نقل و انتقالات فصل ۹۴ -۹۵

ليگ برتر فوتبال سال جاري  پايان اين هفته و در تاريخ هشتم مرداد ماه شروع ميشود و اين در حالي است که تيمها تقريبا از دو ماه قبل کار خود را در بازار نقل و انتقالات آغاز کرده اند تا با يار گيري مناسب بتوانند تدارک بهتري براي فصل پيش رو داشته باشند.

اگر بخواهيم نگاهي کلي به فعل وانفعالات بازار نقل و انتقالات داشته باشيم ميتوانيم تيمها را به دو گروه تقسيم کنيم .تيمهايي که کادر فني خود را تغيير داده و مربي جديدي آورده اند و تيمهابي که مربيان فصل قبل خود را حفظ کرده اند.<** ادامه مطلب... **>

بانگاهي به جدول ليگ برتر در فصل گذشته مشخص ميشود که هفت تيم از 16 تيم حاضر کادر فني خود را حفظ کرده اند و با همان کادر فني فصل گذشته ليگ امسال را شروع خواهند کرد.تيمهاي سپاهان ،تراکتور ،نفت تهران ،ذوب آهن ، و فولاد که به ترتيب مقامهاي اول تا پنجم ليگ سال قبل را در اختيار دارند  + تيم سايپا که مقام هفتم را کسب کرد.پس از نيمه بالاي جدول فقط دو تيم استقلال و پرسپوليس هستند که دست به تغيير کادر فني خود زده اند که استقلال در رتبه ششم وپرسپوليس در رتبه هشتم ليگ قرار گرفته اند .در نيمه پايين جدول اما ،فقط تيم استقلال خوزستان است که با همان مربيان و کادر فني به کارش ادامه خواهد دادو جالب است بدانيد که اين تيم در رده  چهاردهم قرار گرفته است.

تيمهايي که کادر مربيان خود را حفظ کرده اند در اولين قدم ثبات را در کادر رهبري خود حفظ  کرده و اجازه داده اند که تيمشان با همان تفکرات براي شروع فصل جديد به تدارک بپردازد .اين امر باعث خواهد شد اولا وقت و زمان  بيشتري براي تيمها جهت آماده سازي بدني و تاکتيکي فراهم باشد و همچنين با توجه به اينکه مربيان سال قبل را با تيمشان کار کرده اند ،بنابراين پوشش نقاط ضعف تيمشان برايشان آسانتر ميباشد ضمن اينکه شناخت مربيان از تيم و بازيکنان به مراتب بيشتر از کساني است که براي اولين بار مربيگري يک تيم را پذيرفته اند.

دومين گام در فصل نقل و انتقالات گرفتن بازيکن است . هر مربي براي پياده کردن افکار خود در زمين فوتبال نياز به ابزار دارد و بايد بنا به سليقه خود بازيکنانش را انتخاب کند .در واقع اين بازيکنان هر چه قدر به تفکرات تاکتيکي مربي نزديکتر باشند مربي را در رسيدن به اهدافش نزديکتر ميکنند .

از ميان مربياني که فصل قبل با تيمهايشان کار کرده اند ودر اين فصل نيز با همان تيمها مشغول به کار هستند ; يحيي گل محمدي سرمربي تيم ذوب آهن با سه بازيکن ورودي و سه بازيکن خروجي کمترين تغييرات را در ليست بازيکنانش انجام داد و با حفظ نفرات فصل قبل سعي کرد نقاط ضعف را با سه جابايي برطرف کند .اين تيم که در فصل قبل روند رو به رشدي را طي کرد و در نهايت با مقام قهرماني جام حذفي و چهارمي ليگ به کار خود پايان داد ; جواز حضور ر ليگ آسيا را نيز بدست آورد.به نظر ميرسد که يحيي به بازيکنان فصل قبل خود اعتماد کرده است ولي اين تيم بايد سال آينده در سه جام حضور داشته باشد .بايد ديد اين تعداد تغيير در نهايت به نفع اين تيم خواهد بود يا به ضررش.

دومين تيم که تغييرات بسيار کمي داشته تيم سپاهان اصفهان است که با سه ورودي و پنج خروجي  داراي وضعيتي مشابه تيم ذوب آهن است.

تيم  نفت تهران و تراکتور سازي که فصل گذشته عملکرد خوبي داشتند و تا روز آخر رقابت فشرده اي براي قهرماني بايکديگر به نمايش گذاشتند ،علي رغم حفظ کادر فني  بازيکنان زيادي را ازدست داده و بجاي آنها نيز بازيکنان زيادي جذب کرده اند .تيم تراکتور سازي که يک تيم نظامي است و از بازيکن سرباز سود ميبرد با تمام شدن خدمت سربازي بازيکنانش مجبور است آنها را آزاد کند و بجاي آنها به دنبال بازيکنان جديد سرباز باشد شايد در نگاه اول اين مساله به سود آنها باشد ولي اگر بخواهيم نگاه بلند مدت براي اين تيم داشته باشيم اين جابجايي ها در نهايت به ضرر آنها خواهد بود .چه بسا عدم نتيجه گيري تراکتور در آسيا طي چند فصل گذشته بخاطر همين عدم ثبات بوده باشد .به ياد داريم که کادر فني فعلي نيز در ميانه فصل قبل به تيم اضافه شدند.

تيم نفت تهران نيز که از سهميه هاي ايران در ليگ قهرمانان آسيا است و فصل موفقي را پشت سر گذاشت و حتي موفق شد در جمع 8 تيم برتر آسيا قرار بگيرد در فصل نقل و انتقالات اکثر بازيکنان کليديش را از دست داد .درست است که اين تيم بازيکنان جديدي را به ليست خود اضافه کرده است ولي منطق حکم ميکرد تيم موفق نفت با حفظ نفرات سال گذشته حضور و شروعي پر قدرت در فصل جديد داشته باشد .

يکي ديگر از تيمهاي بالاي جدولي تيم فولاد است که فصل گذشته علي رغم اينکه با مشکل بازيکنان سرباز مواجه شده بود ولي باز هم خوب ظاهر شد و در اين فصل سعي کرد جاي خالي بازيکنان از دست رفته را پر کند البته عدم ثبات دراين تيم به دليل شرايط خاصي که برايشان رغم خورد اجتناب ناپذير به نظر ميرسد .اما به هر حال اين تغييرات در روند آماده سازي آنها تاثير خواهد گذاشت.

سايپا نيز که در اين فصل سرمربي خود را حفظ کرده با تغييرات نسبتا کمتري ليگ جديد را آغاز ميکند .مجيد جلالي که مربي جوانگرايي است و فصل قبل نيز با يک تيم کم تجربه نتايج خوبي گرفت در فصل نقل و انتقالات اقدام به گرفتن چند بازيکن با تجربه کرد.گويا آقاي جلالي قصد دارد با اضافه کردن تجربه به تيمش در اين فصل و ترکيبي از بازيکنان جوان و با تجربه به نتايج بهتر بيانديشد.

تيم استقلال خوزستان نيز با وجود حفظ کادر فني تغييرات عمده اي در ليست بازيکنانش داده و اين يعني سرمربي بايد شروعي دوباره براي القاي تفکرات تاکتيکي به تيم داشته باشد.

بقيه تيمها که کادر فنيشان را تغيير داده اند چند دسته ميشوند:

1- تيمهايي که زود تکليف سرمربي را مشخص کردند و با انجام يارگيري به آماده سازي خود  پرداختند مانند استقلال و پرسپوليس و پديده

2- تيمهايي که تا هفته پاياني فصل نقل و انتقالات سرمربي نداشتند و در ديرترين زمان ممکن سرمربي تعيين کردند .ملوان و صباي قم

3-تيمهايي که از ليگهاي دسته پايينتر به ليگ برتر آمده اند .سياه جامگان و استقلال اهواز

4-تيمهايي که تا لحظه آخر تکليف ماندنشان در ليگ مشخص نبود راه آهن

استقلال پرسپوليس و پديده با انجام تغييرات طبق نظر مربيشان سعي کردند از زمان آماده سازي خوب استفاده کنند .سياه جامگان و استقلال اهواز نيز تا ميتوانستند بازيکن گرفتند تا با توجه به صعودشان به يک رده بالاتر بازيکناني را در اختيار بگيرند که در سطح ليگ برتر باشند. راه آهن هم که وضعيت بسيار بدي را تجربه ميکند و نياز به توضيح نيست.اما دو تيم ملوان و صبا که به ترتيب از دو مربي گرانقيمت «قلعه نويي و دايي» براي هدايت تيمشان بهره ميبرند مراحل آماده سازي و يارگيري را بسيار دير آغاز کردند .هر چند هر دو مربي سابقه خوبي در ليگ دارند ولي براي شروع و ادامه ليگ نياز به زمان خواهند داشت .با توجه با اينکه زمان آماده سازي براي يک تيم 8 هفته ميباشد به احتمال فراوان اين دو تيم هفته هاي ابتدايي را از دست خواهند داد و همچکنين براي نيم فصل برنامه اي براي يار گيري خواهند داشت.

با توجه به تحليل فوق با ثبات ترين تيمها سپاهان و ذوب آهن هستند که هم توانسته اند نفرات موفق فصل قبل را کنار هم نگه دارند و هم از آماده سازي پيش فصل خود به نحو مطلوب بهره ببرند. پس احتمال نتيجه گيري آنها نيز بيشتر از سايرين است . البته نحوه يارگيري و آماده سازي بد تيمها دلايل متعددي دارد که در مقالات بعدي به آنها خواهم پرداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *