رباط صلیبی زانو بعد از عمل

رباط‌ها، بافت‌های بسیار محکمی هستند که دو استخوان را به ‌یکدیگر متصل می‌کنند. رباط صلیبی زانو در کنار اتصال دو استخوان اصلی پا به هم، به ثبات مفصل زانو نیز کمک می‌کند.

قبل از انجام عمل جراحی و درمان پارگی رباط صلیبی زانو، بیمار تا چندین هفته تحت درمان فیزیکی قرار خواهد گرفت. هدف از انجام این کار، کاهش درد و تورم در زانو و همچنین تقویت عضلات پا است. افرادی که با زانوی سفت و متورم، عمل جراحی را انجام می‌دهند به احتمال بالایی قادر نخواهند بود که بتوانند حرکات کامل و سابق خود را دوباره به‌دست آورند.

بعد از عمل

بعد از انجام این جراحی بیمار همان روز مرخص شده و به خانه می‌رود. برای محافظت بیشتر از زانو، با توصیۀ پزشک فوق تخصص زانو، بهتر است که از زانوبندهای طبی استفاده شود. پزشک جراح در مورد چگونگی کنترل تورم و درد پس از عمل، به بیمار دستورا‌لعمل‌های خاصی را خواهد داد. از مهم‌ترین اقدامات، بالاتر قراردادن پا هنگام استراحت و خواب و همچنین مالیدن یخ روی زانوی جراحی‌ شده است.

ضروری است که تا شش هفته بعد از عمل جراحی، فعالیت بیمار محدود شود. انجام این کار موجب بهبودی نسبی بعد از عمل خواهد شد و فشار کمتری به پای آسیب‌دیده وارد می‌کند.

با مشورت و صلاحدید پزشک خود و همچنین به توصیۀ اکثر پزشکان پس از انجام عمل جراحی، هر یک ساعت یک‌بار مچ پای خود را به بالا و پایین حرکت دهید. انجام این حرکت به افزایش گردش خون و جلوگیری از لخته شدن خون در پا کمک می‌کند. اگر درد شدید در ناحیۀ پشت پا احساس شد، حتما باید پزشک جراح خود را در جریان بگذارید؛ زیرا که درد در این ناحیه از نشانه‌های اولیۀ لخته شدن خون است.

برای سه تا پنج روز اولیه بعد از عمل، زانوی عمل کرده را چند سانتی‌متر بالاتر از قلب قرار داده و آن را روی چند بالشتک بگذارید. این کار تورم بعد از عمل را کاهش می‌دهد. بالشتک‌ها را مستقیم زیر زانو قرار ندهید و تنها پاشنۀ پای خود را روی آن بگذارید.

جهت تحمل وزن روی زانوی ترمیم‌ شده، می‌توانید از عصا یا سایر وسایل کمکی هنگام حرکت استفاده کنید. در هفته‌های اولیۀ پس از جراحی، سعی کنید که وزن خود را کامل روی پای آسیب‌دیده ننداخته و به آن اجازۀ استراحت دهید. پس از گذشت زمان و با مشورت پزشک جراح، می‌توانید استفاده از عصا را کنار گذاشته و آزادانه راه بروید.

بعد از عمل رباط صلیبی زانو
بعد از عمل رباط صلیبی زانو

استفاده از داروهای ضددرد و مُسکن‌ها

در مورد هرگونه دارو یا مکمل‌غذایی که مصرف می‌کنید قبل و بعد از عمل جراحی، باید با پزشک خود مشورت کنید. در‌خصوص استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون (آسپیرین)، ممکن است که جراح از شما بخواهد که مصرف دارو را از یک‌ هفته قبل عمل قطع کنید.

احساس درد در چند روز اول پس از عمل طبیعی است و بیمار بایستی انتظار درد و ناراحتی را در روزهای اولیه داشته باشد. طبق توصیۀ پزشک، می‌توان از داروهای مُسکن برای کاهش درد استفاده کرد.

پس از جراحی ممکن است که پزشک برای شما استفاده از آسپیرین را جهت جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند که حتما آن را استفاده کنید.

ورزش

باید توجه داشت که تا پنج ماه پس از انجام این عمل، شنا نکرده و همچنین ندوید. اما پس از گذشت دو تا سه ماه پس از عمل می‌توانید راه رفتن در آب را امتحان کنید.

عوارض و ریسک‌های بعد از عمل جراحی

اگر هریک از نشانه‌های زیر را پس از عمل داشتید، مراتب را حتما به اطلاع پزشکتان برسانید.

1. وجود عفونت

2. تجمع خون در سطح پوست زانو

3. احساس لخته شدن خون

4. ورم شدید زانو

5. درد زیادشونده در قسمت عضلۀ ساق پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *