موسیقی خواب چیست ؟

تاثیرات درمانی شنیدن موسیقی قبل از خواب - پیژامه
تاثیرات درمانی شنیدن موسیقی قبل از خواب - پیژامه


تاریخچه درمان بوسیله موسیقی به ایران و یونان کهن باز می گردد؛ این روش درمانی همیشه یکی از مباحث مورد توجه متفکران و محققان از دیرباز تا به امروز بوده است، متفکرانی همچون ارسطو، افلاطون تا ابن سینا و فارابی و …

امروزه با پیشرفت های وسیع علم پزشکی، تاثیرات این روش بیشتر از قبل نمایان شده و از موسیقی درمانی نیز به عنوان نوعی از درمان در کنار درمان های دارویی و غیر دارویی جهت بهبود درد، رفع بیماری، افزایش تمرکز و اعتماد به نفس، خواب راحت و … استفاده می شود.

موسیقی خواب چیزی بیش از یک لذت آنی آرام بخش است. گوش دادن به این موسیقی تأثیر مستقیم بر سیستم عصبی پاراسمپاتتیک بدن دارد که علاوه بر ایجاد حس آرامش به بدن شما کمک می کند تا برای خواب آماده شود. معمولا افراد میانسال و مسنی که از مشکلات خواب رنج میبرند، با گوش دادن موسیقی خواب از ۴۵ دقیقه قبل از رفتن به تختخواب، سریعتر و طولانی تر میخوابند در طول شب کمتر از خواب بیدار می شوند و خواب بهتری را تجربه می کنند.

این نتایج در افراد جوان تر نیز کاملا مشهود است و پس از گوش دادن به موسیقی های کلاسیک و یا کتاب های صوتی یا موسیقی های خواب، خواب با کیفیت تری را تجربه می کنند.

وقتی از موسیقی لذت می برید و زمان گوش دادن به آن احساس آرامش می کنید، این فقط یک تصور نیست!

موسیقی این قدرت را دارد که ضربان قلب و تنفس شما را کُند کند، فشار خون را پایین بیاورد و حتی در شرایطی می تواند باعث آرامش عضلات بدن شود. این تغییرات بیولوژیکی دقیقا چیزی شبیه به تغییراتی است که بدن هنگام خواب به وجود می آورد و موسیقی خواب می تواند این شرایط را قبل از خواب شبیه سازی کند تا ما خوابی با کیفیت تر را تجربه کنیم.

انتخاب نوع موسیقی یک اولویت شخصی و سلیقه ای است و به احتمال زیاد هنگام گوش دادن به موسیقی آشنایی که از آن لذت می برید، راحت تر استراحت خواهید کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید: آهنگ های آهسته و با نت ها و ریتم خاص ایده آل هستند. به دنبال ریتمی در حدود ۶۰ تا ۸۰ ضربه در دقیقه (BPM) باشید که احتمالاً در بین آهنگهای کلاسیک، جاز، ASMR یا عامیانه پیدا خواهید کرد. هنگامی که گوش دادن به موسیقی را بخشی از سبک زندگی و عادات روزمره خود قبل از خوابیدن کنید، اثرات مثبت و معجزه آن را پس از مدتی در کیفیت و زمان خواب خود می توانید مشاهده کنید.

اگر شما هم این فرایند درمانی را تجربه کرده اید، باعث خوشحالی ماست که تجربه هایتان را برای ما ارسال کنید تا ما آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *