بدون شستشو لکه‌های فرش را از بین ببرید!

مقدمه‌ای بر لک شدن فرش

این روزها بسیار پیش میاید که در داخل منزل مایعات و یا چیز‌های دیگری بر روفرشی که در خانه استفاده می‌کنید ریخته شود! در این موارد بایسد سعی کنید تا لکه روفرشی خانه را به سرعت از بین ببرید و آن را تمیز کنید در غیر اینصورت به لکه سخت تبدیل خواهد شد که گاها حتی با مراجعه قالیشویی و شستشوی فرش نیز ایز بین نخواهد رفت!!

ترفندی برا از بین بردن لکه روفرشی

برای از بین بردن لکه‌ها ایجاد شده بر روی فرش باید به این توجه کنید که لکه از چه نوع لکه‌ای می‌باشد. قبل از اینکه ترفند‌ها را برای شما توضیح دهیم پیشنهاد می‌کنیم از راه‌های محافظت فرش مثل استفاده از ملاحفه یا روفرشی استفاده کنید.

ما در مقاله " چگونه فرش را تمیز و سالم نگه داریم؟! " در ویرگول مفصل درمورد محافظت از فرش صحبت کرده‌ایم.

له‌های ایجاد شده در فرش به دسته‌های لکه های طبیعی، لکه جوهر معمولی، لکه های چربی تقسیم می‌شوند که اگر بر روفرشی یا فرش دیده شوند می‌توانید طبق راهکار‌های زیر اقدام به تمیز کردن آن کنید.

تمیز کردن لکه های طبیعی

لکه‌هایی که از میوه‌ها و یا مواد غذایی مثل شیر بر روی فرش یا روفرشی ایجاد می‌شوند لکه طبیعی هستند. آسان ترین لکه برای پاک کردن این لکه‌ها هستند. آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع (یا سرکه سفید) برای تمیز کردن آن‌ها کافیست.

تمیز کردن لکه جوهر معمولی

هترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است!! به این روش که روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست کاملا با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

تمیز کردن لکه‌های چربی

در این موارد از پارچه‌ای کهنه استفاده کنید. برای این کار ابتدا پارچه را روی لکه بزارید و روی آن اتو بکشید. توجه داشته باشید که حرارت باید متوسط باشد. گرما به انتقال باقیمانده روغنی از فرش یا روفرشی به پارچه کمک کند که بعدا می تواند به صورت عادی شسته شود.

منبع: رویان خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *