حواستون به رنگ عجیب شیر کاله باشه!

داستان از اونجایی شروع شد که من سه بسته شیر بدون لاکتوز کاله رو برای سگم خریدم!

چون حیوانات و بعضی از انسان‌ها توانایی هضم لاکتوز رو ندارن من همیشه برای مصرف خودم و سگم شیر بدون لاکتوز می‌خرم. ولی این بار که بسته شیر رو باز کردم و ریختم تو ظرف سگم دیدم رنگ شیر سفید نیست!!

فوری شیر رو دور ریختم و شروع کردم به بررسی تاریخ تولید و نوع شیر.
اول احتمال دادم که موقع خرید اشتباه کردم و به جای شیر، شیرقهوه یا حتی شیرکاکائو خریدم. ولی نه!

مطمئن بودم قبل از خرید تاریخ رو چک کردم. درسته! تاریخ انقضاش چند ماه دیگه بود!

تنها احتمالی که باقی مونده بود این بود که شیر فاسده. ولی بوی شیر فاسد نمی‌داد! اما چطور ممکنه که رنگ شیر قهوه‌ای باشه!! من همیشه شیر بدون لاکتوز می‌گیرم ولی هیچ وقت نه تنها اون شیر بلکه هیچ شیری این رنگی نبوده.

دوتا بسته دیگه رو هم باز کردم و در کمال تعجب دیدم اون دوتا هم همین رنگیه!!!!

عصبی شده بودم، اطلاعات روی جعبه رو خوندم ولی هیچ اطلاعاتی درباره رنگ شیر نبود.

این یه شیر کاملا معمولی و سالم بود با رنگ عجیب!

رفتم تیزرهای تبلیغاتی و عکس‌های کاله رو دیدم! رنگ همه شیرهاش سفید بود. هیچ شیر قهوه‌ای رنگی دیده نمیشد. پس احتمال خراب بودن شیر بیش‌تر شد.

با دوستام که مشورت کردم گفتن شیر فاسده و باید دور بریزمش ولی من نمیتونستم قبول کنم که کلاه سرم رفته و سه تا شیر فاسد گیرم اومده!!

شیر بدون لاکتوز کاله
شیر بدون لاکتوز کاله

توی گوگل جستجو کردم ولی اطلاعاتی پیدا نکردم. پس، از جعبه شیر و محتویات داخلش فیلم و عکس گرفتم و برای اکانت «کاله برند» توی اینستاگرام فرستادم. هیچ توضیحی به من ندادن و گفتن با اکانت «کاله پرو» مطرحش کنم. اکانت کاله پرو گفت که باید با اکانت کاله برند مطرحش کنم!!!! و من عصبی‌تر از اینکه کسی پاسخگو نیست و دارم پاس کاری میشم!

بعد از صحبت بیش‌تر، شماره من رو گرفتن تا کارشناس شرکتشون باهام تماس بگیره. بعد از ظهر همون روز بامن تماس گرفته شد و کارشناس پشتیبانی و کارشناس کنترل کیفیت (QC) شرکت با من صحبت کردن.

در کمال خوشرویی و خونسردی به من توضیح دادن که شیرهای کاله طی فرایند تولید، رنگ صورتی تا قهوه‌ای کم‌رنگ به خودش می‌گیره و کاملا سالمه!

بابت تیزرهای تبلیغاتی سوال کردم که چرا شیر اونجا رنگش فرق می‌کنه و این کار دقیقا فریب مشتریه! پاسخشون این بود که موقع فیلم برداری و ادیت به خاطر نورپردازی و اصلاح نور، رنگ شیر روشن‌تر میفته.

در آخر قرار شد مشکل رو اطلاع رسانی کنن و سعی کنن روی جعبه شیر درباره این موضوع اطلاع رسانی بشه.

و در آخر من موندم و سه تا پاکت شیر که بازشون کردم و باید زود مصرفشون کنم تا فاسد نشده! در صورتی که میخواستم مدت زمان بیشتری ازشون استفاده کنم. و به دلیل اینکه باز شدن نمیشه خوابیده تو یخچال نگهشون داشت چون پاکتشون خیس میشه!

رنگ عجیب شیر کاله
رنگ عجیب شیر کاله


حالا یکم از منظر مارکتینگ و بازاریابی به این موضوع نگاه کنیم.

این مسئله شاید یه چیز عادی برای شرکت کاله باشه ولی از دید مخاطب رنگ نامتعارف شیر نشونه وجود مشکل توی شیره. خیلی از مشتری‌ها مثل دوست من ممکنه این محصول رو دور بریزن و دیگه ازش خرید نکنن و حتی به دیگران هم توصیه کنن که از این محصول استفاده نکنن.

ما باید حواسمون به عادات مخاطب باشه، و وقتی داریم محصولی رو تولید می‌کنیم که از بقیه محصولات مشابه متمایزه این موضوع رو هم در نظر بگیریم.

در واقع کاله مشتری رو با محصول عجیبش رها کرده! تصمیم گیری درباره استفاده کردن یا نکردن محصول رو به عهده مشتری گذاشته و متاسفانه به خاطر محصولات بی‌کیفیتی که تو بازار وجود داره مخاطب با احتیاط بیش‌تری عمل می‌کنه.

گاهی ما انقدر از اعتماد مشتری به برند خودمون مطمئن هستیم که این جزئیات کوچیک رو فراموش می‌کنیم. فراموش می‌کنیم که مشتری حق داره درباره محصولی که میخره اطلاعات داشته باشه. مشتری حق داره قبل از خرید محصول بدونه که اون محصول غیرمتعارفه. شاید کسی میخواست از این شیر برای تهیه دسر استفاده کنه و دلش نمیخواست دسر سفید رنگش، قهوه‌ای باشه!

مورد دیگه‌ای که وجود داره اینه که چرا باید عکس‌ها و فیلم‌های محصول متفاوت باشه! توی عکس و فیلم رنگ شیر سفیده ولی تو واقعیت این طور نیست! اگه محصول شما انقدر خوبه چرا باید از معرفیش و بیان تفاوتش صرف نظر کنید و اون رو مثل باقی محصولات نشون بدید؟؟؟

نظر شما در رابطه با این موضوع چیه؟ تجربیات مشابهی داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *