پکیج های تصفیه فاضلاب پیش ساخته

با استفاده از فن‌آوری روز پکیج تصفیه فاضلاب در احداث تصفیه خانه های فاضلاب شهرها، روستاها و مناطق صنعتی و تفریحی و… قدم برداشته و با راه اندازی تصفیه خانه ها با استفاده بهینه و مجدد از پساب آن و جلوگیری از آلوده شدن آب های زیرزمینی و جاری و حفظ محیط زیست قدم بردارند.

فاضلاب خروجی در شهرها ، روستاها و مناطق صنعتی و تفریحی و… توسط شبکه جمع آوری به یک محل منتقل میگردد و با توجه به حجم فاضلاب جمع آوری شده که از چند لیتر تا چندین میلیون مترمکعب در شبانه روز متغیر باشد را می توان توسط طراحی یک سیستم تصفیه فاضلاب پالایش و تصفیه نمود.

برای حجم های پایین، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب پیش ساخته پلی اتیلنی و قابل حمل بسیار متداول می باشد و با توجه به شرایط پروژه به روش های مختلف طراحی و اجرا میگردد.

کاربرد سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

در کلیه مکان هایی که انسان سکونت یا فعالیت دارد فاضلاب بهداشتی تولید می شود. جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی به خصوص زمانی که حجم فاضلاب تولیدی کم باشد ، امکان جابجایی سیستم در آینده و یا نیاز به سرعت و سهولت بیشتر در اجرای پروژه مورد نظر باشد از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده می شود.

انواع مراکزی که در آنها سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است.

شهرها ، روستاها ، شهرک ها و ساختمان های مسکونی ، واحدهای تجاری و اداری

هتل ها

رستوران ها و آشپزخانه ها

مراکز آموزشی ، دانشگاه ها و مدارس

زندان ها و ندامتگاه ها

پارک ها، مراکز تفریحی و استراحتگاه های بین راهی

کمپ های کارگری و نظامی

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر میزان و نوع فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی در واقع جهت تصفیه کلیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی قابل طراحی و اجرا می باشند. هرچه حجم فاضلاب از ۱۰۰ مترمکعب در شبانه روز بیشتر شود ساخت پکیج نیز در مقایسه با احداث تصفیه خانه بتنی غیر اقتصادی تر خواهد بود لذا استفاده از پکیج در تصفیه فاضلاب های با دبی بالا مثل فاضلاب های شهری کاملا غیر اقتصادی خواهد بود. مهمترین موارد استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شامل موارد زیر است:

تصفیه فاضلاب خانگی که جهت یک واحد مجزا یا یک آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه فاضلاب جوامع کوچک که جهت تصفیه در شهرک های مسکونی ، برج های مسکونی ، اداری و تجاری ، کمپ های کارگری ، مراکز تفریحی و موارد مشابه استفاده می شود.

مراحل تصفیه فاضلاب در پکیجهای تصفیه فاضلاب

فاضلاب ورودی با عبور از آشغالگیر وارد پکیج تصفیه می شود. این مرحله با کاهش مکانیکی مواد جامد به قسمت هوادهی کمک می شود.

هنگامی که فاضلاب وارد مخزن هوادهی می شود، جریان تصفیه نشده با توده ی فعال که در همه جای مخزن در حال فعالیت است، مخلوط می شود. در کف مخزن دیفیوزرها با آرایش خاصی در کنار هم قرار می گیرند، به طوری که تشکیل نواحی مرده در مخزن را به حداقل می رسانند. دیفیوزرهای واقع در کف مخزن که به سیستم بلوئر مرکزی متصل هستند باعث به وجود آمدن اختلاط مناسب و رساندن هوا به میکروارگانیسم ها می گردند.


اکسیژن انتقال یافته به فاضلاب توسط دیفیوزر همراه با عمل چرخش، یک منبع اکسیژن کافی را برای میکروارگانیسم ها فراهم می کند تا فاضلاب را به کربن دی اکسید، آب و لجن پایدار تبدیل کند.

پس از هوادهی، فاضلاب به یک مخزن ته نشینی که معمولاً شکل قیف مانند دارد، هدایت می شود. طراحی اندازه ی ابعاد مخزن ته نشینی به نحوی است که زمان ماند بر اساس متوسط جریان بیست و چهار ساعته در نظر گرفته می شود. در طول این مدت، لجن تشکیل شده در قسمت پایین این مخزن جمع می گردد. پمپ های هوا با قابلیت پمپاژ مناسب برای برگرداندن این مواد جامد به عنوان لجن فعال به محفظه ی هوادهی به منظور حداکثر بهره وری فرایند بیولوژیکی استفاده می شوند. در صورت لزوم، لجن مازاد به مخزن هاضم لجن برای تصفیه و کاهش هدر رفت منتقل می شود.

آب تصفیه شده قبل از تخلیه، از مرحله ته نشینی به مرحله ضدعفونی هدایت می شود تا از طریق کلر یا اشعه ی ماوراء بنفش (UV) تصفیه کامل شود. مخازن فیلتر شنی اضافی هم برای مواقعی که کیفیت بالاتری از پساب نیاز باشد، استفاده شود.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب

- کارایی مناسب جهت تصفیه فاضلاب های بهداشتی انسانی

- کسب تائیدیه های سازمان حفاظت محیط زیست

- عدم انتشار بو و آلودگی های میکروبی در محل

- دو سال گارانتی و ده سال وارانتی پکیج تصفیه فاضلاب

- مصرف انرژی معقول نسبت به بازدهی سیستم تصفیه

- پرتابل بودن و قابلیت حمل و جابجایی پکیج تصفیه حتی بعد از نصب و راه اندازی

- بهره برداری ساده و بدون نیاز به اپراتور تمام وقت به کمک کنترل تمام اتوماتیک پکیج تصفیه توسط کنترل پنل PLC

- امکان ارتقا ظرفیت تصفیه خانه در صورت افزایش حجم فاضلاب تولیدی در دوران بهره برداری و طرح های توسعه احتمالی

- مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی اقصی نقاط کشور

- بدون نیاز به تصفیه لجن تولیدی