر اتفاقی عکس بگیرید. فقط کافیست نگاهتان مثل نگاه یک عکاس باشد. چشمتان همیشه دنبال زیبایی‌های اطراف باشد و وقتی پیدایشان کردید، با دوربین خیالی ذهن‌تان یک عکس شیک بگیرید و در حافظه‌تان ذخیره کنید.

پس از این به بعد وقتی نزدیکی‌های غروب بیرون از خانه هستید، در آسمان بالای سرتان حتماً به دنبال شکار صحنه‌ی غروب آفتاب باشید. اگر می‌خواهید دوربین خیالی خود را به کار اندازید، باید در کمین زیبایی باشید. هر جایی که هستید حواستان را روی چیزهای خوشایند و زیبا متمرکز کنید. در این صورت آلبومی از تصاویر درونی برای خودتان ساخته‌اید که کمک بسیاری برای تغییر ذهنتان از حالت منفی به مثبت است.

مرور آلبوم درون!

آلبوم درون همان آلبومی است که از عکس‌های گرفته شده توسط دوربین خیالی‌تان ساخته شده است. این آلبوم پر از لحظات زیبا و آرامش‌بخش است. سعی کنید هر روز، بارها و بارها به تصاویر این آلبوم فکر و توجه کنید. آن‌ها را در ذهن خود مرور کنید تا هیجان و احساس مثبت ناشی از آن‌ها را چندین بار تجربه کنید. این کار در داشتن ذهنی قوی و دیدگاهی مثبت نقش بسزایی دارد.


با طبیعت آشتی کنید

درختان، گل‌ها، صخره‌ها، آب و... همه‌ی این نشانه‌های زیست دارای روح هستند. برای ارتباط بیشتر با این ارواح دوست‌داشتنی، سعی کنید وقت بیشتری را در طبیعت سپری کنید. به پیاده‌روی بروید، با درختان و گل‌ها صحبت کنید و البته قدردانی خود را از این طبیعت زیبا نشان دهید.

سعی کنید از انرژی طبیعت آگاه شوید و به ذهن خود اجازه دهید تا با این ارواح شگفت‌انگیز ارتباط برقرار کند. خود را جدای از طبیعت قرار ندهید، همیشه خودتان را در دل طبیعت اطرافتان غرق کنید و به همه‌ی آن چیزی که در اطرافتان می‌گذرد، از مناظر، صداها، بوها و مزه‌ها آگاهی داشته باشید. وقتی در طبیعت قدم می‌زنید حتماً یکی از برگ‌های خشکیده زیر پایتان را بردارید و در دستان خود لمس کنید. چند ثانیه‌ای کنار بوته‌ها و شاخه‌های گل بایستید و عطرشان را به عمق وجودتان بکشانید و اشعه‌های خورشید که گاهی از لابه‌لای شاخ و برگ درختان خودشان را نشان می‌دهند ببینید (عکس‌برداری با دوربین خیالی را فراموش نکنید!).

خلاقیت عاشقانه

ازدواج یکی از زیباترین اتفاقات زندگی است که متأسفانه مثل بسیاری از زیبایی‌های دیگر، خیلی زود گرفتار روزمرگی شده و فراموش می‌شود. خارج کردن زندگی زناشویی از روزمرگی راه‌حل ساده‌ای دارد. کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید! هر فکری که به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید. این کار شاه‌کلید رسیدن به تفکرات خلاقانه است. فقط قانون معروف به CQFDرا فراموش نکنید. C یعنی بدون سانسور یا انتقاد، Qیعنی کمیت، هرچقدر بیشتر بنویسید بهتر است، Fیعنی استقبال از فکرهای عجیب و غریب، مهم نیست این فکرها چقدر احمقانه، مسخره یا غیرممکن باشند و D یعنی ترکیب و اصلاح فکرها. هر فکری ممکن است شما را به یاد فکر دیگری بیاندازد و این یعنی خلاقیت. فراموش نکنید خلاقیت بزرگترین دشمن روزمرگی است. بنابراین همین حالا دست به کار شوید، قلم و کاغذ بردارید و ایده‌هایتان را بنویسید. شاید بد نباشد با یک پیامک عاشقانه کار خود را شروع کنید و در مرحله بعد به دنبال تهیه برنامه‌ای برای غافلگیر کردن همسرتان باشید. اگر هیجان و خلاقیت را وارد زندگی مشترک خود کند، خیلی چیزها زیباتر به نظر خواهند رسید. فراموش نکنید، همسرتان هم یکی از مهم‌ترین و زیباترین نشانه‌های زیست است که باید توجه به او را یاد بگیرید.

هنر الگوسازی

حتماً شنیده‌اید که افراد شبیه آدم‌های اطرافشان می‌شوند. شاید نتوانید افراد اطرافتان را انتخاب کنید اما می‌توانید افراد منتخب خود را به عنوان الگو وارد زندگی‌تان کنید. برای این کار کافیست چند شخصیت را از بین چهره‌های موفق جهانی یا حتی شخصیت‌های داستانی انتخاب کنید؛ افرادی که جنبه‌هایی از زندگی‌شان را دوست دارید. می‌توانید ویژگی‌های مثبت آن‌ها را برای خودتان یادداشت کنید، مجموعه‌ای از عکس‌های آن‌ها را تهیه کرده و جلو چشمتان بگذارید. یا حتی تصور کنید خودتان هم یکی از این افراد هستید و تلاش کنید مانند آن‌ها رفتار کنید. این کار اعتماد به نفستان را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

لازم نیست این افراد حتماً آدم‌های مشهور و برجسته‌ای باشند، به عنوان مثال معلم کلاس زبانتان که روحیه‌ی مثبتی دارد و شما با دیدن لبخندی که هیچ‌وقت از صورتش محو نمی‌شود، احساس انرژی می‌کنید، می‌تواند یکی از الگوهای شما باشد. شما می‌توانید لبخند زدن را تمرین کنید. بد نیست بدانید استادان آئین تائو، هنر لبخند درونی، یا همان هنر بازیابی آرامش درونی را که ضامن سلامت، خوشبختی و طول عمر است به شاگردان خود آموزش می‌دهند. لبخند درونی نوعی حالت آرامش و آسودگی است که فقط با تمرین‌های جدی و منظم تنفس و تمدد اعصاب به دست می‌آید. این توانایی می‌تواند باعث افزایش سطح پذیرش، خوش‌رویی، بخشندگی و عشق به خود، دیگران و محیط اطراف شود. نتیجه‌ی نهایی این حالت هم همان «آرامش درون» معروف است. با تمرین این مهارت، دیدتان به خودتان و زندگی زیباتر می‌شود و به دنبال آن می‌توانید در لا به لای همین روزمرگی‌های هر روزه، صدها و شاید هزاران منظره و اتفاق دلچسب را پیدا کنید. با طولانی شدن لیست اتفاقات زیبای هر روزه، بدون شک احساس خوشبختی و شادکامی تجربه‌ی تکراری هر روزتان خواهد شد.

سپاسگزار باشید

تحقیقات علمی بسیاری اهمیت سپاسگزاری را در شادکامی اثبات کرده‌اند. هر روز و هر لحظه برای اتفاقاتی که برایتان رخ داده است سپاسگزاری کنید. مهم نیست این اتفاقات چقدر کوچک یا چقدر بزرگ باشند. از نوشیدن یک فنجان چای گرم در یک روز سرد زمستانی، تا دستیابی به موفقیتی بسیار بزرگ در زمینه شغلی یا خانوادگی. شکرگزاری یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند چشم شما را به زیبایی‌های اطرافتان باز کند. وقتی شروع به شکرگزاری بابت اتفاقات کوچک و بزرگ زندگی‌تان می‌کنید (هرچند ممکن است در ابتدا به نظرتان خنده‌دار و بیهوده برسد)، ذهن‌تان عادت می‌کند از اتفاقات حتی به ظاهر کوچک و بی‌اهمیت مثبتی که در اطرافتان در جریان است هم نگذرد. این کار بهترین تمرین برای رها شدن از روزمرگی و پیدا کردن دیدی مثبت نسبت به جهان اطراف است و آن‌قدر اهمیت دارد که می‌توان گفت، اگر فقط می‌خواهید یک کار برای رسیدن به شادکامی در زندگی خود انجام دهید، بهتر است آن کار قدردانی باشد.


کلام آخر

زندگی پر از اتفاقات شیرین و زیباست؛ البته گاهی نیز زشتی‌ها و اتفاقات ناگوار خودشان را نشان می‌دهند. اما مشکل آنجاست که اغلب ما، بیشتر زندگی خود را در فشار و استرس می‌گذرانیم؛ فاجعه‌بارتر این است که خودمان انتخاب می‌کنیم که اینگونه باشیم. اگر کمی به اطراف خود نگاه کنیم، همین حالا که در حال مطالعه این مقاله هستیم، اتفاقات زیبای بی‌شماری را می‌توانیم پیدا کنیم، اتفاقاتی که شاید تا پیش از این هیچ وقت توجهی به آن‌ها نمی‌کردیم. صدای نفس‌هایمان، نور خورشید که از لای پنجره نیمه باز به داخل اتاق تابیده، نسیم ملایمی که پرده اتاق را به رقص درآورده، صدای آواز و هیاهوی گنجشک‌ها، گربه‌ای که روی دیوار خانه‌ی روبرویی لم داده و خوابیده و هزاران چشم‌انداز و زیبایی دیگر که در همین یک لحظه می‌توان دید و درک کرد.

دنیا پر از اتفاقات شیرین است. شاد بودن در چنین دنیای زیبایی، با این همه شکوه و عظمت کار چندان سختی نیست، فقط نیاز به کمی تمرین و توجه دارد.منابع:

- کتاب «زندگی دومت زمانی آغاز می‌شود که می‌فهمی فقط یک زندگی داری» اثر رافائل ژیئوردانو و ترجمه معصومه خطیبی بایگی، نشر البرز، 1396


برای خواندن مطالب بیشتر در حوزه مهارت‌های نرم، مجله آنلاین راهرو را دنبال کنید.

تولید محتوا برای راهرو توسط نویسندگان نویسش انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *