معبد فوشیمی

معبد فوشیمی‌ ایناری یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیوتو به‌ شمار می‌رود که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

 

 

«معبد فوشیمی‌ ایناری» (Fushimi Inari Shrine)، یکی از مهم‌ترین معابد شینتو در جنوب کیوتو به شمار می‌رود. این معبد به‌خاطر هزاران دروازه‌ «توری» (torii) نارنجی رنگش شهرت دارد که شبکه‌ای از مسیرهای پشت ساختمان اصلی را پوشش می‌دهند. این مسیرها به جنگل کوه مقدس ایناری منتهی می‌شوند که ۲۳۳ متر ارتفاع دارد و بخشی از محوطه‌ی معبد به حساب می‌آید. گفته می‌شود این معبد محبوب دارای ۳۲ هزار معبد زیرمجموعه در سراسرژاپن است.

 

از میان چندین هزار معبدی که به ایناری، خدای برنج و فراوانی در آئین شینتو اختصاص دارد، معبد فوشیمی‌ ایناری، یک سروگردن از همه بالاتر و مهم‌تر است. گفته می‌شود که روباه‌ها پیام‌رسان‌های ایناری بودند و به همین دلیل تعداد زیادی مجسمه‌ی روباه در محوطه‌ی معبد به چشم می‌خورد. این معبد پیشینه‌ای باستانی دارد و قدمت آن به زمان پیش از انتقال پایتخت به توکیو در سال ۷۹۴ برمی‌گردد. بنای معبد اصلی در سال ۱۴۹۹ ساخته شده ‌است و دروازه‌ی اصلی در دامنه‌ی تپه قرار دارد.

 

با اینکه اصلی‌ترین دلیل بازدید گردشگران خارجی از فوشیمی‌ ایناری، گشتن مسیرهای کوهستانی آن است؛ اما ساختمان‌های معبد نیز در نوع خود جذاب و دیدنی هستند. در ورودی معبد، دروازه‌ی رومون قرار دارد که در سال ۱۵۸۹ توسط رهبر معروف تویوتومی هیدِیوشی اهدا شد. بازدیدکنندگان پس از عبور از در ورودی، به تالار اصلی معبد می‌رسند؛ جایی که باید با اهدای پیشکشی کوچک، احترام خود را نشان دهند.

در قسمت پشتی محوطه‌ی اصلی معبد، ورودی پیاده‌روی دروازه‌‌ی توری قرار دارد که با ردیف‌هایی دوتایی از دروازه‌های متراکم و موازی موسوم به «سِنبون توری» (هزاران دروازه توری) آغاز می‌شود. این دروازه‌ها که کل مسیر را احاطه کرده‌اند، از طرف افراد و گروه‌ها اهدا شده‌اند و بازدیدکنندگان می‌توانند نام هر اهداکننده و تاریخ اهدا را در پشت هر دروازه مشاهده کنند.

قیمت این دروازه‌ها از حدود ۳۶۰۰ دلار برای اندازه‌های کوچک شروع می‌شود و تا حدود ۹۲۰۰ دلار برای دروازه‌های بزرگ ادامه دارد. کوه‌نوردی تا قله‌ی کوه و برگشت از آن حدود دو تا سه ساعت زمان می‌برد، با این حال بازدیدکنندگان می‌توانند تا هر جا که مایل هستند بروند و برگردند. در طول این مسیر، چندین معبد کوچک با تعدادی دروازه‌ی توری کوچک وجود دارد که بازدیدکنندگان با مبالغ کمتری آن‌ها را وقف کرده‌اند. چند رستوران کوچک نیز در طول این مسیر فعالیت می‌کنند که غذاهای محلی نظیر سوشی ایناری و اودون روباه را به شکل تکه‌های توفو سرخ‌شده سرو می‌کنند؛ غذایی که گفته می‌شود موردعلاقه‌ی روباه‌ها بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *