نیازی از جنس اکسیژن

صحبت از عشق ورزیدن به یک موجود طبیعی یا ماوراء الطبیعی نیست. یعنی حرف این نیست که میخواهیم یک موجود ماوراء الطبیعی را جایگزین یک موجود طبیعی کنیم که این حرف بسیار خنده دار است. مسئله انتخاب راه است. یعنی باید به خوبی بدانیم وقتی راهی را انتخاب میکنیم منجر به چه احساسات و چه تفکراتی درونمان می شود یعنی اولویت بخشی...

مسئله این است که بدانیم مهم نیست که تمام زمین و ما فیها را دوست داشته باشیم بلکه باید بدانیم محبت به این عناصر در دل ما چه جایگاهی دارد آیا قرار است همه چیز مابشود؟ و آیا قرار است به سادگی جای عقایدمان را بگیرند؟

جذابیت عشق و محبت مادی و طبیعی بر همگان روشن است. مسئله حذف آن و جایگزینی اش با چیزی والاتر نیست مسئله دانستن قدر و ارزش و منزلت نفس انسانی است. این که بدانیم این جسم مادی به دلیل ماده بودنش هرگز جایگزین تمام کمبودهای ما نمی شود. خاصیت ماده همین است ضعیف و ناقص و الکن است. یعنی مادیات همواره محتاج هستند. احتیاج بخشی از وجود آنهاست . احتیاج به توجه، محبت متقابل، برطرف کردن نیاز، رفتار درست، نیازهای جسمانی همه و همه احتیاجاتی هستند که مانع از مطلق و یکپارچه شدن احساس در این موجودات می شود. یعنی ما باید بدانیم اگر دلمان میخواهد از این احساس مادی به یک جذبه معنوی و شعف و شور دائمی برسیم، مسیر را اشتباه رفته ایم. اما اگر عشق مادی را در همان چیزی که باید و شاید خواسته ایم، راه صحیح را برگزیده ایم. زیرا عشق مادی هم مانند بسیاری دیگر از عناصر حیات انسان ضروری است ولی فقط یک عنصر لازم است نه عنصر تام و بی نهایت لذا باید در اندازه خودش نگاه و توجه به آن مبذول داشت.

خدای متعال به خوبی می دانست وقتی انسان را به دام بلای جهان مادی می فرستد قرار است او با چه کمبود ها و نقصان هایی رو به رو شود و به خوبی می دانست وقتی انسان را تحت تعلیم موجود ناقص دیگری می نهد ممکن است چه بلاهایی بر سر تربیت او بیاید. اما برای جبران این مسئله خود را دارای فخر وبها قرار داد تا اگر به او متصل شود تمام کمبودهایش جبران گردد.

نیازها باید دسته بندی شوند نیاز به محبت و تایید و پذیرش از جانب بندگان خدا همان حرفی است که در دعای امین الله از خداوند تامین آن را می خواهیم و می‌گوییم «اللهم اجعلنی محبوبه فی ارضک و سمائک" ولی نیاز به پرستش و ستایش نیاز دیگری است که به هر میزان درست تامین شود سایر قوا را منظم می نماید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *