سوسک فرش چیست؟

در این مقاله سعی کرده ایم با بررسی شکل ظاهری و مشخصات فیزیکی سوسک های فرش بالغ و لاروهای آن ها ، رژیم غذایی، چرخه زندگی و تولید مثل سوسک های فرش شما را تا حد امکان با این حشره آشنا کنیم سپس علائم آلودگی محیط به این سوسک ها را به شما آموزش داده و در پایان روش های پیشگیری از ورود این سوسک ها و روش های مبارزه و ریشه کنی آن ها را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم.

شناخت و کنترل سوسک فرش

نام علمی Anthrenus Verbasci

خانواده Dermestidae

سوسک فرش
سوسک فرش


شکل ظاهری سوسک فرش:

گونه های متنوعی از دسته سوسک های فرش وجود دارد که از شایع ترین آن ها Variegated Carpet beetle می باشد ولی از لحاظ رفتاری و شباهت ظاهری تقریباً اکثر گونه های این خانواده به هم شباهت دارند.

طول بدن : طول بدن بیشتر گونه های سوسک های فرش بین 1 تا 4 میلی متر در بالغ ها می باشد.

شکل بدن: سوسک های فرش دارای بدنی بیضی شکل هستند.

رنگ : سوسک های فرش به رنگ های سیاه- سفید و زرد با نقش های رنگی بر روی سطح بدن می باشند. برخی از گونه های سوسک های فرش به رنگ نارنجی هم دیده می شوند.

تخم سوسک فرش : تخم سوسک های فرش به رنگ سفید و شفاف با اندازه 1 تا 5/0 میلی متر است که به سختی قابل دیدن می باشد.

لارو حشره: لارو های سوسک فرش عموماً به رنگ قهوه ای روشن تا سیاه رنگ با پوشش متراکم از مو و پرز می باشد. آن ها قادر به حرکت می باشند. زایده ای طلایی رنگ متمایز نشانه ای از توسعه و رشد آن ها می باشد. اصولاً سوسک های فرش از سوسک های بالغ بزرگتر بوده و اندازه ای در حدود 5/2 سانتی متر داشته و قبل از تبدیل شدن به حشره بالغ چندین بار پوست اندازی می کنند. بالغ ها کمتر از 5/0 سانتی متر طول و دارای رنگ های متنوع می باشند.

چگونه از وجود سوسک های فرش در منزل مطلع شویم؟

با توجه به اینکه رژیم غذایی سوسک های فرش از الیاف و منسوجاتی مانند پارچه می باشد در صورت ورود لاروهای سوسک فرش به محیط داخل منزل در قسمت های درزها و شکاف ها مستقر شده و شروع به تغذیه و رشد و تکثیر می نمایند. حشرات بالغ از درزها و شکاف ها و از در و پنجره ها وارد می شوند و بین وسایل از جنس پارچه و الیاف مانند فرش ها، مبلمان، لباس، پشتی ، رختخواب و ... تخم ریزی می کنند و اکثر وسایل را آلوده می نمایند و در صورت عدم اقدام به ریشه کنی و مبارزه سوسک های فرش، به صورت مداوم از وسایل الیافی تغذیه می کنند و چرخه زندگی فعالیت خود را خواهند داشت و پس از مدتی بخش وسیعی از وسایل منزل را آلودگی در بر می گیرد و می تواند به آن ها خسارت سنگینی وارد نماید.

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

مواجه شدن با سوسک های فرش در بین وسایل منزل قطعاً امری ناراحت کننده است به این دلیل که این حشرات قادراند آسیب و خسارت سنگینی را به وسایل منزل وارد نمایند بنابراین در صورت مواجه شدن با کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت تماس بگیرید تا راه حل های لازم جهت اقدامات پیشگیرانه را جهت سمپاشی سوسک فرش به شما ارائه دهند.

عادات غذایی سوسک های فرش

سوسک های فرش بالغ از بذر گیاهان و گل ها تغذیه می کنند و این در حالی است که لاروها از مواد حیوانی، گیاهی از جمله مو، نمد و پشم، خز و پر، چرم و ابریشم و ... نیز تغذیه می نمایند.

محل زندگی سوسک های فرش

سوسک های فرش بالغ قادراند در داخل و خارج از محل سکونت ما زندگی کنند اما سوسک های ماده ترجیح می دهند در نزدیکی محل تخم و تغذیه لاروها مستقر شوند که به راحتی تأمین غذا برایشان امکان پذیر باشد. این آفات از طریق درزها و شکاف های دیواره ها و دودکش ها به محیط داخل راه پیدا می کنند و از باقیماندۀ حشرات و لاشه حیوانات مرده نیز تغذیه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *