ویژگی دولت مهدی موعود(عج)

دولت مصلح کل، دولتي است که مهم ترين وظيفه خود را فراهم آوري شرايط براي رشد معنوي با اقامه و برپايي نماز واقعي و حقيقي و از ميان بردن فقر با گرفتن و تقسيم واجبات مالي از جمله زکات و رساندن جامعه به سوي قانون گرايي و برپايي هنجارهاي پسنديده اجتماعي در قالب امر به معروف و نهي از منکر است که خداوند در آيه 41 سوره حج بيان کرده است. خداوند مي فرمايد:
الَّذِينَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ ؛
همان كسانى كه چون در زمين به آنان توانايى دهيم نماز برپا مى دارند و زكات مى‏ دهند و به كارهاى پسنديده وامى دارند و از كارهاى ناپسند باز مى دارند و فرجام همه كارها از آن خداست.
البته اين آيه در ارتباط با همه کساني است که قدرت و حکومت را در اختيار مي گيرند ؛ زيرا از نظر قرآن مهم ترين وظايف حکومت ها و دولت ها، اجراي اين امور است. در آيات 38 تا 40 سوره حج به مسايل ديگري نيز اشاره مي شود که در حقيقت به نوعي تبيين گر همين مفهوم از وظايف و تکاليف دولت هاست؛ زيرا دفع دشمنان و حفظ آيين ها و مساجد و معابد به معني تامين امنيت نيز بخشي از وظايف است که اگر فراهم نباشد معروف بر پا نمي شود حال اين معروف نماز باشد يا زکات  يا هر کار پسنديده ديگر.
اما بايد توجه داشت اگر دولت هاي امروزي به اين وظيفه و مسئوليت خود در قبال خلق و خالق عمل نمي کنند و مي گويند مسئوليتي در اين زمينه ها ندارند و فضاي مجازي که بدترين فضاي واقعي تاثيرگذار در رفتار مردم است را به حال خود رها کرده اند،  و وظيفه خود نمي ببيند تا مردم را به بهشت ببرند، در آن روز امام زمان(عج) به اين وظيفه شرعي و قانوني و عقلي و عرفي خود عمل مي کند و جامعه را به اين سمت سوق مي دهد و جامعه اي صالح ايجاد مي کند. به اميد آن روز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *