تغذیه طیور

افزایش جمعیت کره زمین یکی از دلایلی است که موجب رشد تولید و پرورش دام و طیور، برای تامین مواد غذایی انسان شده است. امروزه صنعت تولید و پرورش دام و طیور، توانایی تامین مواد غذایی مورد نیاز انسان‌ها را از طریق افزایش منابع اولیه و بهبود راندمان تولید، کسب کرده است. شایان ذکر است که این توانایی، در اثر مطالعه، پژوهش و کشف روش‌هایی برای بهبود فرآیند تولید، پروش و تغذیه طیور به وقوع پیوسته است؛ به طوری که امروزه پرورش طیور گوشتی، در دوره‌های حداقل ۴۲ روزه، متوسط ۴۵ روزه و حداکثر تا ۵۵-۵۷ روزه (بر اساس شرایط بازار، ممکن است طول دوره افزایش یابد) انجام می‌شود. تغذیه طیور، یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر این روند این دوره‌ها بوده و تاثیر فراوانی در مدت زمان طول دوره، کیفیت محصول، کیفیت اجرای دوره و… دارد.

تغذیه طیور
تغذیه طیور


احتیاجات غذایی از دید کلی

متخصصین تغذیه طیور احتیاجات غذایی را با ترکیب مواد خوراکی در دسترس به منظور تهیه جیره‌ای با حداقل قیمت برآورده می‌کنند. به طور کلی، از برنامه‌ریزی خطی جهت تنظیم فرمول‌های حاوی مواد مغذی بسیار ضروری استفاده می‌شود که شامل:

  • انرژی قابل متابولیسم
  • پروتئین خام
  • آمینواسیدهای ضروری به خصوص: متیونین، سیستین، لیزین، تریپتوفان و ترئونین
  • چربی‌ها و اسیدهای چرب ضروری: اسید لینولئیک و لینولنیک
  • مواد معدنی پر نیاز: سدیم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، کلر به صورت کلراید، فسفر به صورت فسفات و گوگرد به صورت سولفات
  • مواد معدنی کم نیاز: مس، کبالت، منگنز، روی، سلنیوم، آهن، ید به صورت نمکهای ید دار و کروم
  • گزانتوفیل‌ها برای ایجاد رنگ در زرده و پوست
  • ویتامین‌ها :

محلول در چربی: D3 ، A (کوله کلیسفرول)، K، E و کولین

محلول در آب: B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B6  (پیریدوکسین)، بیوتین، اسید فولیک، اسید پنتوتنیک، نیاسین، B12 (سیانوکوبالامین) و ویتامین C

ویژگی‌های مواد خوراکی

موارد مطرح شده در این بخش، برای راهنمایی در انتخاب مواد خوراکی جهت جیره نویسی ارائه شده است. انتخاب و بهره‌گیری از مواد خوراکی در تغذیه طیور، بستگی به بازدهی اقتصادی این مواد دارد، اما شناخت مزایا و مضرات این مواد و همچنین میزان مصرف آن‌ها، یکی از بحث‌های مهمی بوده که در این بخش به آن می‌پردازیم. از جمله نکات مهم مطالب این قسمت، تعیین محدودیت‌هایی است که در تغذیه طیور با آن مواجه هستیم. در ادامه به بررسی هر یک از مواد خوراکی موجود در تغذیه طیور خواهیم پرداخت.

ذرت

بیشترین نقش در تغذیه طیور را ذرت به عهده دارد. معمولا در جیره‌ها، مقدار ذرت نسبت به سایر مواد خوراکی بیشتر است و همین موضوع موجب شده است که ذرت مهم‌ترین منبع انرژی در تغذیه طیور به شمار آید. ارزش انرژی زایی ذرت، به نشاسته موجود در بخش آندوسپرم بستگی دارد که بخش عمده‌ی آن آمیلوپکتین است؛ همچنین جوانه آن که منبع روغن ذرت است نیز تاثیر زیادی در انرژی زایی ذرت دارد. بیشتر دانه‌های ذرت دارای ۳ الی ۴ درصد روغن می‌باشند.

ادامه مطلب ...

منبع: www.dgmtechnomix.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *