چارتر چیست؟ ( در بلیط )

چارتر از لحاظ لغوی به معنی دربست کرایه دادن است. چارتر نوعی از بلیط های هواپیمایی است که با نرخی کمتر از بلیط های سیستمی در اختیار مسافران قرار داده می شود. شخصی یا شرکتی به عنوان چارتر کننده گاها تمام یا بخشی از بلیط های هواپیمایی را خریداری می کند و با نرخی کمتر از بلیط های سیستمی به فروش می رساند. گاها برای تورهای مسافرتی شرکت های خدمات دهنده این مهم را به انجام می رسانند تا مشتریان بیشتری را برای تورهای گردشگری خود جذب کنند؛ اما چارتر کننده می تواند با خرید بخشی از بلیط های هواپیما و فروش آن با قیمت کمتر به سود بیشتری دست پیدا کند. در برخی از موارد مشاهده می شود که مسافران تعداد کمتری به نسبت روزها پر ترافیک هستند و همین امر سبب می شود ارائه دهند فروش بلیط با رقم کمتری بلیط ها را تا زمان شروع پرواز به فروش برساند تا بلیطی باقی نماند.


اگر اهل سفر با هواپیما باشید حتما اصطلاح چارتر را شنیده اید. این اصطلاح در اصل به معنای دربست کرایه کردن است. یکی از مهم ترین کاربردهای این کلمه در پرواز هواپیما است البته برای سایر وسایل حمل و نقل نظیر بلیط چارتر قطار و یا کشتی هم کاربرد دارد. آژانس های مسافرتی یا سازمان هایی که به آنها چارتر کننده می گوییم، وجود دارند که تمام یا تعدادی از بلیط‌های هواپیما را یک‌جا خریداری می‌کنند تا این بلیط‌ها را به مرور زمان به فروش برسانند. این کار درست مانند خرید عمده می باشد، چرا که در خرید عمده نیز قیمت کل برای خریدار کاهش می یابد. این آژانس ها برای اینکه تمام بلیط‌های‌شان به فروش برسد و صندلی‌های هواپیما خالی نماند قیمت‌ها را کاهش می‌دهند. هر چه به زمان پرواز نزدیک تر شویم، اگر بلیط‌ها هنوز موجود باشند، شرکت ها باز هم قیمت‌ها را کاهش می‌دهند. بلیط چارتر کیش و مشهد، بلیط چارتر تهران ـ مشهد و چارتر استابول از جمله مقصدهای پر متقاضی است و باعث شده است که آژانس های هواپیمایی اقدام به فروش انواع مدل این بلیط ها مانند بلیط هواپیما چارتر ارزان و بلیط لحظه آخری چارتر کنند.

مقایسه بلیط چارتر با بلیط های سیستمی

چارتر دقیقاً مزیت های مشابه با بلیط سیستمی را در اختیار مسافر قرار می دهد. برخی از مسافران بر این باور هستند که به دلیل هزینه کمتری که برای خرید بلیط متحمل می شوند کیفیت سفر آن ها نیز کاهش پیدا می کند؛ اما باید این نوید را به شما عزیزان بدهیم که بلیط چارتر دو کوهه گشت ایثار مزیت های شبیه به بلیط سیستمی را از آن شما می کند. حتی گاها در زمان های که مسافر کمتری برای سفر با هواپیما است مشاهده می شود بلیط های که برای جایگاه ویژه در نظر گرفته شده است در بخش فروش نیز قرار داده می شود. از همین رو شما سفر خاطره انگیزی را با خرید بلیط تجربه خواهید کرد، زیرا علاوه بر صندلی دلخواه، امکانات پذیرایی ایده ال و پروازی مشابه با بلیط های سیستمی از آن شما می شود. نرخ متغیر و کمتر بلیط چارتر در مقایسه با بلیط سیستمی تفاوت عمده این دو بلیط به شمار می آید.

چارتر و مسافرت با کودکان

چارتر اگر انتخاب شما برای سفر است باید این مهم را خاطر نشان کنیم که تمام بلیط ها در هر رده سنی از یک رنج قیمتی یکسان بهره گرفته است. اگر می خواهید با خانواده خود سفر کنید و در سفرهای گذشته برای کودکان خود بلیط هوایی با قیمت مناسب تری را خریداری کرده اید و از تخفیف سنی در این راستا بهره گرفته اید باید به شما بگویم این مهم تنها در بلیط های سیستمی مشاهده می شود. بلیط های چارتری رنج قیمتی یکسانی برای تمام اعضای خانواده شما دارند؛ اما در یک نگاه کلی می توانیم به شما این نوید را بدهیم که شما با خرید بلیط چارتر برای خودتان تخفیف قابل قبولی را مشاهده می کنید، البته اگر بار ترافیکی بالایی را شاهد نباشید؛ زیرا زمانی که مسافر زیاد است عموماً تفاوتی بین قیمت بلیط سیستمی و چارتر مشاهده نمی شود.

نحوه تهیه بلیط چارتر

برای خرید این نوع بلیط ها شما می توانید از منزل خارج شده و به چند آژانس مسافرتی سر بزنید و درنهایت بین آنها دست به انتخاب بزنید و بلیط چارتری ارزان را خریداری کنید، یا می توانید از تکنولوژی استفاده کنید و دست به خرید آنلاین بلیط بزنید و از زمان نهایت استفاده را ببرید و لذت سرعت را چاشنی سفرتان کنید همراه با یک بلیط هواپیما چارتر ارزان! امروزه سایت هایی نیز در عرصه تهیه انواع بلیط بوجود آمده است که امکان مقایسه قیمت ها و انتخاب را برای مسافران راحت تر کرده اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *