با مفهوم «اثر مرکب» همین الان زندگیتو تغییر بده


بنا به توصیه دوستی، اخیرا با کتابی آشنا شدم به نام اثر مرکب نوشته دارن هاردی. راستش اولش فکر میکردم از این کتاب های موفقیت و مفهوم راز و ... باشه. اما با این حال شروع کردم به خوندنش و با مفهومی آشنا شدم که باعث شد یه خونه تکونی اساسی توی مغزم انجام بشه. دوست داشتم که با شما دوستان عزیزم به اشتراک بذارم.

اثر مرکب چیه؟
تغییرات بزرگ و موفقیت های ما در زندگی، نشات گرفته از تک تک تصمیم‌های کوچک و به ظاهر بی اهمیتی هست که ما در زندگی می‌گیریم.

دو دوست رو تصور کنید که هر دو درآمد یکسان دارن. یکیشون کاملا راضیه (دوست شماره 1) و دیگری در پی زندگی بهتری هست (دوست شماره 2).

دوست شماره 2 جدیدا شروع کرده به خوندن 10 صفحه کتاب در روز (چیزی که احتمالا 10 دقیقه وقت بگیره هر روز) و سعی کرده که روزانه 125 کیلوکالری کمتر مصرف کنه (احتمالا با یک لیوان نوشابه کمتر در روز).

بعد از گذشت 5 ماه تغییر محسوسی در زندگی این دو دوست رخ نداده. فقط اینکه دوست شماره 2، 18750 کیلوکالری کمتر مصرف کرده و تا الان تونسته 1500 صفحه کتاب بخونه.
اما از ماه هجدهم تغییرات محسوسی رو میبینیم. دوست شماره یک چاق تر شده ولی دوست شماره یک تونسته حدود 5 کیلوگرم وزن کم کنه و تا الان 27 کتاب 200 صفحه ای بخونه. همین باعث شده تا زندگی زناشویی بسیار بهتری داشته باشه و در شغلش هم روند صعودی در پیش بگیره.

اثر مرکب ما رو از انتظار کسب نتایج سریع رها می کنه.

آیا شانس در زندگی موثره؟
از نظر نویسنده کتاب اثر مرکب، دارن هاردی، چیزی به نام شانس به اون صورتی که ما بهش معتقدیم وجود نداره و برای شانس فرمول زیر رو ارائه میده:
خوش شانسی= آمادگی (پیشرفت شخصی) + نگرش ها + فرصت + عمل

آیا عادات بد هم اثر مرکب دارن؟
همونطور که عادات خوب اثر مرکب دارن، عادت ها و رفتار های غلط ما هم مرکب میشن و بعد از چند ماه یا چند سال حتی، ضررهای جبران ناپذیری رو به ما وارد می کنن. پس ما مدام باید تلاش کنیم تا عادات بد رو حذف و به خوب تبدیل کنیم. البته عجله ممنوع. آروم آروم. دوست شماره 2 که یادتونه؟

اگر تصمیم بگیریم به یکباره تغییرات بزرگ در زندگی ایجاد کنیم، مطمئنم که شکست می خوریم. چون ذهنمون هنوز آماده تغییرات بزرگ نشده. کسی رو میشناسید که با استفاده از روشهای متعارف تونسته باشه توی 1 ماه 10 کیلوگرم وزن کم کنه؟

دلسرد نشید
یکی دیگه از توصیه های این کتاب اینه که سریع از عدم نتیجه گیری دلسرد نشیم. کسی که اسکار میگیره، کسی که قهرمان مسابقات بوکس میشه، کسب و کاری که میشه آمازون، گوگل و ... نتیجه سالهای سال تلاش و مداومتشون رو گرفتن. اگر با این افراد یا شرکت ها صحبت کنید می بینید زندگی اینها پر از شکسته ولی جا نزدن و از شکست هاشون درس گرفتن و تلاششون رو بیشتر کردن. همون تلاشی که الان مرکب شده و ما گوگل صداش می زنیم.

نتیجه گیری
به افرادی مثل من که انتظار دارن سریع نتیجه کارهاشونو ببینن، شدیدا توصیه می کنم این کتابو بخونن و با مفهوم اثر مرکب آشنا بشن. من با خوندن این کتاب یاد گرفتم که یک مقدار مثبت تر به زندگی نگاه کنم. حتی تو این شرایط سخت و مبهم!!! و اینکه هر تغییر یا کار مثبتی که انجام میدم رو به فال نیک بگیرم و به صورت دراز مدت ازش توقع اثربخشی داشته باشم.

راستی من این کتاب رو کلا تو اتوبوس در زمان رفت و برگشت به شرکت خوندم (که فکر نمیکنم هر دفعه بیشتر از 15 - 20 صفحه شده باشه) و نفهمیدم کی و چجوری این کتاب 300 و خرده ای صفحه تموم شد.
این یعنی اثر مرکب... .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *