به رنگ سادگی

اگر اندکی در دنیای پر هیایو و جنب و جوش دیزاین سرک بکشید و نگاهی به عناصر موفق و شناخته شده در زمان‌های مختلف بیاندازید، متوجه ویژگی مشترک خیلی از آن‌ها خواهید شد. این ویژگی چیزی نیست جز «سادگی»! موفق‌ترین و شناخته‌شده‌ترین محصولات در این دنیا، همواره سادگی را با خود همراه داشته‌اند و همین ویژگی عامل موفقیت آنها بوده است.

سادگی فلسفه‌ای است که توسط بسیاری از کمپانی‌های بزرگ، سرلوحه دیزاین و توسعه محصولاتشان قرار گرفته و باعث محبوبیت محصولاتشان شده است. استیو جابز، مدیرعامل فقید اپل می‌گفت: «تمرکز و سادگی همواره ورد زبان من است. سادگی بسیار سخت‌تر از پیچیدگی است. شما باید بسیار تلاش کنید تا ذهن خود را پاک کنید تا بتوانید به سادگی برسید. اما در انتها ارزشش را دارد، چون وقتی به نتیجه برسید می‌توانید کوه‌ها را جابجا کنید.»

در طراحی رابط کاربری نیز، توجه به نیاز و هدف کاربران و ارائه ساده‌ترین روش‌ها و راهکار برای رسیدن به این اهداف نهایت رضایت را به دنبال خواهد داشت. سادگی در دیزاین تنها به معنی استفاده از رنگ‌های مینیمال نیست، بلکه شناخت عمیق کاربر و استفاده از این شناخت برای طراحی محصولی است که به دور از المان‌های بدون کاربرد، خلأ بین اهداف کاربر و ابزارهای رسیدن به آن‌ها را پر می‌کند.

برای رسیدن به سادگی در دیزاین راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱ـ شفافیت: صرف‌نظر از کاربرد و هدف محصول، شفافیت و دوری از اطلاعات و محتوای زیاد و گیج‌کننده باعث افزایش رضایت کاربران و فهم راحت‌تر آن‌ها نسبت به کاربرد محصول خواهد شد.

۲- اتوماسیون: براساس مطالعات دانشمندان علوم شناختی، انسان‌ها تمایل دارند تا اعمالی را انجام دهند که به آن‌ها عادت کرده یا با آن‌ها آشنا هستند. هرچه نیاز به فکر کردن و یادگیری در استفاده از محصول کاهش یافته، و عملکرد کاربران به صورت اتوماسیون درآیند، موجب ساده‌تر شدن استفاده از محصول نیز خواهد شد.

۳- محدودیت انتخاب‌ها: انسان‌ها تمایل دارند چیزهایی را ببینند و با آن‌ها درگیر شوند که در راستای هدفشان باشد و موجب انحراف از این هدف نشود. بنابراین محدود کردن انتخاب‌ها و امکانات در راستای رسیدن کاربر به هدف مدنظرش تاثیر به‌سزایی در سادگی محصول خواهد داشت.

۴- کاهش خلیج عملکرد: عبارت «خلیج عملکرد» که نخستین بار توسط دان نورمن استفاده شد، به خلأ میان هدف اصلی کاربر و ابزارهای رسیدن به آن اطلاق می‌شود. هرچه این مقدار کمتر شده و ابزارهای لازم برای رسیدن به هدف برای کاربر در دسترس‌تر باشند، کاربردپذیری محصول افزایش یافته و موجب سادگی آن خواهد شد.


برای آشنایی بیشتر با این روش‌ها و نمونه‌هایی موفق از پیاده‌سازی آن‌ها، مقاله زیر را مطالعه کنید:

http://bit.ly/dxgn585


برای مشاهده مطالب جذاب ما در زمینه دیزاین، کانال تلگرام «فلسفه دیزاین» رو دنبال کنید! (@DEXIGN)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *