بیایید کمی درباره خازن روغنی بیشتر بدانیم

کمی یاد زمان دبیرستانم افتادم که درباره خازن ها می خواندیم و هزاران هزار سوال فیزیک برایشان حل می کریدم. تصور من همیشه از خازن، همان اشکال هندسی استفاده شده در کتاب های درسی و برگه های امتحانی بود تا اینکه متوجه شدم خازن هم برای خودش ابهتی دارد و اسم و رسمی به جا گذاشته است. در میان تمام خازن ها و انواع و اقسام ان ها، بیشتر توجهم به خازن روغنی جلب شد و تصمیم گرفتم درباره اش بیشت بخوانم. حالا هم در این مطلب نکاتی درباره خازن روغنی را با شما در میان گذاشته ام که امیدوارم برایتان مفید و جالب باشد. به هر حال بد نیست که اطلاعات عمومی مان بالا برود و درباره محیط اطراف خود اطلاعات بیشتری داشته باشیم. در این مطلب ابتدا قصد دارم شما را با خازن روغنی آشنا کنم و سپس درباره انواع خازن روغنی اطلاعاتی در اختیارتان بگذارم. در نهایت کمی درباره دانستنی های خازن می گویم برایتان. تا انتهای این چند جمله همراه من باشید.

خازن روغنی
خازن روغنی

آیا می دانید که به چه خازنی، خازن روغنی می گویند؟

معمولا به خازنی روغنی می گویند که یک خازن ولتاژ AC یا با دو ولتاژ (AC / DC) است که برای مدارهای با قابلیت اطمینان بالا طراحی می شود. خازن روغنی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به ولتاژ بالا، جریان زیاد و عمر طولانی وجود دارد. که در واقع شامل فیلتر و ذخیره انرژی با ولتاژ زیاد، حرکت موتور، استارت موتور، نورپردازی با ولتاژ بالا و … خواهد شد. این خازن ها در سیستم های گرمایشی صنعتی، موتورهای AC، موتورهای DC، چراغ های با ولتاژ بالا (HID)، تابلوهای روشنایی ولتاژ بالا و منبع تغذیه ها پیدا خواهند شد. در حالی که خازن های الکترولیتی آلومینیومی تقریبا همیشه قطبی خواهند بود ( خازن های مثبت و ترمینال منفی )، خازن های روغنی غیر قطبی خواهند بود و بنابراین می توانند در تمام کاربردهای تغییر ولتاژ استفاده شوند. این خازن ها از پلی پروپیلن متالیزه شده روغن ساخته شده اند. بعضی از انواع مختلف خازن روغنی کاملا منحصر به فرد و متفاوت و کاربردی اند، ممکن است شامل یک مقاومت در سراسر پایانه ها باشد. همچنین در بعضی مواقع با این مورد برخورد خواهید داشت که یک پکیج تنها، میتواند شامل دو خازن جداگانه نیز باشد. ویژگی های کلیدی برای انتخاب یک خازن روغنی عبارتند از: مقدار ولتاژ (V)، عمر مفید (بر حسب ساعت) و نوع خازن روغنی.

از انواع و اقسام خازن روغنی چه می دانید؟

خازن استوانه ای

خازن کتابی

خازن سیلندری

یکی از عملکردهای خازن در تاسیسات سه فاز موتوری ( دارای مصارف سلفی )، اصلاح ضریب قدرت می تواند باشد. در گذشته جهت راه اندازی موتور کولرهای آبی، از خازن های روغنی استفاده می کردند که به همین دلیل اصطلاحاً به آنها خازن های راه انداز نیز می گفتند. البته با تغییر سیستم راه اندازی دیگر نیازی به این خازن ها نبود. شاید دانستن این نکته برای شما جالب باشه که خازن های روغنی به دلیل خاصیت روغن، در هنگام کار و گرم شدن بیش از حد و از طرفی رقیق شدن روغن موجود، بهترین گزینه برای استفاده در کولرهای آبی و سایر وسایلی است که می توانند از خودشان خاصیت سلفی ایجاد کنند. مانند لامپ های مهتابی، یخچال و فریزر های قدیمی ، کولر های آبی و گازی قدیمی و …

خازن
خازن

نکته هایی درباره خازن که خوب است بدانید

وجود خازن نه تنها برای اصلاح ضریب قدرت شبکه سراسری برق ناشی از اندوکتانس خطوط انتقال انرژی و ترانسفورماتورها می تواند مفید باشد، بلکه نصب آن برای مصرف کننده های فشار ضعیف، لازم و ضروریه. اگر چه هزینه های اولیه سرمایه گذاری برای نصب بانک های خازنی بسیار گران به نظر می آید ولی در ظرف مدت ۱۸ تا ۳۰ ماه هزینه های فوق از محل صرفه جویی ضرر و زیان مندرج در صورت حساب های دوره ای مستهلک تسویه می شوند. در نتیجه توجیه و تشویق مشترکان برای نصب خازن، می تواند بهره وری دوسویه باشد که منافع حاصل از آن به نفع مشترکان و نیز شرکت های برق است.

به عنوان حرف آخر چه می توان گفت؟

امیدوارم توانسته باشم شما را ان طور که باید و شاید با خازن روغنی آشنا کنم. در این مطلب سعی کردم مفید ترین و جامع ترین مزالب را در اختیار شما قرار بدم. اگر فکر می کنید به خازن روغنی نیاز دارید یا اگر قصد خرید هر کدام از ابزار آلات و وسایل صنعت برق را دارید، پیشنهاد من به شما فروشگاه اینترنتی تسلاکالا است. البته این فقط یک پیشنهاد است و می توانید اصلا خرید خود را در بازار انجام دهید. سعی می کنم باز هم درباره پنین محصولاتی، کمی اطلاعات در اختیارتان بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *