قرآن کریم و طریقه ختم قرآن


خواندن قرآن کریم در زندگی اثرات چشم گیری دارد، همچنین افراد زیادی بر اساس فضایل و اثرات مثبت بر شمرده شده در فرهنگ اسلامی برای ختم قرآن، به دنبال روش های راحتی برای ختم قرآن هستند. که در ادامه به برخی آداب و روش های ختم قرآن کریم می پردازیم.

ختم قرآن کریم

ختم قرآن کریم به معنی خواندن قرآن از ابتدا تا انتهاست که در قرآن کریم یکی از زمان های مستجاب شدن دعا پس از ختم قرآن معرفی شده است.

همچنین در برخی روایت ها آمده است که پاداش اعمال مختلف با ختم قرآن سنجیده می شود. اما هدف از ختم قرآن همیشه تاثیر آن بر پاداش اعمال نیست بلکه برخی افراد صرفا برای ارتباط بیشتر با خدا و انس و الفت و معرفت و شناخت بیشتر، قرآن را ختم می کنند.

روش های ختم قرآن

علاوه بر ختم قرآن به صورت انفرادی، به صورتی گروهی نیز می توان قرآن را ختم کرد. که ختم گروهی قرآن معمولا در مساجد و مکان هایی از این قبیل و زمان هایی از جمله ماه رمضان انجام می شود.

روایت هایی در مورد آداب ختم قرآن

آداب ویژه ای برای ختم قرآن وجود دارد، مانند ختم آن در روز جمعه، روزه گرفتن در روز ختم قرآن و خواندن سوره فاتحه و پنج آیه اول سوره بقره پس از هر ختم، حتی اگر فرد قصد ختم مجدد را ندارد .

ختم قرآن که به معنی خواندن قرآن از ابتدا تا انتها است جهت قبولی دعا، رفع مشکلات، شفای مریضان و انس و شناخت خداوند انجام می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *