تحول در فوتبال قزوین با ارج نهادن به نخبگان

فوتبال استان  قزوين همانند ديگر استانهاي کشور داراي پتانسيل هاي فراواني است و عليرغم اينکه مسوولان و دست اندر کاران ورزش اين استان زحمات فراواني در سالهاي اخير کشيده اند، اما بعلت عدم حضور کارشناسان خبره  در راس مديريت و برنامه‌ريزي رشته ورزشي فوتبال،  فوتبال اين استان نتوانسته است آنطور که شايسته جوانان اين استان است در سطح کشور پيشرفت داشته باشد. يکي از اين کارشناسان خبره و به روز آقاي استاد مير مسعود مير زاده است. <** ادامه مطلب... **>

استاد مير زاده متولد 1330/5/16، داراي مدرک مربيگري A آسيا وهمچنين کارشناسي ارشد تربيت بدني وعلوم ورزشي ميباشد. وي سابقه مربيگري در تيم ملي جوانان ايران، پاس تهران و صبا باطري در ليگ برتر ايران را در کارنامه ورزشي خود دارد. اوج کار آقاي مير زاده زماني بود که ايشان  به عنوان سرمربي تيم دانش آموزي ايران در برزيل با شکست تيمهايي چون ايتاليا، شيلي آلمان بلغارستان و ترکيه توانست به مقام دوم جهان دست يابد. در آن بازيها تيم ايران در مرحله گروهي مسابقات با تيم آلمان به تساوي رسيده بود ولي در ديدار فينال عليرغم شايستگي هاي فراوان با نتيجه 4 بر 3بازي را واگذار کرد و به مقام دوم جهان رسيد. بازيکناني نظير علي عليپور و فرشيد اسماعيلي که هم اکنون در تيمهاي پرسپوليس و استقلال بازي مي‌کنند وجزء ستاره هاي تيمهاي خود هستند در آن تيم شاگرد استاد ميرزاده بودند. بعد از نايب قهرماني جهان متاسفانه انتقادهايي عليه آقاي ميرزاده در برنامه نود توسط آقاي فردوسي پور و همچنين برخي از رسانه ها انجام شد. هر چند به نحوه شکل‌گيري تيم دانش آموزي ايران در آن زمان به دليل نداشتن مکانيزم مشخص انتقادهايي وارد بود‌؛ اما بايد به اين مهم نيز توجه کنيم که ميرزاده تيم دانش آموزي را با تمام مشکلاتي که در فوتبال پايه ايران وجود دارد به مقام دوم جهان رساند.  ساختار فوتبال پايه ايران در مقايسه با آلمان قابل مقايسه نيست و اين نکته مهم ارزش کار استاد ميرزاده را دوچندان مي کند. 

استاد ميرزاده همچنين بعنوان مدرس بين‌المللي فوتبال کلاسهاي متعددي را در رده هاي  A, B, C, D آسيا در استان هاي قزوين، تهران ، گيلان، کرمان و چند استان ديگر برگزار نموده است و طي استعداد يابي هاي فراواني که خصوصا در استان قزوين انجام داده، مربيان جوان زيادي را کشف و به جامعه فوتبال قزوين معرفي کرده است . اگر چه استاد در اين سالها مسووليت کميته آموزش و مسووليت برگزاري طرح آسيا ويژن را در هيات  فوتبال استان قزوين ب رعهده داشته است و توانسته است گامهاي مثبتي در زمينه پرورش استعداد هاي مربيگري استان بردارد اما به نظر مي رسد که از ظرفيت ها و تجارب اين استاد ارزشمند به طور کامل استفاده نشده است. در سالهاي اخير امتياز تيم فوتبال کاسپين در ليگ دسته دوم خريداري شده است و بعد از چهار سال فعاليت در ليگ دو کشور اکثردست اندر کاران فوتبال استان بر اين باورند که اين تيم نتوانسته است موفقيت قابل ملاحظه اي بدست آورد.  البته بحث در مورد عدم موفقيت کاسپين مجال گسترده تري نياز دارد ولي يکي از دلايل عدم موفقيت آن را ميتوان نداشتن پشتوانه فوتبال پايه در استان دانست.  حالا  نکته اينجاست که چرا استان قزوين با داشتن چنين در کمياب و ارزشمندي، در فوتبال پايه مشکل دارد و جوانان اين استان بايد از وجود چنين استاداني که در عرصه فوتبال و مربيگري امتحان خود را پس داده اند، محروم باشند. اين روزها در محافل فوتبالي  استان قزوين حرف و سخن از تحول در فوتبال قزوين است. اگرچه داشتن يک تيم فوتبال براي استان يک نعمت و ضرورت به شمار ميرود اما توجه به زير ساخت هاي بازيکن سازي از جمله ضرورت‌هايي است که اميدواريم مسوولان تصميم گيرنده با نگاه ويژه اي به آن توجه داشته باشند تا بتوانيم فوتبالي پويا و قدرتمند را در سطح کشور عرضه کنيم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *