معرفی و بررسی بازی Minecraft: Pocket Edition

اگر یک گیمر هستید حتما اسم بازی Minecraft را شنیده اید. بازی ماینکرفت یکی از معروف ترین و بهترین بازی های تاریخ صنعت بازی های رایانه ای است که بازیکن را در یک دنیای نامحدود قرار می دهد و به آنها آزادی عملی می دهد که به ندرت در دیگر بازی ها دیده می شود.


 این بازی در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و به دلیل نوآوری هایی که داشت به یک موفقیت بزرگ دست یافت. بازی ماینکرافت در نوع خود یکتا است ولی میتوان آن را در ژانر بازی های Sandbox قرار داد. در سال ۲۰۱۱ با ورود بازی ماینکرفت به پلتفرم های موبایل ما شاهد یک بازی نصف و نیمه بودیم که به دلیل ضعف سخت افزاری موبایل های آن زمان توانایی پیاده سازی صد درصدی را نداشت. ولی با پیشرفت موبایل ها و قوی تر شدن سخت افزار آنها ماینکرفت نیز پیشرفت کرد.

نسخه های اول ماینکرفت به هیچ وجه شبیه به ماینکرفت امروزی نبودند. دنیایی محدودتر، دشمنانی کمتر و بلوک هایی کم نوع تر از نسخه PC بازی دلیلی بود که ما را به عنوان یک منتقد وادار می کرد که به شما بگوییم نسخه موبایل این بازی ارزش وقت شما را ندارد. ولی Mojang، توسعه دهنده ی بازی، ثابت کرد که با تیمی توانا بی وقفه این نسخه از بازی را گسترش خواهند داد. و اینگونه شد که بازی ماینکرفت تبدیل به یکی از بهترین بازی های پلتفرم موبایل شد که با هر آپدیت تجربه ای بهتر و کاملتری به کاربران خود ارائه می دهد.

محیط بازی ماینکرفت در کل از بلوک ساخته شده است و شما نیز می تونید با این بلوک ها سازه های مورد نظر خود را بسازید. بازی ماینکرفت چه در موبایل، چه در کنسول و چه در PC دارای گرافیک خاصی نیست. ولی این استایل گرافیکی خاص به بازی هویتی می دهد که کمتر بازیی در حاظر دارد.

بازی ماینکرفت به سه بخش اصل تقسیم می شود: Survival, Creative, Multiplayer

در قسمت Survival، بازی شما را در یک دنیای نامحدود قرار می دهد و به شما آزادی کاملی می بخشد که ممکن است برای تازه واردان به این بازی کمی گیج کننده باشد. در این نوع از بازی شما به چیزی دسترسی ندارید مگر اینکه آن را به دست بیاورید که برای آن دو روش وجود دارد: کندن بلوک ها که با نگه داشتن انگشت روی آنها انجام می گیرد و یا تولید آن چیز که از طریق ترکیب بلوک هایی که کنده اید انجام میشود.

شب هنگام نیز دشمنان و زامبی ها ظاهر می شوند که هر کدام به گونه ای جالب و کشنده هستند. بازی هم اکنون دارای سیر وسیعی از دشمنان می باشد که به بازی حس تازگی می بخشد و ساختن پناهگاه و سلاح را واجب می کند. بازی ماینکرفت واقعا گستره است و با اضافه شدن دو بعد دیگر (End, Nether) به بازی گسترده تر نیز می شود.

بازی Minecraft همان طور که از نامش پیداست درباره معدن کاری و ساختن است. ساختن در بازی با عمل ساده ی لمس کردن بلوکی که میخواهید روی آن بسازید انجام می پذیرد. عمل جمع کردن منابع و ساختن که در کل بنیان این بازی است و شما بیشترین زمان را به این دو کار مشغول هستید بسیار خوشایند و سرگرم کننده است.

از دیگر کار هایی که می توانید در بازی بکنید می توان کشاورزی، ماهیگیری، جادو کردن ابزارها، ساخت دستگاه های اتوماتیک با Redstone، ساخت معجون و اهلی کردن حیوانات را نام برد. قسمت Survival بازی ماینکرفت واقعا پیچیده است و با نوشتن تمام می شود. بهتر است این موارد را خودتان تجربه کنید که ما را به بحث اکتشاف در بازی می رساند.

بازی ماینکرفت بازی جست و جو و اکتشاف است. دنیای بازی به بیوم (Biome) های مختلفی تقسیم شده است که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. از جمله بیوم های بازی می توان به مناطق بیابانی، دشتی، کوهستان ها، اقیانوس ها و … اشاره کرد. همچنین در این بیوم ها معبد هایی پنهان هستند که ارزش اکتشاف را دارند و یا روستا هایی که با اهالی آنها می تونید تجارت کنید. پس بهتر است که یک نقشه بسازید و با اسب خود در این دنیای بزرگ به اکتشاف بپردازید.

قسمت دیگر بازی Creative نام دارد. همان طور که از نامش پیداست این قسمت درباره ی ساختن است بدون اینکه به فکر جمع کردن منابع در حالت Survival باشید. یکی از ویژگی های بازی ماینکرفت اینست که به تخیل شما اجازه رشد می دهد و می توانید هرآنچه که به ذهنتان آمد را در این دنیا پیاده سازی کنید و این خود به تنهایی فوق العاده است.

حالت نهایی بازی همان قسمت آنلاین است که در آن می توانید وارد سرور های شوید و با دیگر بازیکنان به مبارزه یا ساختن بپردازید.

لازم به گفتن است که یک قسمت فروشگاه درون برنامه‌ای نیز در این نسخه به بازی اضافه شده است که در آن می توانید اسکین هایی برای کاراکتر خود بخرید، Texture Pack بخرید که استایلی جدید به گرافیک بازی میدهد و همچنین دنیا های از پیش ساخته ای نیز موجود هستند که می توانید در آنها به اکتشاف بپردازید.

یکی از اصلی ترین مشکلات بازی Minecraft: Pocket Edition سیستم کنترل لمسی کاراکتر هست که اگر انگشتان بزرگ یا صفحه نمایشی کوچک داشته باشید بسیار اذیت کننده خواهد بود. ولی همچنین بازی پشتیبانی بسیار خوبی از دسته های بازی نیز دارد که می توانید از آن هم استفاده کنید.

بازی Minecraft: pocket Edition به خوبی روی تمامی دستگاه ها با کمترین مشکل اجرا می شود. همچنین بازی دارای تنظیمات گرافیکی نیز می باشد که اگر دستگاهی مدرن و قدرتمند دارید می توانید از این قسمت برای بهتر کردن تجربه ی خود استفاده کنید.

یکی از دلایل اصلی من برای پیشنهاد این بازی به شما داشتن یکی جامعه ی Modding فعال است. در پلتفرم موبایل این بازی از معدود مواردی است که دارای همچین جامعه ای میباشد. و شما با استفاده از ماد هایی که این جامعه می سازد می توانید یک تجربه ی بسیار سرگرم کننده برای خود بسازید. در نهایت باید گفت که بازی Minecraft: Pocket Edition یکی از بهترین بازی های پلتفرم موبایل است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *