طلا گران است یا ارزان؟

#طلا - شماره ۵ - ۹۸۱۰۳۰

در مطلب قبلی (۹۸/۰۹/۲۷) گفته شد که احتمالا طلا از ۱,۴۵۰ دلار ارزان‌تر نمی‌شود و برای مدتی در محدوده ۱,۴۵۰ الی ۱,۵۰۰ دلاری نوسان می‌کند.

طلا از محدوده مورد نظر بالاتر رفت و امروز در حوالی ۱,۵۵۰ دلار است. اتفاق غیراقتصادی ترور فرمانده ایرانی محرک قیمت طلا بود. اثر این اتفاق در حال از بین رفتن است اما طلا میل چندانی به نزول نشان نمی‌دهد. به مرور دلایل اقتصادی می‌پردازیم تا رفتار امروز و آینده طلا را بهتر درک کنیم.

اطمینان داشته باشید که رخدادهای نظامی فقط در زمان فعال بودن بر بازارها اثر دارند و اثرشان ماندگار نیست. تنش نظامی ایران و آمریکا در خاورمیانه تقریبا به پایان رسیده اما طلا محدوده ۱,۵۰۰ دلاری را از دست نداده. به نظر می‌رسد که شرایط اقتصادی روز به روز برای رشد طلا مهیاتر می‌شود.

در درجه اول باید به نرخ بهره بازار آمریکا توجه کرد. فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی نرخ بهره را کاهش نخواهد داد اما ترامپ این بار با شدت بیش‌تری به دنبال راضی کردن فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره است. برای مثال اعضای جدیدی پیشنهاد داده که یکی از آن‌ها طرفدار نرخ بهره صفر در آمریکاست. با توجه به این مسایل می‌توان فرض کرد که اگر نرخ بهره آمریکا کاهش نیابد افزایش هم نخواهد یافت و این خبر خوبی برای صاحبان طلاست.

این هفته بانک‌های مرکزی اتحادیه اروپا، ژاپن و کانادا تصمیم خود درباره نرخ بهره را اعلام خواهند کرد. از آنجا که طبق گفته بانک جهانی، اقتصاد این کشورها در ۲۰۱۹ ضعیف‌تر از ۲۰۱۸ بود و در ۲۰۲۰ هم ضعیف‌تر از ۲۰۱۸ خواهد بود بعید است این کشورها نرخ بهره را افزایش دهند پس نرخ بهره در این مناطق یا کاهش می‌یابد یا ثابت می‌ماند. این موضوع نیز به نفع طلاست.

بانک‌های مرکزی روسیه و چین همچنان در حال جایگزین کردن طلا با دلار در خزانه خود هستند، روندی که می‌تواند حامی تقاضای طلا و قیمت آن باشد.

البته همه عوامل هم صعودی نیستند، جدا از نرخ بهره و تحرکات روسیه و چین، بانک‌های دویچه آلمان و گلدمن‌ساکس و نیویورک آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند که شاخص دلار آمریکا پس از ۱۰ سال صعود متوالی در سال ۲۰۲۰ به مرور نزولی می‌شود. این موضوع به طور مستقیم قیمت را رشد می‌دهد اما به طور غیرمستقیم می‌تواند طلا را ارزان کند! کاهش شاخص دلار منجر به رشد تجارت آمریکا می‌شود و پس از آن اقتصاد آمریکا، چین و اروپا تقویت خواهد شد. هرچه شرایط اقتصادی این کشورها بهتر شود (آن هم به صورت غیرمنتظره) قیمت طلا افت شدیدتری را تجربه می‌کند.

نتیجه: رشد طلا در یک ماه گذشته پرشتاب بود اما افت ملایمی را تجربه کرد. ترور فرمانده ایرانی عامل رشد سریع و شرایط اقتصادی عامل اصلاح ملایم آن بودند. برخی داده‌ها از رشد طلا پشتیبانی می‌کنند و برخی از افت آن اما به نظر می‌رسد که داده‌های رشدی قوی‌تر هستند. احتمالا برای مدتی شاهد نوسان قیمت در بازه ۱,۵۰۰ الی ۱,۶۰۰ دلاری هستیم و برای حرکات ناگهانی رو به ۱,۷۰۰ دلار زود است اما همچنان آینده این فلز صعودی پیش‌بینی می‌شود.


مطالب بیش‌تر ⁦??⁩

http://t.me/nozar_poursheikhian


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *