دامن و مدل های دامن و تقسیم بندی

دامن و مدل های دامن و تقسیم بندی

دامن پوشاکیست زنانه که از کمر به پایین اندام را می پوشاند . روح لطیف هر خانمی با پوشیدن آن زنده می‌شود. در برخی از کشورها مانند اسکاتلند، مردان نیز دامن می پوشند .

امروزه خانم‌ها بدلیل راحتی و تحرکت بیشتر به شلوار روی آورده اند اما نمی توان انکار کرد که دامن پوشاک برازنده تری برای خانم‌هاست.

تقسیم بندی دامن به دو روش : یکی از طریق قد دامن و دیگری از طریق تنگی و گشادی آن.

مدل های دامن و تقسیم بندی بر اساس قد:

تقسیم بندی دامن بر اساس قد

 1. مینی کوتاه (Micro mini): دامن بسیار بسیار کوتاهی است که فقط ناحیه فوقانی پاها ( نشیمنگاه)را می پوشاند. برای اولین بار در دهه ی ۶۰ میلادی برای مدت کوتاهی مد شد.
 2. مینی (Mini): دامنی است که از اواخر دهه ی ۶۰ میلادی مرسوم شد. در ابتدا این دامن ها غیرعادی به نظر میرسیدند و پوشیدن آنها شجاعت زیادی می خواست اما به تدریج زنان جوان بسیاری طرفدار آن شدند.
 3. کوتاه یا میان ران (Mid thigh ,Short): این دامن همان گونه که از نامش پیداست بلندی آن تا میان ران است.
 4. بالای زانو (Knee length): بلندی این دامن تا بالای زانو می باشد و یکی از محبوب ترین اندازه های دامن در هر رده سنی است. همچنین این اندازه آخرین عضو از خانواده دامن های کوتاه است.
 5. زیر زانو (Below the knee): اندازه این دامن دقیقا تا زیر زانو است و اولین و کوتاه ترین عضو از خانواده دامن های بلند است.
 6. میان ساق یا میدی (Uper calf or Midi): دامنی تا ساق پا که در اواخر دهه ی ۶۰ میلادی به بازار آمد و بیشتر با چکمه هایی که تا سر زانو بودند پوشیده میشد. اوایل مورد پسند نبود اما به تدریج مرسوم گشت.
 7. بلند یا ماکسی (Maxi): دامنی که بلندای آن تا قوزک پا است.
 8. فلور (Floor or Evening): بلندی این دامن تا زمین است به همین دلیل به نام فلور(زمین) معروف است. دامنی زیبا و با شکوه مناسب لباس های شب، لباس عروس و مراسم های خاص و رسمی است.
 9. دنباله دار(Chapel): آخرین عضو از خانواده دامن های بلند است. دنباله دامن اغلب بلند است و روی زمین کشیده می شود.

اما در میان این تقسیم بندی ها در بعضی مراجع دو تقسیم بندی دیگر نیز وجود دارد که کمتر مرسوم هستند. اولی بین قسمت ۴ و ۵ قرار دارد که دقیقا رو زانو قرار دارد و دیگری بین ۶ و ۷ قرار دارد.

    مدل های دامن و تقسیم بندی بر اساس گشادی:

تقسیم بندی دامن ها بر اساس گشادی

 1. دامن های تنگ راسته یا استوانه ای (Straight skirt): شکل اولیه این دامن مانند استوانه است که با گرفتن ساسون(پنس) در قسمت کمر، گشادی آن در ناحیه کمر تنظیم میشود. در پشت یا پهلو این نوع دامن ها، قسمتی را به عنوان چاک در نظر میگیرند که راه رفتن را با آن آسان تر کنند.
 2. دامن های تنگ خمره ای یا میخی (Pencil or Pagged): شکل اولیه این نوع دامن تا قسمت نشیمنگاه مانند دامن تنگ ساده است با این تفاوت که در قسمت پایین دامن، تنگ و تقریبا چسبیده به پا است. در دامن های خمره ای نیز مانند دامن های تنگ ساده برای سهولت در حرکت، در پشت یا پهلو قسمتی را به عنوان چاک در نظر میگیرند.
 3. دامن های گشاد (Full skirt): همان گونه که از اسم آن پیداست دامن های آزاد و راحتی هستند که در قسمت کمر تنگ و پایین دامن بسیار گشاد میشوند. این گشادی به روش های مختلف اعمال میشود. انواع فون، انواع ترک ، انواع کلوش، چین دار و پلیسه دار. در این گونه دامن ها به دلیل گشادی پایین دامن نیازی به چاک نیست.
استودیو مد ال آی

   تهیه و تنظیم: استودیو مد ال آی

 

نوشته دامن و مدل های دامن و تقسیم بندی اولین بار در مجله اینترنتی سیمین بانو | پورتال تفریحی آموزشی بانوان پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *