تاثیر هوش مصنوعی بر زندگی

در دهه آینده صنایع معدودی وجود خواهند داشت که تحت تاثیر افزایش ظرافت و نفوظ هوش مصنوعی قرار نگیرند. هوش مصنوعی مطمئنا با بهینه سازی عملیات، خودکار سازی فرآیند ها و مختل کردن مدلهای فعلی تجاری، بر بخش های مختلف شرکت ها تاثیر خواهد گذاشت.
هوش مصنوعی وعده خاصی برای بخش علوم زندگی می دهد، جایی که پتانسیل تغییر و تحول در درمان بیماری ها جا باز می کند و با تجزیه و تحلیل عظیم داده ها می توان اطلاعات ارزشمندی را جهت یافتن داروی موثر برای بیماران را واقعیت بخشید.
در این مقاله، ما به چند مورد از راه های کلیدی هوش مصنوعی می پردازیم که در آینده نزدیک در حوزه علوم زندگی تاثیر گذار خواهند بود.

نقش هوش مصنوعی در تشخیص بالینی

هوش مصنوعی نقش مهمی در آزمایش های بالینی و پیشرفت درمان دارد.توسعه دارو فرآیندی بلند مدت ( تا ۱۵ سال ) و سرمایه گذاری نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه خواهد داشت تا بتواند از ایده تا راه تولید پیش رود، علاوه بر این بخش قابل توجهی از آزمایشات دارویی با شکست رو به رو می شوند و سرمایه گسترده ای را به هدر می دهند.
نوید هوش مصنوعی در آزمایش های بالینی، توانایی افزایش کارایی بیشتر در روند تولید است. هوش مصنوعی می نواند در یافتن بیمار کمک کند- بخشی از روند آزمایش که می تواند بسیار پر خطر باشد. هوش مصنوعی همچنین با آنالیز داده های دارویی به پیش بینی مسومیت های ناشی از آن کمک نماید. بطور کلی، هوش مصنوعی، توانایی بهینه سازی و ساده سازی فرآیند هایی که در حال حاضر بطور دستی انجام می شود کمک کند.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

استخراج داده های هوشمندانه با هوش مصنوعی

با توجه به پیشرفت مراقبت های بهداشتی و پزشکی، داده های بسیار عظیمی از بیماران جمع آوری شده است و در سرار جهان محققان داده زیادی را به اشتراک می گذارند. این داده ها باید موتور حرکتی در تصمیم گیری های پیچیده های بالینی باشد. با این حال در عمل ، تجزیه و تحلیل چنین داده های عظیمی و استخراج داده های کاربردی از آن بسیار دشوار است.
به عنوان مثال، هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل داده های بزرگ جهت کشف نشانه های جدید برای دارو های موجود استفاده شود پیش از این نیز با استاده از هوش مصنوعی به این نتیجه را برای دانشمندان برای کاهش احتمالی سر درد های میگرنی از منیزیم استفاده شود و امیدواریم که تحلیل های داده با استفاده از هوش مصنوعی بینش های بیشتری را نسبت به یافتن داروی ویروس کرونا (COVID-19) پیش روی ما باز کند.
از انجا که اکنون ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیش از گذشته داده های بیماران را در قالب اطلاعات ژنتیکی و سوابق بهداشتی در اختیار دارند، هوش مصنوعی رویای نگاه تخصصی تر به درمان را به واقعیت نزدیک کرده است. امیدواریم که محققان با استفاده از هوش مصنوعی به روش های درمان طیف خاصی از بیماران کشف کنند.

هوش مصنوعی برای تشخیص بهتر بیماری
هوش مصنوعی برای تشخیص بهتر بیماری

نوید هوش مصنوعی برای تشخیص بهتر بیماری

حوزه دیگری که هوش مصنوعی درخشش بالایی دارد، تشخیص بیماری است. در آینده ممکن است هوش مصنوعی تشخیص های دقیق تری را انحام دهد و فشار های کاری پزشکان را نیز برای چنین تشخیص هایی کاهش دهد و وقت بیشتری را برای صرف مراقبت از بیمار آزاد کند.
بطور خاص، وعده هایی در تفسیر تصاویر پزشکی مانند اشعه ایکس وجود دارد. در این سناریو با استفاده از پردازش تصویر و الگوریتم های یادگیری ماشین برای تشخیص تصاویر مشابه استفاده می شود که در جهت تشخیص بیماری در اولین مرحله می تواند بسیار مفید باشد. برخی از تحقیقات نشان دهنده دقت هوش مصنوعی حداقل در حد تشخیص انسان ها خواهد بود.
اگر چه ما نمیتوانیم همه تاثیرات هوش مصنوعی در علوم زندگی را پیش بینی کنیم، اما آنچه واضح است، این فناوری موج بعدی نوآوری ها در این حوزه خواهد بود.از افزایش کارایی آزمایش های اولیه برای سریع تر رساندن دارو به بازار، تسهیل در تشخیص بهتر بیماری و کشف دانش های گسترده از داده های هوش مصنوعی موارد بسیار امیدوار کننده و کاربردی بر علوم زندگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *