پذیرایی اکرامی

ميزباني آدابي دارد که برخي از آن ها در مطالب پيشين بيان شده است. از جمله آداب ميزباني و مهماني آن است که ميزبان مهمان را اکرام کند. اکرام کردن مهمان توجه ويژه به اوست به گونه اي که مهمان عزيز و گرامي داشته و محبت و مودت را موجب شود.

براي اکرام مهمان مي توان کارهاي بسياري را انجام داد. خداوند چون کريم است و ميزباني اش نيز کريمانه است، بايد از او ميزباني و مهمان داري را بياموزيم. خداوند اهل بهشت را به سبب کسب تقوا و رسيدن به مقام متقين اکرام مي کند و خود ميزباني آنان را به عهده مي گيرد؛ زيرا گفته است که متقين، کريمان الهي هستند: إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ؛ هر چه با تقواتر در نزد خدا کريم تر است.(حجرات ، آيه 13)

چگونگي اکرام خداوند از مهمانان کريم خويش به اشکال گوناگوني است. از جمله آن که گروهي را به پيشواز مي فرستد و با سلام و صلوات وارد خانه بهشت مي کند.(واقعه، آيه 26؛ ق، آيه 34؛ حجر، آيه 46)

ديگر آن که هر چه دارد از پذيرايي پيش مي آورد و تقديم مي کند. جالب اين که خداوند اهل بهشت را به سمت بهشت نمي برد ، بلکه بهشت را به سمت بهشتي ها مي برد: وَأُزْلِفَتِ الْجَنَّةُ لِلْمُتَّقِينَ؛ و آن روز بهشت براى پرهيزگاران نزديك مى‏ گردد.(شعراء، آيه 90)

ميزباني مومنان نيز بايد خداگونه باشد. پس اگر نمي توانيم اتاق را جا به جا کنيم؛ ولي مي توانيم سفره پذيرايي را جا به جا کنيم. اين گونه نباشد که سفره بياندازيم و مردم را به سمت سفره پذيرايي ببريم، بلکه براي تکريم مهمان، سفره پذيرايي را نزدش ببريم. همين صفت را پيامبران(ع) از خدا آموختند. از اين روست که حضرت ابراهيم (ع) که کريمانه چون خداي کريم پذيرايي و ميزباني مي کرد؛ براي تکريم مهمانان خويش سفره را نزد ايشان برد و نزديک کرد، نه آن که آنان را بر سر سفره آماده ببرد. خداوند مي فرمايد: فَمَا لَبِثَ أَنْ جَاءَ بِعِجْلٍ حَنِيذٍ؛ و ديرى نپاييد كه گوساله‏ اى بريان را نزد مهمانان آورد.(هود، آيه 69) و در جايي ديگر درباره اين رفتار رحماني حضرت(ع) نسبت به تکريم مهمانان مي فرمايد:فَجاءَ بِعِجْلٍ سَمينٍ فَقَرَّبَهُ إِلَيْهِمْ؛و گوساله‏ اى فربه و بريان آورد و آن را نزديکشان برد.(ذاريات، آيات 26 و 27)

پس نه تنها بهترين گوساله را کشت و پخت و آماده کرد، بلکه نزدشان برد و سپس آنان چنان در کنارشان کشاند که راحت بردارند و بخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *