علت لکنت ‌زبان کشف شد!

?علت لکنت ‌زبان کشف شد!

?تحقیقی جدید نشان می‌دهد که در افراد دچار لکنت‌زبان، جریان خون مغز در منطقه‌ی بروکا، منطقه‌ای در لوب پیشانی که به تولید گفتار مربوط است، کاهش می‌یابد. کاهش بیشتر جریان خون در این منطقه با لکنت شدیدتر همراه است.
 
 ?منطقه‌ی بروکا واقع در لوب پیشانی مغز، نقش مهمی در تولید گفتار دارد. در تصویر بالا، مناطق آبی نشان‌دهنده‌ی مناطق دارای جریان خون کم در کودکان و بزرگسالان دچار لکنت، در مقایسه با افراد سالم و فاقد لکنت هستند. مناطق قرمز نشان ‌دهنده‌ی جریان خون نسبتاً بالاتر است.
 
?بردلی پیترسون، سرپرست تحقیقِ انجام‌شده توسط پژوهشگران بیمارستان کودکان لس‌آنجلس می‌گوید: «شواهدی بسیار مهم به دست آمده، که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی آسیب عمیق مادام‌العمر در کودکان و بزرگسالان دچار لکنت باشد.» این پژوهشگران متوجه شدند، که جریان خون در منطقه‌ی بروکا، در افراد دچار لکنت کاهش می‌یابد. جالب اینکه لکنت شدیدتر با کاهش بیشتر جریان خون در این منطقه همراه است.

?علاوه بر این، نابهنجاری بیشتر جریان خون مغز در حلقه‌ی عصبی زبانی پیشانی، که مربوط به پردازش کلماتی است که می‌شنویم، با لکنت شدیدتر همبستگی دارد. این یافته نشان می‌دهد که یک آسیب فیزیولوژیک در حلقه‌ی عصبی زبان، که لوب گیج‌گاهی و پیشانی را به هم پیوند می‌دهد، احتمالاً در شدت لکنت تأثیر دارد.
 
?یافته‌های این تحقیق نشان‌دهنده‌ی ارتباط بین لکنت و تغییر در مدارهای کنترل‌کننده‌ی تولید گفتار در مغز و نیز بخش‌هایی از مغز بود، که وظیفه‌ی تمرکز و هیجان را بر عهده دارند. تحقیق حاضر در مورد جریان خون، یافته‌های آن تحقیق را به شکل قابل‌توجهی تأیید می‌کند و علاوه بر این، نشان می‌دهد که اختلال در بخش‌های پردازش گفتار در مغز احتمالاً دارای اهمیت اساسی در شکل‌گیری لکنت زبان هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *