ماساژ

ماساژ درمانی می تواند در پیشگیری و درمان آسیب های عضلانی و درد موثر باشد. ماساژ درمانی که معمولاً برای درمان کمردرد استفاده می شود ، از تکنیک های بافت عمیق برای رفع انسداد و سلولهای آسیب دیده در بدن استفاده می کند. این به کاهش زمان بهبودی پس از آسیب کمک می کند و باعث بهبودی می شود.


ماساژ چیست؟

ماساژ عبارت است از نوازش ، ورز دادن ، چرخاندن و فشار دادن پوست و ماهیچه ها. سبک های مختلف زیادی وجود دارد ، هر کدام ریشه ها و اهداف مختلفی دارند ، اما هدف همه یکسان است: برای استراحت و تعادل بدن و ایجاد احساس خوب.

ماساژ درمانی

قدمت ماساژ درمانی به هزاران سال بر می گردد. شواهد علمی در مورد ماساژ درمانی محدود است. محققان این رشته هنوز مطمئن نیستند که چه تغییراتی در بدن در طول ماساژ رخ می دهد؟ چه تأثیری بر سلامتی دارد؟ و اگر تاثیری دارد چگونه می باشد. اما این مسئله که ماساژ می تواند گردش خون را بهبود ببخشد، استرس را از شما دور کند و ده ها نتیجه مثبت دیگر کاملا به اثبات رسیده است.

ماساژ در اروپا در دوره رنسانس به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1850 ، دو پزشک آمریکایی که در سوئد تحصیل کرده بودند ، ماساژ درمانی را در ایالات متحده معرفی کردند ،این ماساژ به شدت رایج و برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گرفت. با پیشرفت های علمی و فناوری در درمان پزشکی در دهه 1930 و 1940 ، ماساژ در ایالات متحده طرفداران خود را از دست داد. علاقه به ماساژ در دهه 1970 خصوصاً در بین ورزشكاران مجددا زنده شد.

ماساژ اسپرت یا ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی به منظور کمک به پیشگیری و درمان صدماتی که در نتیجه ورزش ایجاد می شود ، طراحی شده است. ماساژورهای ورزشی از طیف وسیعی از تکنیک های عمیق و شدید برای بازگرداندن تحرک به عضله آسیب دیده استفاده می کنند. ممکن است از تکنیک های کشش ، فشرده سازی ، تونینگ و واکنش نقطه شروع ماشه مشابه طب فشار استفاده شود.بسیاری از مردم ماساژ ورزشی را مختص ورزشکاران حرفه ای می دانند. اما این روش درمانی فقط برای ورزشکاران نیست ، هرکسی که مشغول انجام فعالیت های بدنی منظم باشد می تواند از یک ماساژ اسپرت بهره مند شود

ماساژ بافت عمیق یا دیپ تیشو: ماساژ بافت عمیق از ضربه ها و فشارهای آهسته و محكم برای آزاد كردن تنش در اعماق عضلات استفاده می كند. معمولاً برای درمان دردهای مزمن و درد و تنش در گردن ، پشت و شانه ها استفاده می شود ، ماساژ بافت های عمیق یک روش درمانی شدید اما مؤثر است. ماساژ بافت عمیق در واقع یک سبک ماساژ است که تعدادی از روش های درمانی (مانند ماساژ ورزشی و تخلیه لنفاوی) را توصیف می کند و به نوعی در بسیاری از درمان های ماساژ رخ می دهد.ماساژ بافت عمیق معمولاً به دلایل پزشکی توسط فیزیوتراپیست ها و متخصص کایروپراکتیس یا از طریق مراجعه به ماسورهای حرفه ای استفاده می شود.

ماساژ سوئدی :ماساژ سوئدی به منظور بهبود گردش خون ، تسکین عضلات و بهبود آرامش طراحی شده است. از پنج روش اصلی استفاده می کند. نوازش ، خمیر زدن ، مالیدن ، ضربه زدن یا ضربان و لرزش. ماساژ سوئدی را با نام ماساژ ریلکسی نیز می شناسند. این شکل از ماساژ به تحریک پوست و سیستم عصبی کمک می کند و رباط ها و تاندون ها را نرمش می دهد. این فرایند می تواند بسیار آرامش بخش باشد و به دلیل توانایی خود در کاهش فشارهای روحی و روانی ، از محبوبیت بالایی برخورداراست.

تکنیک های ماساژ: ماساژ سبک ها و تکنیک های بسیاری دارد. اما برخی از معروف ترین تکنیک ها عبارتند از:

ماساژ میوفاشیال : تکنیکی که برای کشش و شل کردن فیشیا استفاده می شود ، همان بافت سخت و متراکم است که ماهیچه ها و استخوان های بدن را احاطه کرده است.

ماساژ تریگر پوینت :

این تکنیک با فشار دستی قوی استفاده می شود و با هدف از بین بردن گره های عضلانی شناخته شده است. ممکن است در خلال این ماساژ احساس درد نمایید اما در حصول نتیجه مطلوب شک نکنید!

لرزاندن: شامل گرفتن بافت و لرزش آن با حرکات کنترل شده اما محکم است. این یک روش خشک است و مانند سایر موارد دارای برخی از اثرات فیزیولوژیکی مانند آرامش یا تحریک بافت ، افزایش گردش خون و افزایش فشار خون عضلات است.

تاپوتمنت: روش عالی برای تحریک یا شل شدن بافت است. همچنین باعث تقویت ماهیچه ها ، تحریک انقباض پوست و ماهیچه ها ، شکسته شدن احتقان مایعات در ریه ها و تحریک گیرنده های حسی می شود.

اصطکاک: درمانگر با استفاده از شست ، آرنج یا ناخن ها در جهات مختلف مانند عرضی ، طولی یا دایره ای ، بر روی عضله هدف فشار می آورد. حرکات کند هستند بنابراین عمق بسته به شدت آسیب یا کیفیت بافت کنترل می شود.

پتریساژ: تکنیکی متشکل از بلند کردن ، ورز دادن و برداشتن بافت. این به جداسازی بافت کمک می کند و گردش خون و مایعات بافت را تحریک می کند. همچنین می تواند به آرامش عضله کمک کند.

بصورت کلی انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. دیگر تصور نمی شود که ماساژ به عنوان یک خدمت لوکس ، فقط در دسترس کسانی باشد که توانایی پرداخت هزینه آن را داشته باشند. درمان برای هر کسی ، چه برای اهداف آرامش ، چه برای بهبود وضعیت بدنی یا برای تسکین درد در دسترس است.

انتخاب بهترین ماسور و بهترین مرکز ماساژ

پس از تصمیم گیری در مورد نوع ماساژ مناسب برای شما ، باید یک مرکز ماساژ خوب پیدا کنید و یک جلسه رزرو کنید. اما چگونه؟ اگر بابت پیدا کردن یک مرکز ماساژ حرفه ای نگرانید، می توانید از دوستان و آشنایان خود سوال کنید. قطعا شخصی که چند بار ماساژ را تجربه کرده باشد، تفاوت ماساژ خوب و ماساژ بد را می داند. البته بحث سلیقه هم در این موضوع مطرح است.اما به طور کلی تن خود را به دست ماسوری بسپارید که آناتومی بداند، فیزیولوژی را درک کرده باشد و به تکنیک های ماساژ مسلط باشد. بهترین مرکز ماساژ تهران را نمی توان صرفا بر اساس ظاهر و چیدمان آن تشخیص داد. قطعا عوامل مهم تری وجود دارند که توجه نکردن به آن ها نه تنها ماساژ را بی فایده میکند، بلکه می تواند به شما آسیب هم وارد کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *