مدرسه فر انسوی ها

مدرسه فرانسوی ها کجاست؟ یکی از سوالاتی که در، محله جلفا اصفهان ، کوی سنگتراش ها و کوی تبریزی ها از زبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می شنویم، همین سوال است. مدرسه فرانسوی ها کجاست؟

در این مطلب به این سوال بیشتر پاسخ می دهیم.

مدرسه فرانسوی های یا کاتولیک ها از آثاری ست که از دوره قاجار برای مردم اصفهان به یادگار مانده. بنایی که حاصل هنر معماری اروپایی و سنتی ایرانی ست و مثل بسیاری از بناهای تاریخی دیگر چشم و روح نواز است. این بنای قدیمی ولی بسیار مجهز هم اکنون در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در ضمنِ مرمت بعنوان دانشکده هنرهای تجسمی هم مورد استفاده می باشد.

نمای داخلی مدرسه فرانسوی ها واقع در محله سنگتراش های اصفهان
نمای داخلی مدرسه فرانسوی ها واقع در محله سنگتراش های اصفهان

شاردن تاجر و جهانگرد فرانسوی در کتاب سیاحتنامه اش مدارس ایرانی و به خصوص مدارس اصفهان را معادل دانشکده های فرانسوی دانسته و از وجود 57 مدرسه در اصفهان خبر داده.

مکان اولیه مدرسه فرانسوی ها در اصفهان، در خیابان چهارباغ ( در خیابان سیدعلی خان کنونی ) بوده و به نام ستاره ی صبح شناخته می شده است و پس از چند سال تعطیلی تصمیم گرفته می شود که بنای جدید برای مدرسه فرانسوی ها در کوی سنگتراش ها و در محله جلفا ساخته شود که مرکز حضور و زندگی مسیحیان بوده.

به واسطه وجود این مدرسه و مراکز این چنینی در محله جلفای اصفهان، تحولات فرهنگی و علمی بسیاری رخ داده که در طول زمان و در بازه های تاریخی مخلتف به رشد فرهنگ و سطح دانش مردم اصفهان منجر شده.

نزدیکی این مکان به کلیساهای تاریخی از جمله کلیسای میناس باعث می شود که شما با گشت و گذار در این
منطقه در کمتر از یک ساعت بناهای تاریخی زیادی را از نزدیک مشاهده نمایید. از کافی نت جمال زاده تا مدرسه فرانسوی ها چند دقیقه کوتاه بیشتر راه نیست. دراین مسیر گذشتن از مادی خواجه عابد، گذرهای سنگفرش شده و نمای بیرونی اماکن و بناهای تاریخی بسیار آرامش بخش است و وقتی از این مسیر می گذریم و وارد مدرسه فرانسوی ها می شویم متوجه می شویم که چرا این سوال در کوی سنگتراش ها و محله جلفا از شما زیاد پرسیده می شود که :

مدرسه فرانسوی ها کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *