در باب لذت تا زدن کاغذ (اوریگامی چه فایده‌ای دارد؟)

آشنایی بسیاری از ما با اوریگامی به سال‌های نخست زندگی برمی‌گردد. به آن روزهایی که با یک تکه کاغذ، ساده ترین شکل‌های اوریگامی‌ را می‌ساختیم؛ موشک، قایق، نمکدان. البته هنوز علما سر اسم مورد آخر به نتیجه نرسیده‌اند، برخی آن را فالگیر و قندان می‌نامند.

بگذریم. حرفه‌ای‌ترها البته شکل‌های پیچیده‌تری هم می‌ساختند، مثلا قورباغه‌ای که می‌پرید یا موشک‌های پیشرفته‌تر. به هر حال، به خاطر اینکه امکانات کمی برای ساختن اشکال به کمک کاغذ‌وتا نیاز بود، این سرگرمی جزء تفریح های پرطرفداری بود که بزرگترها برای سرگرم کردن کوچکترها سراغش می‌رفتند.


متاسفانه هرچه‌قدر از دنیای کودکی دور شدیم، فاصله‌ی ما با اوریگامی هم بیشتر شد. دغدغه‌های زیادی به تدریج وارد زندگی شدند که دیگر مجالی برای فکر کردن به این سرگرمی سرزمین‌های دور نداشتیم. شاید هم فکر کردیم فایده‌ای ندارد و سعی کردیم جای آن را با تفریح‌هایی پر کنیم که احساس مفید بودن به ما بدهند.

در هر صورت، اوریگامی، فایده‌هایی دارد که از آن‌ها غافل هستیم. هرچند فایده‌های اوریگامی طوری نیست که با قسم و آیه از شما خواهش کنیم برای عزیزانتان بفرستید تا جانشان را نجات دهید و چند روزی به عمرشان اضافه کنید، اما آن‌قدر ارزش دارد که حال و هوای یک غروب جمعه دلگیر را عوض کند. چند تا از مزیت‌های اوریگامی را در ادامه برایتان می‌نویسم، باشد که رستگار شوید.

۱-مدیریت استرس

وقتس شروع به ساخت یک شکل با تا زدن کاغذ می‌کنید، دو طرف ذهن شما درگیر ماجرا می‌شوند. درگیر بودن هر دو دست شما حین ساختن یک شکل اوریگامی باعث می‌شود سمت چپ و راست مغز به کار بیفتند تا به دستان شما فرمان دهد مراحل کار را پیش ببرد. همانطور که مشغول تا زدن کاغذ هستید، ذهن و بدن شما راهی برای تمرکز پیدا می‌کنند. با ادامه کار و شکل گیری کاردستی شما، حس بهتری خواهید داشت. احساس رضایت ناشی از تکمیل یک فعالیت باعث می‌شود از تشویش و نگرانی که دچار آن بودید، رها شوید.

۲-حضور در لحظه

اوریگامی باعث می‌شود نسبت به آنچه در لحظه اتفاق می‌افتد آگاه‌تر باشیم. ساختن شکل‌های مختلف به کمک اوریگامی باعث می‌شود در هر لحظه، روی هر تا که به کاغذ می‌زنیم تمرکز کنیم و تمام توجه خود را به آن اختصاص دهیم. تا زدن اشکال جدید اوریگامی باعث می‌شود سعی کنیم با تمام حواس روی مراحل کار تمرکز کنیم تا به نتیجه مورد نظر برسیم. این کار باعث می‌شود احتمال موفقیت ما در ساخت اشکال اوریگامی بیشتر باشد و در نهایت حس بیشتری داشته باشیم. این روزها محرک‌های زیادی سعی می‌کنند توجه ما را به گذشته یا آینده معطوف کنند. شاید به همین خاطر زیستن در لحظه در تمام زندگی ممکن نباشد، اما اوریگامی به شما امکان چند لحظه زندگی در حال را هدیه می‌کند.

۳- شکیبایی

صبر انگار گمشده‌ی این روزها است. یکی از ارزش‌های اساسی بسیاری از کسب و کارها سرعت آن‌هاست. همه در تلاش هستند تا زمان صبر کردن ما را تا حد امکان کاهش دهند. خب، اوریگامی این طور نیست. وقتی شروع به ساختن یک شکل اوریگامی می‌کنیم، میانبری وجود ندارد که ما را سریع به نتیجه برساند. برای این که شکل مورد نظر را بسازیم، باید تمام مراحل را به ترتیب طی کنیم. کم پیش نمی‌آید که لازم باشد یک کار را چندبار تکرار کنیم. البته نتیجه دلچسب آخر کار باعث می‌شود خاطره خوشی در ذهن ثبت شود و مشتاق تکرار تجربه‌های مشابه باشیم. اگر شما هم احساس می‌کنید که بی‌قراری‌تان بیشتر از قبل شده، پیشنهاد می‌کنم اوریگامی را امتحان کنید، شاید به تدریج کمک کرد که صبورتر شوید.

۴- حس خوب به خود

شاید به نظر بدیهی یا پیش پا افتاده بیاید، اما هربار که یک شکل اوریگامی می‌سازید، صدایی درون ذهنتان به شما می‌گوید : دمت گرم، تمومش کردی.

همین صدا باعث می‌شود نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید. علاوه بر این، یاد گرفتن مدل‌های مختلف اوریگامی باعث می‌شود در جمع‌های مختلف، موضوعی برای سرگرم کردن دیگران داشته باشید که کمک می‌کند عزت نفس شما افزایش یابد. آموزش یک شکل اوریگامی به دیگران فعالیت لذت بخشی است که ممکن است سریع به آن معتاد شوید. با یاد گرفتن اوریگامی می‌توانید به شخصیت مورد علاقه بچه‌ها تبدیل شوید (البته این گزینه اختیاری است!).

یک بار یکی از دوستانمان سر نهار شروع کرد به تعریف کردن از خاصیت‌های سماق، گفت که کمک می‌کند لاغر شویم و فشار خون را کنترل می‌کند و خواص دیگری که یادم نیست. دوست دیگری هم همان طور که مشغول سماق پاشیدن به غذایش بود گفت ما سماق رو برای مزه‌اش می‌خوریم.

حکایت من هم همین است و امیدوارم برای شما هم همین‌طور باشد. درست است که اوریگامی تاثیر مثبتی بر جسم و جان آدمی می‌گذارد. اما من برای لذتش سراغ اوریگامی می‌روم!

دلم نیامد این نوشته را بدون یادآوری از کازیه تمام کنم. کازیه وبسایتی است که چند سال پیش برای آموزش اوریگامی راه انداختم، بعد از مدتی یک فروشگاه نقلی هم کنارش راه انداختم. به اندازه یک دانشگاه از همین وبسایت یاد گرفتم. ولی متاسفانه این روزها گوشه و کنارش تار عنکبوت بسته، امیدوارم یک روزِ زود بروم سراغش و گرد و خاکش را بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *