منبع کویلدار و کاربرد آن

منبع کویل دار متداول ترین و بهینه ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن کویل دار آب داغ یا بخار تهیه شده توسط دیگ، داخل یک کویل حرارتی که معمولا از چند شاخه لوله رفت و برگشتی از جنس مس می باشد گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله مسی، از کویل خارج می گردد.

تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله مسی و در نهایت گرم شدن آب سرد خارج لوله که آنرا احاطه کرده است می‌شود.

کارکرد منبع کوئل دار

مکانیزم کارکرد منبع کوئل دار خیلی راحت است. از یک طرف آب گرم شده یا بخار تولید شده در بویلر بین کویل ها و داخل لوله‌ها انتقال پیدا می‌کند. گرمای تولید شده ناشی باعث گرم شدن بدنه لوله و انتقال حرارت به آب سرد دور آن می‌شود. در نتیجه آب سرد خیلی زود گرم می‌شود و به واحد مصرفی بازگردانده می‌شود.

محل قرار گیری منبع کویل دار در موتورخانه

منبع کویلدار یکی از اجزا موتورخانه می باشد که جهت انتقال حرارت در تاسیسات بکار برده می شود. در مورد محل قرار گیری منبع کویلی در موتورخانه ضابطه خاصی تعریف نشده است. اما با توجه به محل قرار گیری بویلر در موتورخانه، محل جانمایی منبع کویل دار مشخص می گردد. این محل باید به گونه ای تنظیم گردد که هر دو لوله رفت و برگشت آب بویلر با شیب مناسب و بدون پیچ و خم به منبع کویلی برسد. همچنین جهت انجام هرگونه تعمیرات و بازرسی باید منبع کویل دار در محل در دسترس و با فاصله مناسب از دیوار ها قرار بگیرد تا از مشکلان بعدی جلوگیری گردد. همچنین باید توجه گردد که لوله برگشت آب گرم مصرفی از کوتاه ترین مسیر ممکن به سمت مخزن کویلی برسد تا از هرگونه اتلاف انرژی جلوگیری گردد.


مزایای منبع کویلی

برتری منبع کویل دار نسبت به سایر انواع بخصوص منبع دوجداره، تک جداره بودن آن است. این یک لایه بودن منبع سبب می شود در صورت بروز خرابی هایی مثل سوراخ شدن، خوردگی، ترکیدگی و ..... منبع کویل دار براحتی قابل تعمیر و بازبینی باشد.

راندمان کاری در منابع کویل دار بالا و همچنین افت حرارتی به علت وجود کویل داخل منبع بسیار کمتر می باشد.

معایب منبع کویل دار

در منبع کویل دار با توجه به بالا بودن حجم ذخیره و تولید، مصرف انرژی نسبتا بالایی دارد.

نسبت به سایر انواع آبگرمکن ها حجم نسبتا زیادی از فضا را اشغال می کند.

نسبت به منبع دوجداره قیمت بالاتری دارد.

منبع کویلدار به پمپ گردش یا سیرکولاتور نیاز دارد.

انواع منبع کویل دار

این منبع به دو صورت افقی و ایستاده عرضه می‌شود. اینکه کدام مورد را انتخاب کنید، به محل و نوع مصرف شما بستگی دارد. برای واحدهایی که موتورخانه آن‌ها ظرفیت فضایی کمی دارد، بهترین گزینه انتخاب منبع ایستاده است. در واقع، در بیشتر آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی با واحدهای بسیار زیاد از منبع کوئل دار ایستاده می‌شود. برای اینکه تغییر و کم و زیاد کویل و غیره در این نوع خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از نوع افقی آن است.

لزوم استفاده از منابع کویلی

در یک کلمه پاسخ می‌دهیم، در همه جا. همه جا به ویژه واحدهای بزرگ با مصرف زیاد به این منبع نیاز دارند. آب مسئله حیاتی برای بسیاری از واحدها است؛ آن هم اگر آب گرم باشد. سیستم‌های قدیمی مورد استفاده این روزها دیگر جوابگوی نیاز ساکنین منزل نیست.

آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های بزرگ، کارخانه‌ها، ساختمان‌های اداری از مهم‌ترین فضاهایی هستند که به منبع کویل دار برای گرم کردن سریع آب مصرفی خود نیاز دارند. هیچ محدودیتی هم در استفاده از نقاط کشوری ندارد؛ یعنی هر ساختمانی در هر شهری می‌تواند از آن استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *