علائم زخم معده چیست؟

افزايش سن باعث ایجاد تغییرات در دستگاه گوارش می گردد. زخم معده جز بیماری های شایع دوران سالمندی است. این بیماری به میزان خوبی به درمان پاسخ می دهد اما اگر به آن توجه نشود و نادیده گرفته شود باعث ایجاد مشکل برای سالمند و اطرافیانش می گردد. یک روش رایج برای کاهش دردهای ناشی از بیماری‌هایی مثل آرتروز، مصرف مسکن‌هایی مثل بروفن، ایندوسین و ‌دیکلوفناک است. اما سالمندان باید به این نکته توجه داشته باشند که، مصرف مسکن‌ها ریسک ایجاد زخم و خونریزی معده را افزایش می دهد. بخش مهمی از درمان این بیماری به مراقبت ها اختصاص دارد. پرستار سالمند در منزل به خوبی می تواند از سالمند شما مراقبت کند، تا بهبودی کامل حاصل شود.

زخم معده چیست

زخم معده به معنای  زخم شدن مخاط معده یا روده کوچک است که اصطلاح انگلیسی آن پپتیک اولسر (زخم دستگاه گوارش) است. نازک شدن لایه ضخیم مخاطی حفاظت کننده‌ از معده در اثر مایعات و اسید ترشح شده از غدد معده باعث بروز این زخم‌ها می شود. این بیماری به خوبی درمان می شود اما در صورت احمال در مراجعه به پزشک و شروع درمان وخیم می‌گردد. علائم این بیماری در بیشتر افراد به خوبی مشخص نیست به صورتی که از هر ده بیماری یک بیمار که دچار خونریزی از زخم شده هیچ دردی را احساس نمی‌کند. زخم معده در اثر تماس با اسید معده باعث درد در بیمار می‌گردد. اما برخلاف تصور خونریزی از زخم ،اثر اسید معده را کاهش داده و تا حدودی درد را مخفی می سازد.


علائم زخم معده

یکی از مشکلات این زخم‌ها این است که گاهی هیچ علامتی ندارند و نخستین نشانه، معمولاً همراه با عارضه شدید و جدی ای چون خونریزی معده می باشد. البته پرستار سالمند به خوبی می تواند با مشاهده ی این نشانه ها به بیماری پی ببرد که در درمان به موقع بسیار کمک کننده است.  از دیگر علایم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد شکم (رایج‌ترین علامت زخم معده)
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • کاهش اشتها
  • کاهش وزن
  • بالا آوردن خون یا مواد تیره رنگی شبیه قهوه ای که در ته فنجان می ماند
  • وجود خون در مدفوع یا مدفوع سیاه، قیر مانند و ظاهری چسبناک
  • خستگی
https://virgool.io/asanism/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C-k4mnye4vttub

https://www.asanism.com/blog/%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *