تفاوت نمودار تعدیل شده و نمودار تعدیل نشده

تفاوت نمودار تعدیل شده و نمودار تعدیل نشده چیست؟

هر نرم افزاری که برای تحلیل تکنیکال انتخاب می شود باید ابتدا نوع داده (دیتا) ورودی به آن مشخص شود داده های ورودی به نرم افزار به دو دسته تعدیل شده و تعدیل نشده تقسیم می شود. در این مقاله به تفاوت نمودار تعدیل شده و نمودار تعدیل نشده خواهیم پرداخت و اینکه کدامیک از این نوع نمودارها برای تحلیل تکنیکال مناسب می باشد.

ابتدا لازم است در مورد شکاف های قیمتی ( GAP ) و انواع آن در بازار بورس ایران صحبت کنیم.

شکاف قیمت ( GAP ) چیست؟ گپ یا شکاف به ناحیه از نمودار گفته می شود که در آن معامله صورت نگرفته و به دلایل مختلف یک شکاف در نمودار قیمت ایجاد می شود.

انواع شکاف های قیمتی که در بورس اوراق بهادار ایران شکل می گیرد:

الف ) شکاف های واقعی : این شکاف ها زمانی ایجاد می شوند که نماد سهم متوقف شده و بعد از بازگشایی نماد، به دلیل حذف دامنه نوسان قیمت یا افزایش آن دامنه در نمودارها یک شکاف ایجاد می شود. در این شکاف ها با توجه به افزایشی یا کاهشی بودن آن منجر به شکل گیری سود یا زیان سهامدار می شود. شکاف های واقعی ناشی از عرضه و تقاضای بازار شکل می گیرد.

انواع شکاف های واقعی عبارتند از :

  1. شکاف ( GAP ) ناشی از تعدیل مثبت و تعدیل منفی EPS

هنگامی که نماد شرکت ها برای شفاف سازی یا تعدیل مثبت و منفی EPS سهم متوقف می شوند، در زمان بازگشایی مجدد نماد ناظر بازار دامنه نوسان قیمت را افزایش یا بدون محدودیت نوسان در نظر می گیرد که در این هنگام با توجه به عرضه و تقاضای بازار ممکن قیمت سهام با گپ به سمت بالا یا به سمت پایین باز شود، در این حالت قیمت سهم بیش از ۵ درصد نوسان خواهد داشت. این موضوع بدان معنی نیست که در صورت تعدیل EPS شرکت حتماً شاهد گپ خواهیم بود بعضاً شرکت تعدیل مثبت داده ولی نماد شرکت در همان قیمت قبل و یا حتی منفی بازگشایی شده است.

  1. شکاف ( GAP ) ناشی از گره های معاملاتی مثبت یا منفی

هنگامی که نماد یک شرکت دچار گره معاملاتی شود، ناظر بازار پس از یک توقف و بازگشایی برای رفع گره دامنه نوسان قیمت را افزایش می دهد، در این حالت با توجه به عرضه و تقاضای بازار ممکن است یک شکاف قیمت در نمودار ایجاد شود.

  1. شکاف ناشی( GAP ) از توقف های طولانی مدت نماد معاملاتی

هنگامی که نماد یک سهم دچار توقف های طولانی مدت مانند : تعلیق نماد ؛ تغییرات بیش از ۵۰ درصد ؛ مجامع و …. می شود در زمان بازگشایی ناظر بازار( سازمان بورس اوراق بهادار) دامنه نوسان قیمت را افزایش داده یا بدون محدودیت نوسان قیمت اعلام می کند در این وضعیت ممکن است به دلیل عرضه و تقاضای بازار شکاف قیمتی در نمودار ایجاد شود.

ب ) شکاف های غیر واقعی: این شکاف ها زمانی ایجاد می شود که شرکت وارد مجمع عادی سالیانه برای تقسیم سود نقدی می شود یا به دلیل افزایش یا کاهش سرمایه مجمع فوق العاده برگزار می نماید و بعد از برگزاری این مجامع قیمت سهام افت خواهد داشت و یک شکاف در نمودار قیمت ایجاد می شود. انواع شکاف های غیرواقعی عبارتند از:

  1. شکاف ( GAP ) ناشی از افزایش سرمایه

زمان افزایش سرمایه شرکت ها قیمت پایانی سهام با توجه به درصد افزایش سرمایه شرکت بصورت تئوریک کاهش پیدا می کند و این امر موجب می شود در نمودار قیمت یک شکاف ایجاد شود. چون این شکاف به علت کاهش تئوریک قیمت سهام در زمان افزایش سرمایه انجام شده و عرضه و تقاضای بازار دخالتی در آن نداشته است، جزء شکاف های غیر واقعی محسوب می گردد در این وضعیت سهامدار زیان نمی کند چرا که معادل افت قیمت، سهام جدید به او تعلق گرفته است.

در تصویر بالا نمودار سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان این شرکت در تاریخ ۲۷/۱۱/۱۳۹۷ افزایش سرمایه ۷۳ درصدی داشته است قیمت قبل از مجمع افزایش سرمایه ۴۸۸۰ریال بوده و بعد از مجمع قیمت محدوده ۳۱۰۰ ریال بازگشایی شده است.

  1. شکاف ( GAP ) ناشی از تقسیم سود نقدی ( DPS )

این گپ بعد از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ها می تواند شکل بگیرد که در صورت تقسیم سود نقدی ( DPS ) بین سهامداران قیمت بعد از مجمع سالیانه بصورت تئوریک کاهش پیدا می کند بنابراین در نمودار قیمت شکاف ایجاد می شود. میزان این شکاف بستگی به مقدار سود تقسیمی می باشد که معمولا کوچک خواهد بود.

در تصویر بالا نمودار پتروشیمی زاگرس شکاف ایجاد شده به دلیل تقسیم سود نقدی در زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه ایجاد شده است. قیمت قبل مجمع سالیانه محدوده ۶۳۰۰۰ریال بوده که بعد از تقسیم سود ۱۴۶۰۰ریالی بین سهامداران بعد از مجمع محدوده قیمتی ۴۷۰۰۰ریال بازگشایی شده است. در این وضعیت سهامداران این شرکت زیان نکرده اند چرا که به میزان افت قیمت سود نقدی به سهامداران پرداخت شده است.

ادامه مطلب در نوشته ی بعدی قرار داده خواهد شد.

نویسنده اکبر شریفی

منبع:وب سایت خانه تدبیر و اندیشه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *