بومی سازی قطعات خودرو برای بی نیازی از غیر…

بومی سازی قطعات خودرو آن هم در این شرایط که کشور با تحریم های رنگارنگ و سخت و دردسرساز روبه رو است، در قدم اول اقدام بسیار دشواری است، اما در قدم های بعدی رسیدن به موفقیت هایی است که قطعا تنها در ازای تحمل شرایط سخت دستیابی به آن امکان پذیر است. بومی سازی قطعات خودرو یکی از اقداماتی است که می توان برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی روی آن حساب ویژه ای باز کرد. زیرا بی تردید با تکیه بر دانش و توان مهندسان داخلی برای دستیابی به استقلال کلی برای تولید قطعات خودرو می توان بومی سازی قطعات خودرو را عملی کرد تا افتخاری دیگر برای کشور حاصل شود. در شرایطی که مردم برای پیگیری کارت سوخت المثنی و احتمال تخفیف خلافی خودرو در سال 99 همچنان درگیر هستند، این خبر خوبی به نظر می رسد.

منظور از بومی سازی قطعات خودرو چیست؟

شرح و تفصیل عبارت "بومی سازی قطعات خودرو" بسیار ساده است. اگر مفهوم بومی و بومی سازی را بدانیم، به خوبی می توانیم این عبارت را درک کنیم و منظور آن را متوجه شویم. احتمالا می دانید که بومی به معنای منسوب به بوم، سرزمین، شهر یا کشور است. چیزی که بومی باشد به این معنی است که ذاتا متعلق به شهر یا یک منطقه خاص است. بنابراین بومی سازی قطعات خودرو به این معنی است که قطعات ریز و درشت صنعت خودرو سازی در داخل مرزهای کشور و بدون نیاز به فناوری هیچ کشور دیگری ساخته شود. به این ترتیب هم دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد و هم تولید ملی رونق پیدا می کند و هم استقلال کشور در صنعت خودروسازی به چشم دیگر کشورهای رقیب می آید. اما نباید فراموش کرد که بومی سازی قطعات خودرو در کلام و نوشتار راحت است و دستیابی به آن مسیر بسیار دشواری دارد.

بومی سازی قطعات خودرو چه مزیتی دارد؟

وقتی انواع و اقسام تحریم ها و محدودیت ها از سوی امریکا و کشورهای وابسته هر روز کشور را آماج قرار می دهد و وقتی هنوز مذاکره ای به نتیجه نرسیده است و جنگ لفظی و کلامی هر روز بین ایران و امریکا به عنوان یک ابرقدرت جهان بیشتر و بیشتر می شود؛ وقتی هیچ کدام به هیچ ترتیبی از موضع خود کوتاه نمی آیند و خلاصه اینکه وقتی تمام دنیا بسیج می شوند تا ایرانی در کار نباشد و استقلال و موجودیت آن از بین برود، تنها مقاومت و ایستادگی همراه با به کار بردن دانش و تعقل است که می تواند پاسخگوی اینگونه اقدامات باشد. همه ما می دانیم که شرایط تا چه اندازه سخت و حتی بحرانی است، اما ظاهرا هیچ چاره ای جز پذیرش این شرایط و کنار آمدن با آن و یافتن راهی برای سهل کردن آن نداریم. یکی از کارهای مهمی که در این شرایط سخت می تواند منافع زیادی برای کشور داشته باشد، بومی سازی قطعات خودرو است. بومی سازی قطعات خودرو باعث می شود تا ارزبری در صنعت خودرو کم شود، محصولات جدید تولید شود، تولید قطعات خودرو در کشور توسعه پیدا کند، تولید ملی رونق پیدا کند و به طور کلی استقلال کشور تامین شود.

نباید فراموش کرد که همیشه از دل سختی های طاقت فرسا، موفقیت های شیرین و دلچسب به دست می آید. گاهی همین محدودیت ها است که می تواند زمینه پیشرفت و توسعه را فراهم کند. هیچ کس نمی تواند منکر شرایط سخت اقتصادی و حتی سیاسی موجود در کشور شود، اما همیشه امیدی برای بهبودی وجود دارد و انسان به امید است که زنده است.

بومی سازی قطعات خودرو در کشور چه قدر موفق بوده است؟

واقعیت این است که در مدت 40 ساله انقلاب اسلامی است، داخلی سازی قطعات خودرو همیشه پیگیری شده است و مورد تایید بوده است، اما اگر موفقیتی هم حاصل شده باشد، تنها در بخش های ساده خودرویی بوده است. اما آنچه این روزها از بومی سازی قطعات خودرو انتظار می رود این است که یک خودرو با تمام امکانات و تجهیزات روز و کاربردی اش در ایران و به صورت کاملا بومی تولید و عرضه شود. بی تردید رسیدن به چنین جایگاهی مستلزم پیمودن مسیر سخت و طولانی است، اما همیشه در پس سختی ها، آسانی است و همیشه به دنبال تلاش و کوشش و صبر و شکیبایی، پیروزی حاصل می شود. بومی سازی قطعات خودرو بی تردید می تواند قدرت و توان کشور را در جنگ اقتصادی موجود بالا ببرد و تاثیر تحریم ها را کم و کمرنگ کند.

چرا بومی سازی قطعات خودرو در حال حاضر مهم است؟

با توجه به جنگ اقتصادی موجود و با در نظر گرفتن تحریم هایی که هر روز شدت آنها بیشتر می شود، بومی سازی قطعات خودرو یکی از راهکارهای مقابله با این جنگ اقتصادی است. به گفته یک عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، در شرایط موجود ارتقای داخلی سازی بهترین کاری است که باید روی آن تمرکز شود، زیرا در بخش خودروسازی چنین سیاستی می تواند راه پیروزی در این جنگ اقتصادی را هموار کند. بی تردید بومی سازی قطعات خودرو منجر به افزایش توان تولید داخلی در حد امکان می شود، اما نباید فراموش کردن که این افزایش تولید قطعا و حتما با پیچیدگی ها و دشواری هایی همراه خواهد بود.

تاثیر تحریم در پیشرفت کشور

تحریم (SANCTIONS) یا اختصاصا تحریم اقتصادی (embargo) به معنای ایجاد محدودیت در موضوعی یا ممانعت از انجام کاری است. کاملا واضح است وقتی برای دستیابی به هدفی ممانعتی از هر جانبی وجود داشته باشد، طمع و ولع رسیدن به آن هدف چندین برابر بیشتر می شود. به همین دلیل است که تحریم های مختلف امریکا با وجود تمام دشواری هایی که ایجاد کرده است و سختی ها و بحران هایی که در کشور به وجود آورده است، نتوانسته است امریکا را به هدف برساند. به گفته عضو هیأت علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، تحریم‌ های موجود موجب شده است تا اقدامات خوبی از طرف وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و واحدهای دانش بنیان در زمینه تعمیق داخلی سازی صورت بگیرد و مسیر بومی سازی قطعات خودرو بیش از گذشته رونق داشته باشد و به مرور منجر به افزایش تولید و کاهش وابستگی به خارج شود.


کلام آخر

قدم گذاشتن در مسیر بومی سازی قطعات خودرو به این معنی است که مسئولان قبول کرده اند که داخلی سازی به هر ترتیبی و با هر سختی باید انجام شود. اما نباید فراموش کردن که دستیابی به هدف با ارزش و پر افتخار بومی سازی قطعات خودرو نیازمند یک اقدام ملی و هماهنگی همه دستگاه های کشور است. نباید فراموش کرد که بومی سازی قطعات خودرو حتما باید با هدف تیراژ تولید اقتصادی، بهره وری و سودآوری همراه باشد. در این مسیر حتی اگر در راستای افزایش استقلال صنایع خودروسازی و قطعه سازی و کاهش وابستگی به خارج از کشور، روی قطعات زیان ده سرمایه گذاری شود، ایرادی بر این سیاست وارد نیست. همین طور درباره قیمت طرح ترافیک نیز بحث هایی صورت گرفته است که در مطالب بعدی به آن ها می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *