خلاصه اثر مرکب نوشته دارن هادری- بخش ۱

هنگامی که دوستی پیشنهاد خواندن اثر مرکب را به من داد با خودم گفتم این کتاب هم مانند بقیه کتابهایی است که در زمینه موفقیت و خوشحالی نوشته شده اند. راستش هیچ وقت علاقه ای به خواندن کتاب هایی که یکهو گل می کنند و در صدر فروش و محبوبیت قرار می گیرند، نبودم، بلکه برعکس اغلب آنها را از لیست کتابهایی که باید بخوانم حذف می کنم چون تصور می کنم بیشترشان یا کتابهایی زردند و یا به موضوعی زرد می پردازند (تاکید روی تصور میکنم و بیشترشان) اما اثر مرکب از آن دست کتاب های پرفروش و محبوبیست که به هیچ وجه زرد نیست. از این رو تصمیم گرفتم نکات مهمی از کتاب که برایم جالب و در عین حال کاربردی بود را به مرور با شما به اشتراک بگذارم. در ادامه بخش اول این خلاصه را مشاهده کنید.

· اهمیتی ندارد که چقدر باهوشید یا نیستید؛ باید کمبود تجربه، مهارت، هوش یا توانایی ذاتی تان را با سخت کار کردن جبران کنید.

· چالش برانگیزترین جنبه اثر مرکب این است که باید مدتی به صورت مداوم و موثر، قبل از دیدن نتایج به کار کردن ادامه بدهیم.

· تنها راه شما برای رسیدن به موفقیت استمرار در انجام ترکیبی از کارهای کسل کننده، غیرجذاب، غیرمهیج و گاهی دشوار در طول زمان است.

· برخی بهانه هایی را که ممکن است به آنها دلبسته باشید بنویسید، برای مثال به اندازه کافی باهوش نبودن، نداشتن تجربهَ، تربیت نادرست، نداشتن تحصیلات و ... سعی کنید این موارد را با سخت کار کردن و خودسازی جبران کنید تا بتوانید بر همه چیز از جمله شخصیت قبلی تان غلبه کنید.

· همه ما مثل هم به دنیا می آییم: لخت، وحشت زده و نادان. زندگی پس از آن ورود عظیم تا پایان، تنها انباشت انتخاب هایی است که انجام می دهیم.

· هر چه در زندگی تان وجود دارد به علت انتخابی است که در ابتدا کرده اید. انتخاب ها ریشه هر یک از نتایج شما هستند. هر انتخاب آغازگر رفتاری است که به مرور زمان به عادت تبدیل می شود.

· در سمیناری که در ۱۸ سالگی شرکت کردم،‌ سخنران پرسید: نسبت مسئولیت مشترک شما در موفقیت رابطه تان چیست؟ ... یکهو گفتم: ۵۰-۵۰ ... مدرس به سمت سه پایه برگشت و با حروف مشکی بزرگ روی کاغذ نوشت: ۱۰۰-۰ او گف: باید مشتاقانه و بدون هیچ انتظاری برای پاسخ متقابل، ۱۰۰ درصد مسئولیت را تقبل کنید. رابطه تنها زمانی موفق خواهد بود که تمایل داشته باشید ۱۰۰ درصد مسئولیت پیشبرد آن را به عهده بگیرید... می دانم که فکر می کنید مسئولیت زندگی خودتان را بر عهده دارید،... اما وقتی به نحوه عملکرد اغلب مردم در جهان نگاه می کنید، میبینید چه بسیار افرادی هستند که انگشت اتهامشان آماده است و مانند یک قربانی سرزنشگر، انتظار دارند حکومت یا فردی دیگر مشکلاتشان را رفع و رجوع کند. اگر تاکنون ترافیک را مسبب تاخیر خود دانسته اید یا مطمئن بوده اید که حال گرفته تان به خاطر رفتار فرزند، همسر یا همکارتان بوده است، ۱۰۰ درصد مسئولیت فردی را بر عهده نگرفته اید. همکارتان به سخنرانی گند زد؟ شاید باید پیش از سخنرانی، دوباره خودتان آن را بررسی می کردید. نمی توانید با نوجوان غیر منطقی خود کنار بیایید؟ انواع کتاب ها و کلاس های فوق العاده وجود دارند که به شما کمک می کنند بیاموزید چطور به این مسائل رسیدگی کنید.

· این حقیقت را بپذیر که اگر مسئولیت فردی انتخاب هایت را بر عهده بگیری، انتخاب هایت حکم آزادی ات را خواهند داشت.

· نخستین گام به سوی تغییر آگاهی است. اگر می خواهید از جایی که اکنون در آن قرار دارید به جایی برسید که آن را می خواهید، باید در خصوص انتخاب هایی که شما را از هدف تان دور می کنند آگاه شوید. تمام انتخاب های امروزتان را آگاهانه انجام دهید تا بتوانید در آینده انتخاب های هوشمندانه تری داشته باشید.

· برای اینکه کمکتان کنم تا در رابطه با انتخاب هایتان آگاه شوید، از شما می خواهم هر کاری را که مربوط به حوزه مدنظرتان برای پیشرفت است، پیگیری کنید. اگر می خواهید از بدهکاری خلاص شوید، باید قران به قران پولی را که از جیبتان بیرون می کشید پیگیری کنید... کافیست همیشه در جیب یا کیفتان دفتر یادداشت کوچکی نگه دارید و ابزاری هم برای نوشتن به همراه داشته باشید. قرار است همه چیز را بنویسید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *