همگام با دلار


اگرچه آخرین روزمعاملاتی تیرماه، شاخص کل بورس اوراق بهادار در واکنش به شیب نزولی قیمت دلار، قرمز شده بود، اما در آخرین روز معاملاتی هفته جاری نیز شاهد این اتفاق بودیم.

هرچند اکثر نمادهای بانکی به منظور برگزاری مجمع سالیانه بسته بودند، اما گروه بانکی امروز در نخستین روز معاملاتی مرداد ماه 99، با بیبش از یک میلیارد و دویست میلیون معامله، بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. در معاملات روز جاری نمادهای بزرگ همچون فولاد، فارس، تاپیکو و پارسان بیشترین تاثیر منفی را شاخص کل داشتند. در برابر تاثیر منفی 14 هزار واحدی این نمادها، سه نماد شستا، شپنا و شبندر بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل داشتند.

در نخستین روز آخرین مرداد ماه قرن، شاخص کل، با افت پانزده هزار واحدی به کار خود پایان داد. شاخص هموزن به عنوان نماگر شرایط کلی بازار نیز با بیش از چهار هزار واحد کاهش، در ارتفاع 503 هزار واحدی متوقف شد.
ارزش معاملات به عنوان یک عنصر و مولفه حیاتی بازار، که اخیرا همراه با رشد شاخص رقم های هیجان انگیز و بی سابقه ای را پشت سر گذاشته است، با پنج هزار میلیارد تومان کاهش نسبت به معاملات روز سه شنبه، به مقدار 16 هزار میلیارد تومان رسید.

توجه و حمایت سیاستگذار از بازار با هدف هدایت نقدینگی به بورس و همچنین استفاده از فرصت های بورس برای کسری جبران بودجه از میان روش های ممکن، سبب شده است شاخص بورس اوراق بهادار نسب به زمان مشابه خود در سال گذشته هفت برابر شود.

هرچند برخی کارشناسان به موضوع حبابی شدن بازار و پیامدهای اجتماعی پس از آن هشدار داده اند، اما میتوان ضمن پذیرش برخی انتقادها در خصوص رشد غیر منطقی شرکت های کوچک (بویژه بازار پایه ای ها)، موارد زیر را عامل رشد بورس دانست.

  • انتظارات:در پی نوسانات نرخ ارز، یکی از مهمترین و موثرترین مولفه ها در بازارهای مالی است. از آنجایی که در مدت زمان گذشته از سال جاری شاهد جهش نرخ ارز بوده ایم و از طرفی مسئولان نسب به اوضاع نا مساعد ارزی هشدار داده اند، این انتظارات شکل گرفته است. ضمنا با توجه به محدودیت های اعمال شده در شبکه بانکی و صرافی، سفته بازی در بازار ارز به صرفه نبوده و همین خود یک گام رو به جلو در هدایت نقدینگی به بورس بوده است. در واقع از آنجایی که بخش بزرگی از شرکت های بورسی صادرات محور هستند، درآمد صادراتی آنها و همچنین افزایش نرخ ارز، سبب جذابیت بازار برای سرمایه گذاران شده است.
  • همزیستی با کرونا: هر چند شیوع کرونا در حال حاضر به اکثر کشورهای جهان رسیده است، اما بازگشت کارخانه های چین به تولید و همچنین تلاش برای یافتن واکسن آن سبب شده است موضوع همزیستی با آن مطرح شده و اقتصادها را آماده بازگشت به چرخه تولید کند. با این اوضاع پیش بینی میشود که شرکت ها در نیمه دوم سال جاری، کاستی های زمستان گذشته و بهار را جبران نمایند. البته که قبل از آن باید منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم بود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *