تعریف پول، ارز و رمزارز


پول(Money):

مترادف پول در فارسی: اسکناس، بودجه، پیسه، تنخواه، دست مایه، دینار، سرمایه، سکه، مبلغ، مسکوک، نقد، نقدینه، وجه، پل، جسر

مترادف Money در انگلیسی: currency، cash،
پول یا پیسه در تعریف ابتدایی پول را می توان هر چیزی که مردم برای خرید کالاها و خدمات استفاده می کنند تعریف کرد. پول چیزی است که بسیاری از افراد برای فروش کالاها یا خدمات خود دریافت می‌کنند.

قلبا در مطلب پول چیست؟ What Is Money به تعریف پول و چگونگی کسب ارزش پول و همچنین معیارهای سنجش میران یک پول در یک کشور و همچنین چگونگی دستکاری دولت‌ها در میزان پول خود پرداختیم و همچین در مطلب تعریف پول، ارز و رمزارز : بخش اول تاریخ پول به صورت مفصل دررابطه با تاریخچه پول و انواع ان از ابتدای تولد بشر تا امروز بجث کردیم و به مشکلات مختلف انواع پول و کارنسی‌های مورد استفاده بشر، عملکرد حکومت‌ها و نحوه شکل گیری پول های امروزی، کریپتوکارنسی‌هایی نظیر بیتکوین پرداختیم. اگر علاقه‌مند به شناخت تاریخچه و مفاهیم به کاررفته در حوزه‌های مالی ، مزایا و معایب انواع شیوه‌های مبادلات مردم هستید پشنهاد میکنم حتما مطالب پیشین مارا مطالعه نمایید.شکل‌های مختلف پول:

  • پول کالایی: (Commodity money)
  • سکه‌های فلزی: (Metal coins)
  • پول کاغذی قابل تبدیل: (Convertible paper money)
  • پول غیرقابل برگشت: (Inconvertible money)
  • سپرده های بانکی: (Bank deposits)
  • ارزهای فیات: (Fiat currencies)
  • پول الکترونیکی: (Electronic money)

پول کالایی علاوه بر خدمت به عنوان مبادله ای ، می تواند برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد. پول کالایی دارای ارزش ذاتی است ، زیرا به خودی خود مفید یا ارزشمند است. برخی از نمونه های پول کالا شامل گاو ، ابریشم ، طلا و نقره است. پول کاغذی قابل تبدیل پولی است که به طلا و نقره قابل تبدیل است. حواله‌های کاغذی مورداستفاده در گذشته پول کاغذی قابل تبدیل هستند زیرا می توانند به طور کامل به طلا و نقره تبدیل شوند.برای مدت طولانی ، پول کاغذ یک پول کاغذی قابل تبدیل باقی مانده است. در این صورت، پول به سکه های استاندارد ساخته شده از طلا یا نقره تبدیل می شود و در زیر آن، ارز کاغذی صادر شده توسط بانک مرکزی به طور کامل توسط ذخایر طلا و نقره با ارزش برابر نگه داشته شده توسط آن حمایت می شد.امروزه پول کاغذی از نوع پول غیرقابل برگشت است. براساس سیستم پول کاغذ غیرقابل برگشت، پول به طلا یا سایر فلزات گرانبها تبدیل نمی شود. بنابراین هنگامی که پول کاغذ غیرقابل برگشت است، مرجع صدور مجوز تبدیل اسکناس های کاغذ به سکه های طلا یا طلا را ندارد. اسکناسهای ارزی که توسط بانک مرکزی صادر می شود، پول کاغذی فیات هستند؛ یعنی آنها با دستور فیات (دولت) صادر می شوند. از آنجا که آنها مناقصه قانونی هستند، آنها به طور کلی در ازای کالاها و خدمات و پرداخت بدهی قابل قبول هستند.

سپرده‌های بانکی شامل پولی است که برای حفظ و نگهداری در موسسات بانکی درج می شود. این سپرده‌ها برای واریز حساب هایی از قبیل حساب پس انداز، چک های حساب و حساب‌های بازار پول ساخته می شوند. دارنده حساب حق برداشت وجوه سپرده گذاری را طبق شرایط و ضوابط حاکم بر توافقنامه دارد.

انواع سپرده های بانکی:

  • سپرده پس‌انداز: (Savings deposits)
  • سپرده‌های مدت‌دار: (Time deposits)
  • گواهی‌های اعتباری: (Negotiable certificate)


ادامه مطلب:

تعریف پول، ارز و رمزارز؛ بخش دوم: خصوصیات، کارایی و وظایف پول


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *