جواب آزمایش پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر در بانوان

از آنجایی که در کشور عزیزمان سالانه افراد بسیاری در اثر سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می دهند پس بهتر است که اقداماتی برای پیشگیری و تشخیص هر چه سریع تر  این بیماری صورت بگیرد که راحت ترین و ارزان ترین روش پاپ اسمیر است . اما با پاپ اسمیر چگونه می توان سرطان دهانه رحم را تشخیص داد ؟

پاپ اسمیر یک روش راحت برای تشخیص سرطان دهانه رحم

به طور کلی تست پاپ اسمیر برای غربالگری و تشخیص بدخیمی های دهانه رحم استفاده می شود ، با کمک این تست می توان متوجه شد که تغییرات سلولی در دهانه رحم ایجاد شده است یا خیر . تست پاپ اسمیر روشی آسان ، ارزان و قابل دسترس و انجام برای همه افراد جامعه برای تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد . متخصصین توصیه می کنند برای تشخیص زودرس سرطان رحم تست غربالگری پاپ اسمیر باید به صورت سالانه و یا فواصل منظم دیگر تکرار شود.

آیا سرطان سرویکس کشنده است ؟

درمان سرطان سرویکس یک مسیر طولانی دارد  و دارای مراحل مختلفی می باشد قطعا اگر در مراحل اولیه سرطان تشخیص داده شود فرد درمان خواهد شد. اما ویروس HVP که بیش از صد نوع مختلف دارد می تواند در مراحل پیشرفته بسیار خطرناک باشد . به همین دلیل بهترین روش پیشگیری زدن واکسن گارداسیل است که بهتر است قبل از اولین رابطه جنسی زده شود و انجام منظم پاپ اسمیر می تواند فرد را مطمئن کند.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

در حال حاضر پاپ اسمیر به این روش صورت می گیرد که ابزاری  به نام اسپکولوم وارد واژن می شود تا بتواند دهانه را بیشتر باز کند تا دسترسی به رحم راحت تر شود و سپس یک برس کوچک وارد واژن می شود و نمونه ای از سلول های دهانه رحم برداشته می شود.

پس از نمونه برداری ، نمونه را داخل محلول مخصوص قرار داده و برای آزمایشگاه ارسال می شود تا نتیجه تست مشخص گردد. سلول ها از لحاظ سرطان سرویکس و همچنین وجود ویروس HPV  بررسی می شوند. معمولا آزمایشگاه کت اسمیر همزمان با پاپ اسمیر انجام می شود که این تست باعث می شود در صورت شناسایی ویروس نوع ویروس هم مشخص شود زیرا ویروس های اچ پی وی دارای انواع مختلف از کم خطر تا پر خطر می باشد و برخی از آنها به خودی خود از بین میروند و برای بعضی آنها نیاز است که سریعا درمان جدی آغاز شود.


چه افرادی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند ؟

 • برای تمامی افراد بالای ۲۱ سال این تست توصیه می شود
 • اشخاصی که در خانواده آنها سابقه سرطان دهانه رحم وجود داشته است.
 • اشخاصی که در سنین پایین ازدواج کرده اند.
 • اشخاصی که زگیل تناسلی دارند ممکن است به نوع های دیگر ویروس اچ پی وی مبتلا شده باشند.
 • اشخاصی که دچار نازایی هستند.

اما گروه حساس تر چه کسانی هستند؟

در واقع خانم هایی که شریک های جنسی متعدد دارند بیشتر در معرض ابتلا به ویروس اچ پی وی و به دنبال آن سرطان دهانه رحم هستند

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

برای انجام تست پاپ اسمیر لازم است که شما در دوره قاعدگی خود نباشید یعنی بهتر است بعد از پریودی خود اقدام کنید. هی دوره از سیکل نسبت به روزهای دیگر برتری ندارد. فقط خونریزی چه با شدت زیاد و چه به صورت لکه در انجام این تست اختلال ایجاد خواهد کرد.

بعد از برقراری اولین رابطه جنسی  تا ۶۵ سالگی بهتر است غربالگری را هرسال انجام داد ، سن سی سالگی از زمان هایی است که رشد سلول های سرطانی خود را نششان می دهند و دوره حساسی می باشد.در مواقعی که سه تست پشت سرهم منفی باشد ، شخص می تواند سه سال یکبار تا سن ۶۵ سالگی تست را انجام دهد.

آیا انجام تست پاپ اسمیر در زمان پریودی بر نتیجه تاثیر می گذارد ؟

بله ، زیرا در زمان پریودی میزان ph واژن شخص تغییر می کند ، علاوه بر آن خون پریودی ممکن است در زمان نمونه گیری امکان برداشتن سلول تمیز را مختل نماید ، بنابراین توصیه می شود در زمان قاعدگی این تست انجام نشود، زیرا برای شناخت سلولهای سرطانی یا سلولهای پیش سرطانی باید نمونه ای که برداشته می شود کاملا تمیز و خوب باشد .

اکثر پزشکان این تست را در زمان پریودی انجام نمی دهند تا از تکرار مجدد تست پیشگیری نمایند.

چه نکاتی را پیش از تست پاپ اسمیر باید رعایت کرد ؟

 • شخص نباید دو روز قبل از تست از داروهای واژینال ، ژل  و یا کرم استفاده نماید .
 • دو روز پیش از آزمایش نباید دوش واژینال انجام بدهید. منظوز از دوش واژینا شست و شوی یسش از اندازه اخلی واژن با مواد بهداشتی است
 • اگر دچار عفونت هستید، نباید در مواقعی که ترشحات زیاد باشد ، آزمایش را انجام دهید .
 • یک تا دو روز قبل از تست پاپ اسمیر از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.
 • اگر قبل از تست مثانه خالی باشد بهتر خواهد بود.

خانم هایی که رحم خود را به دلایلی غیر از سرطان دهانه رحم خارج کرده اند در هر سنی که باشند نیازی به انجام منظم تست پاپ اسمیر ندارند.مگر پزشک بخواهد مورد خاصی را بررسی کند.

عوارض جدی ای برای انجام این تست وجود ندارد. تنها ممکن است بلافاصله یا تا چند روز بعد از پاپ اسمیر خونریزی مختصر و یا لکه بینی داشته باشید.

جواب آزمایش تست پاپ اسمیر

معمولا یک هفته تا ده روز پس از ارسال نمونه آزمایشگاه جواب تست پاپ اسمیر و HPV را ارسال می کند .

اگر جواب تست پاپ اسمیر منفی باشد بیانگر این است که مریض نیاز به انجام اقدام خاصی تا یکسال ندارد ، اگر جواب تست پاپ اسمیر مثبت باشد و  تغییر سلولی خاصی نشان داده شود ، جراح با کولپوسکپ که بزرگنمایی دهانه رحم را چندبرابر می کند ، می تواند از  تغییر سلولی یا از التهاب نمونه برداری کند .کولپوسکوپی هم روشی برای تشخیص سرطان است که در مرحله بعدی نیاز به انجام آن است.

سوالات متداول در رابطه با تست پاپ اسمیر

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

برخی از مراجعین گمان می کنند چون قرار است شی ای وارد واژن شود ممکن است برای آنها دردناک باشد اما سایز اسپکولوم بسیار چندان بزرگ نیست و بعد از آن هم تنها با برخورد با بافت داخلی واژن به بیرون آورده می شود. در صورتی که فردی استرس دارد و یا تجربه سوزش و درد در دفعات قبلی داشته است می تواند از بی حسی موضعی استفاده کند.شما در تصویر عکس اسپوکولوم رو مشاهده می کنید.


آیا در زمان بارداری می توان این تست را انجام داد؟

بله ، انجام تست پاپ اسمیر در زمان حاملگی منعی ندارد .

آیا با وجود عفونت می توان این آزمایش را انجام داد ؟

خیر- بهتر است که ابتدا عفونت و ترشحات درمان شوند ،سپس آزمایش انجام گیرد. این نظر پزشک شما خواهد بود.

چه کارهای انجام دهیم که تست پاپ اسمیرآسان تر شود ؟

 • شل کردن اعضای بدن
 • گرم کردن ابزار اسپکولوم
 • استفاده از بی حسی
 • انجام تمرینات تنفسی

این مواردی که گفته شد بیشتر برای این است که استرس بیمار کمتر شود.

آیا امکان خطا در تست پاپ اسمیر وجود دارد؟

معمولا تست پاپ اسمیر خطایی ندارد ، در اکثر مواقع نتیجه تست پاپ اسمیر درست است ، اما اگر پزشک به نتیجه شک داشته باشد ، پس از دو ماه تقاضای تکرار تست را دارد .

آیا با وجود برداشتن رحم (هیسترکتومی ) نیاز به انجام تست پاپ اسمیر هست ؟

در پاسخ به این سوال نمی توان جواب دقیقی را بیان کرد ، زیرا بسته به نوع برداشتن رحم متفاوت است ،بانوانی که عمل برداشتن رحم را داشته اند باید با پزشک خود مشورت نمایند تا بسته به وضعیتشان مشخص گردد که نیاز به انجام این تست دارند یا خیر .

آیا پس از تست پاپ اسمیر می توان همان روز نزدیکی داشت ؟

بله – پس از تست پاپ اسمیر می توان نزدیکی داشته باشید ، اما ۷۲ ساعت قبل از تست  بهتر است  مقاربت جنسی  نداشته باشید .

هزینه تست پاپ اسمیر زیاد است؟

خیر- این آزمایش با وجود اهمیت و حساسیت بالایی که دارد روشی چندان گران نیست که شما نتوانید به صورت سالانه و یا دو سالانه آن را پرداخت کنید . در صورتی که بعد از دو بار در دو سال تست شما مشکوک نباشد می توانید تست را هر سه سال یک بار انجام دهید.

سخن آخر

در نهایت باید گفت خانم های عزیز توجه داشته باشند که حتما برای انجام این تست به پزشکان متخصص و با تجربه رجوع کنند. زیرا که به هردلیل اگر در روند این تست اهمال کاری و غفلت و یا بر اثر بی تجربگی روند تست به درستی پیش نرود نتیجه تست هم بی فایده خواهد بود زیرا که نمی توان به آن اعتماد کرد.  قطعا پزشک مهم ترین رکن انجام تست موفقیت آمیز و قابل اعتماد است. خوش بختانه در سال های اخیر شاهد حضور و فعالیت گسترده پزشکانی هستیم که در خدمت رسانی به هموطنان شان صد در صد موفق عمل کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *