شـام و زمینه ظهـور

  بسم الله الرحمن الرحيم

شـام و زمينه ظهـور

 

[ ادامه بحث از پست قبلي ]

سئوال اين است که آيا اين جنگ ها در کلّ جهان رخ مي‌دهد يا تنها مناطق مسلمان‌نشين با آنها مواجه مي‌شوند؟

ما رواياتي داريم که به عنوان مثال بيان مي‌کند فلان جنگ ، جهاني است و درآن دو سوم مردم کشته مي‌شوند و محلّ وقوع آن ، از مسلمانان به دور است [مثلاً بين هند و چين] و معصوم(ع) فرموده‌اند :  [ آيا دوست نداريد که جزء يک سوم باقيمانده باشيد؟ ]

سئوال ديگر اين که ؛ بر اساس مرزبندي‌ها و جغرافي‌هاي سياسي کنوني بين کشورها و به طور مشخص هر يک از شخصيت‌هاي مطرح عصر ظهور ،قيام خود را از چه مناطقي آغاز مي‌کنند؟ و توصيف آنها در روايات چگونه آمده است ؟

توصيف اين افراد به تفصيل در روايات بيان شده است . به عنوان مثال ، در باره شخصيت يمانى ، روايات متعددي وجود دارد ، در باره خراسانى ، شعيب بن صالح (فرماندi سپاه خراساني) و سفياني (در شام) نيز به همين ترتيب مطالب فراواني نقل شده است

سئوال ديگر اين که ؛ اهل شام در طول تاريخ اسلام ، نسبت به اهل بيت(ع) چه موضعي داشته‌اند؟

اهل شام و حکام آن ، از سابق ، در زمان معاويه دشمن اهل بيت(ع) بودند. البته اين وضعيت عمومي آنهاست هرچند که در بين آنها افراد معدودي از شيعيان اميرالمؤمنين(ع) نيز از قديم الايام وجود داشته‌اند . حتي درون شهر دمشق افراد صالحي از شاگردان ابوذر و تربيت‌يافتگان آنان بوده اند ؛ مانند معاويه ثاني (معاوية ابن يزيد) که برخلاف اجدادش فردي صالح و جزء نسل سوم شاگردان ابوذر بود ؛ استادش (عمر مخصوص) و استاد او ابراهيم نخعي و استاد او ابوذر غفاري بود .

پس در شام و حتي دمشق نيز شيعياني مخلص و ارادتمند به اهلبيت(ع) وجود داشتند ، امّا در اقليت بودند ، و اوضاع عمومي در شام دشمني با اهلبيت(ع) بوده است .

 بايد توجه داشت که حاکم شام ، معاويه بوده است .  مشاهده مي‌کنيم که از قب ل؛  يهوديان بني‌قينقاع ، بني قريظه ، بني‌نظير و خيبر ، پس از آنکه دست به خيانت و شکستن عهد با پيامبر(ص) زدند از سرزمن‌هاي اسلامي رانده شده و در شام اجتماع کردند. معاويه قصد داشت که خلافت را به شام منتقل کند و آنجا را پايتخت جهان اسلام قرار دهد. از اين رو ، احاديث فراواني را در ستايش شام ومذمت عراق جعل کرد . خصوصاً پس از جنگ‌ها و درگير‌هاي معاويه بااميرالمؤمنين(ع) احاديث مجعوله فراواني را با اين مضمون پراکنده ساخت که شام ، زمين محشر است ، شام جزء بيت‌المقدس است ، ...

تا آنجا که حتي در دوران عبدالملک بن مروان ، حج را بر گرد بيت‌المقدس (که جايگاه يهوديان بود) انجام دادند !! از همين رو ، بسياري از روايات در ستايش شام و در باب مذمّت عراق ،دروغ و کذب است ؛ غير از رواياتي که از طريق اهل بيت(ع) بيان شده است زيرا ناظر به مصلحت‌ها و نقاط برجسته شام است.

 با توجه به بحث ريشه شيعه در شام ، برخي نظرشان بر اين است که مهاجرت جدّي يمني‌ها به شام نيز در پايه‌گذاري شيعه در شام نقش داشته است ؛ و هجرت نخست يمني‌ها به شام ، در زمان‌هاي بسيار قديم و قبل از مسيح(ع) واقع شده و دليل آن ‌هم ، تخريب سدّ سبأ و پراکنده شدن سبئي‌ها در نقاط مختلف ، از جمله بلاد شام بوده است . امّا هجرت جديد آنان در عصر فتوحات اسلامي است .

يمني‌ها سربازان اسلامي بودند که وظايف تعيين شده مشخصي داشتند و براي آن در شام استقرار پيدا کردند امّا اين دو ارتباطي با موضوع تشيع در شام پيدا نمي‌کند.

 ارتباط ساکنان و حاکمان کنوني شام را با اهل‌بيت(ع) :

کساني که در حال حاضر بر شام حکومت مي‌کنند ، قوم علوي‌ها هستند، که يک استثناء در تاريخ حکومت‌هاي شام به شمار مي‌روند ؛ زيرا در طول تاريخ اسلامى ، همواره بني‌اميه در شام ستوده مي‌شدند .

[ ... و به همين علت است که استکبار جهاني و آمريکاي جهانخوار به شدّت با حکومت بشار اسد مخالف و تمام تلاش خود را براي نابودي اين حکومت به کار بستند !! ولي به خواست خداي بزرگ موفق به اجراي نقشه هاي شوم خود نشده اند ، اگرچه خسارات جاني و مالي سنگيني به مردم و دولت سوريه وارد کرده اند ! ايران اسلامي نيز همچنان حامي دولت و ملت مظلوم سوريه هست و خواهد بود ، اگرچه کارشکني هايي هم توسط برخي ايادي داخلي و مرموزشان مشاهده مي شود !!! ]

در طول تاريخ ، حکّام شامي آن قدر نسبت به بني‌اميه متعصّب بودند که اگر کسي از لبنان به شام مي‌رفت و اول صبح وارد بازار حميديه مي‌شد و فروشنده‌اي مي‌فهميد که او شيعه است ، مي‌گفت : از من نخر ! روز مرا خراب و بديُمن نکن ! برو و چند ساعت ديگر بيا !

آنها بغض عجيبي نسبت به اهل بيت(ع) و شيعيانشان داشتند . اين مسئله بسيار شديد بود تا آنجا که اکثريت شيعيان را رافضي مي‌دانستند.

الآن وضعيت تغيير پيدا کرده زيرا حاکميت آنها دراختيار علوي‌ها و بعضاً عِلماني‌ها (لائيک) قرار دارد .

علوي‌ها مي‌گويند ما شيعه هستيم و ما هم از آنها مي‌پذيريم . امّا اين علوي‌ها فقط 2 تا 3ميليون از جمعيت حدوداً 20 ميليوني سوريه را تشکيل مي‌دهند.

شيعيان سوريه جمعيتي بالغ بر 200 تا 300 هزار را به خود اختصاص مي‌دهند . لذا بيش از نيمي از جمعيت آنجا را سنّيان متعصب ضدّ شيعه و دوستدار بني‌اميه تشکيل مي‌دهند ، امّا در حال حاضر نمي‌توانند خواست خود را به انجام برسانند . لذا هنگامي که سفياني شورش خود را آغاز ‌کند ، زمينه حمايت از او و اقداماتش در سوريه وجود دارد .

[ کما اين که در حمايت از تروريست هاي القاعده و داعش که توسط غرييها تجهيز و تأمين ميشوند ، نقش اين دشمنان داخلي کاملاً مشهود است ]

[ اين بحث ادامـــه دارد ]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *