موارد نگران‌‌کننده که نشان می‌‌دهد علت دندان‌‌درد همیشه مشکلات دندان نیست.

همه‌ی ما می‌دانیم که دلایل زیادی مثل پوسیدگی دندان، حساسیت، التهاب‌دندان‌(پالپیت) و... برای درد دندان وجود‌ دارد؛ اما همه دندان‌دردها مربوط به این مسائل نیستند. جالب است بدانید که سایر بیماری‌ها هم می‌توانند تا اندازه‌ای دندان درد ایجاد کنند تا جایی که شما را وادار کرده که به دندانپزشک مراجعه کنید؛ اما متأسفانه همیشه مراجعه به دندانپزشک‌ به شما کمک نمی‌کند و  ما اکنون به شما می‌گوییم که چرا؟

در این مقاله قصد داریم مواردی از این قبیل را به شما گوش‌زد کنیم. گرچه در برخی مواقع دندان درد خوشبختانه هیچ ارتباطی با پوسیدگی ندارد؛ اما برخی از آن علایم بسیار جدی بوده و توجه دقیق‌تر شما را می‌طلبد.

مشکلات فک و دهان:


دردی که ناشی از مشکلات فک و دهان است. در این حالت دندان‌های شما همیشه درد نمی‌کند بلکه هر از گاهی در آن احساس درد می‌کنید. با ایجاد اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی که قفل شدن فک را نیز در پی دارد، احساس درد در دندان‌ها شروع می‌شود. گاهی باعث قفل شدن فک و اسپاسم عضلانی آن شده و باز شدن دهان مختل می‌شود. این مشکل در نتیجه جابجایی دیسک استخوانی اتفاق می‌افتد.

سینوزیت (ورم سینوس‌ها):


این بیماری باعث التهاب غشاهای مخاطی یک یا چند سینوس می‌شود. سینوس‌های فک بالا می‌توانند باعث درد و فشار در دندان‌های فوقانی شوند. از آنجا که ریشه‌ی این دندان‌ها در نزدیکی انتهای سینوس قرار دارد، درد ناشی از سینوزیت ممکن است با دندان درد واقعی اشتباه گرفته‌ شود. همچنین وجود مشکلاتی در دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های مشابه به این بیماری شود.

مشکلات قلبی و عروقی:


گاهی اوقات درد قلب می‌تواند به قسمت‌های مختلف بدن انتقال یابد. در مشکلات قلبی عروقی معمولاً درد در شانه و بازوی چپ احساس می‌شود. در برخی مواقع اتفاق می‌افتد که این درد به دندان‌های پایین و فک منتقل می‌شود. این ممکن است علائم آنژین یا تورم گلو باشد که به نوبه‌ی خود عامل حمله‌ی قلبی است. بنابراین اگر دندان‌های شما سالم است؛ اما احساس درد می‌کنید می‌توانید به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

منبع: 19کالامگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *