شادی

شاد بودن و داشتن احساسات مثبت تأثیر زیادی بر طول عمر، رشد خلاقیت، حل مسئله، ارتقا کیفیت زندگی، موفقیت‌های شغلی، تحصیلی و…، پیشگیری از اختلال‌ها و بیماری‌های جسمی و روانی دارد.

شادی دارای ۳ بخش مهم است:

۱-احساسات منفی کم

به احساساتی مثل غم، خشم، کینه و… احساسات منفی گفته می‌شود. هرچقدر این احساسات را کمتر تجربه کنیم، میزان شادی ما بیشتر می‌شود.

۲-احساسات مثبت زیاد

به احساساتی مثل عشق، لذت، قدردانی و… احساسات مثبت گفته می‌شود. هرچقدر این احساسات را بیشتر تجربه کنیم، احساس شادی بیشتری می‌کنیم.

۳-احساس رضایت از زندگی

رضایت از زندگی به این معنی است که با وجود ناکامی و مشکلات سعی کنیم جنبه‌های مثبت زندگی را ببینیم و به خاطر وجود آن‌ها حس رضایت‌مندی را تجربه کنیم.

برخلاف آنچه اغلب ما باور داریم، شادکامی خودبه‌خود برای ما اتفاق نمی‌افتد، ما خودمان باید شادکامی را به وجود بیاوریم.

۵ راهکار علمی برای افزایش شادکامی

راهکارها زیر به‌صورت مختصر توضیح داده می‌شوند. به این دلیل که این مباحث بسیار مفصل و کاربردی هستند، در مقالات آتی به‌طور جامع به آن‌ها پرداخته می‌شود.

۱) مهربانی کردن

هر روز یک تا پنج عمل مهربانانه در حق کسی انجام دهید. منظور کاری است که باعث خوشحال شدن طرف مقابل بشود. سپس در دفترچه‌ای یادداشت کنید از انجام هرکدام از آن‌ها چه احساسی داشتید.

۲) نامه تشکر

برای یکی از افراد مهم زندگی‌تان نامه قدردانی بنویسید و در آن نامه بابت هر موضوع مثبتی که در زندگی‌تان تأثیرگذار بوده است از آن شخص تشکر کنید. می‌توانید آن نامه را برایش بفرستید یا شخصاً خودتان به دست او برسانید.

۳) ۳ اتفاق خوب

هر شب ۳ اتفاق خوبی که در طول روز برایتان رخ داده است را یادداشت کنید و دلیل روی دادن هر یک از آن‌ها را بنوسید. ممکن است فکر کنید که شاید در بعضی روزها اتفاق خوبی نیفتد، اشکالی ندارد! شما سعی‌تان را بکنید تا اتفاق‌ها خوب را بسازید. هم‌چنین وقتی به دنبال مرور کردن اتفاقات خوب هستید سخت‌گیر نباشید، هر چقدر هم که کوچک بودند، یادداشتشان کنید.

۴) گوش دادن فعالانه

زمانی که چیزی را گوش می‌دهید، همه حواستان را به صحبت‌های طرف مقابلتان بدهید. سؤال بپرسید، وسط صحبت‌هایش نپرید، همدلی کنید (به موضوع از زاویه دید او نگاه کنید)، قضاوت و نصیحت نکنید. گوش دادن فعال در بهبود روابط بسیار اثرگذار است.

۵) تنفس ذهن آگاه

سعی کنید بر دم و بازدمتان تمرکز کنید. اگر حواستان پرت شد، دوباره توجهتان را متمرکز کنید. این مدل تنفس در آرامش بخشیدن به شما بسیار کمک‌کننده است.

www.iranmodir.com

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#روانشناس #روانشناسیخانواده #زناشویی #روانشناسیبالینی #روانشناسیموفقیت #روانکاوی #روانشناسیرابطه #روانشناسیشخصیت #روانشناسیاجتماعی#کودک #خانواده #والدین #تربیتکودک #طلاق #ازدواج #موفقیت #مهارتهایزندگی #مهارتهایارتباطی #عزتنفس #اعتمادبهنفس #اضطراب#استرس #رشدفردی #ثروت #بهبودفردی #توسعهفردی #مدیرتزمان #تصمیم #تغییر #شادی

#psychology #psychedelicart #psychic #Psychologist #Psychologist #clinicaltrials # khaki #ClinicalPsychologist #Relationshippsychologist #Consultingclinic #Familycounselor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *