بازار مسکن میسیساگا در سال ۲۰۲۰
بازار مسکن میسیساگا در سال 2020

طی چند سال گذشته، وضعیت بازار مسکن میسیساگا (و سایر شهرداریهای GTA) توجه زیادی را به خود جلب کرده است. 
طبق اعلام هیئت املاک تورنتو، متوسط قیمت یک خانه مستقل (detached) در میسیسیگا در حال حاضر 1،104.975 دلار است. قیمت یک خانه نیمه مستقل (semi-detached) حدود 768،468 دلار، قیمت یک تاون هاوس 609.946 دلار و قیمت یک کاندو، 513,566 دلار میباشد.
وضعیت مستاجران هم چندان بهتر نیست. طبق یکی از آخرین گزارشات وبسایت rentals.ca، در ماه نوامبر متوسط اجاره ماهانه برای واحدهای یک خوابه، 1934 دلار بود. قیمت اجاره واحدهای  دو خوابه نیز 2416 دلار میباشد.
بنابراین، با ورود به یک دهه ی کاملاً جدید، خریداران و فروشندگان ملک در کانادا چه انتظاری میتوانند داشته باشند؟
وب سایت املاک Zoocasa اخیراً پنج پیش بینی برتر خود را در زمینه فروش خانه، رشد قیمت و نرخ مورگیج در سال جدید منتشر کرده است.
بعد از رکود سال 2018، فروش مسکن در کانادا بهبود خواهد یافت
طبق اعلام Zoocasa، بازار مسکن در کانادا توانسته است از چرخه رونق-شکوفایی سال 2016-2018 فاصله زیادی بگیرد. 
در این گزارش آمده است: "پس از تقریباً دو سال فروش کم و رشد آهستهی قیمت در پی معرفی تست استرس مورگیج فدرال، و همچنین وضع مالیاتها و سیاستهای استانی در انتاریو و بریتیش کلمبیا، تقاضا برای خانههای فروشی در نیمه دوم سال 2019 توانست جای خود را پیدا کند".
تقاضای خرید خانه در بزرگترین مراکز شهری کانادا، مانند کلان شهر تورنتو (Greater Toronto Area)، به دلیل عوامل مختلفی از جمله پایین آمدن نرخ بهره، دوباره به جای اول بازگشت. 
به گفتهی Zoocasa، نرخ بهره کم، به کم شدن فشار تست استرس کمک کرده است، چون طبق این تست، شرایط وام گیرندگان باید به گونهای باشد که بتوانند نرخهایی بالاتر از چیزی که در نهایت باید بپردازند را پرداخت کنند (نرخ صلاحیت). 
" فراهم شدن زمینه برای نرخ بهره پایینتر، نه تنها باعث شد که نرخ صلاحیت (qualifying rate) بانک مرکزی کانادا از 5.39 درصد در سال 2019 به 5.19 درصد کاهش یابد ، بلکه همه وام گیرندگان توانستند از نرخ مورگیج ثابت با تخفیف زیاد برخوردار شوند؛ مورگیجهایی که نرخ آنها حتی از برخی از مورگیج های متغیر در برخی از رقابتی ترین وام دهندگان کشور، بیشتر بود."
به گفتهی Zoocasa، این باعث شد که خریداران به بازار برگردند، و در بیشتر شهرهای بزرگ کانادا، فروش و رشد قیمت ملک نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
Zoocasa اذعان میکند که طبق گفته های بسیاری از تحلیلگران و انجمن های املاک، خریداران و فروشندگان خانه میتوانند انتظار داشته باشند که این روند در سال 2020 توسعه پیدا کند. در جدیدترین پیش بینی این وبسایت، انجمن املاک و مستغلات کانادا انتظار دارد که در سال جاری، نزدیک به 486.800 معامله انجام خواهد شد، یعنی شاهد 6.2٪ افزایش نسبت به سال 2018 خواهیم بود، در سال آینده این عدد به 530،000 فروش میرسد، یعنی 8.9٪ افزایش خواهیم داشت. پیش بینی میشود که میانگین قیمت خانه در کانادا با افزایش 2.3 درصدی به 500،000 دلار، و در سال 2020 با افزایش 6.2 درصدی به 531،000 دلار برسد. 
بنگاه مسکن و مورگیج کانادا (CMHC) نیز این نگاه خوش بینانه را دارد.
این بنگاه در جدیدترین چشم انداز بازار مسکن خود، اظهار داشت: "به طور کلی، شرایط اقتصادی و جمعیتی همچنان حامی فعالیت مسکن در افق پیش بینی خواهند بود، بطوریکه در برابر افت فروش و افت میانگین قیمت مسکن ایستادگی خواهند کرد".
CMHC انتظار دارد که میزان فروش خانه در سال 2020 در سطح کشور، بین 480،600 تا 497،700 واحد خواهد بود، که نسبت به سال گذشته، تقریباً 6 درصد رشد دارد. متوسط قیمت ملک در کانادا بین 506.200 دلار تا 531،000 دلار خواهد بود، که نسبت به سال جاری 5.6 تا 6.7 درصد رشد خواهد داشت.
بریتیش کلمبیا و انتاریو، بیشترین رشد در بازار مسکن را خواهند داشت
این احتمالاً جای تعجب ندارد.
پیش بینی Zoocasa این است که شدیدترین حرکات، در بازارهای انتاریو و بریتیش کلمبیا، و به ویژه در دومی خواهد بود؛ چون این شهر، در حال رهایی از باتلاق خریداران خارجی است و در ضمن، مالیات احتکار غیر مقیمان را افزایش داده است. 
در بازار املاک انتاریو، فروش بین 204.200 - 213.800 واحد (4.2+، 7.3 - درصد) ، با قیمت هایی بین 614000 دلار - 633،700 دلار (5.4+، 6.5- درصد) خواهد بود. 
این بازار، بازار فروشندگان خواهد بود - به خصوص در GTA
اگر قصد خرید خانه در سال 2020 را دارید، با یک بازار چالش برانگیز روبرو خواهید شد. 
Zoocasa خاطرنشان میکند که شرایط بازار مسکن در بزرگترین شهرهای کانادا، به گونهای است که بین عرضه و تقاضا، شکاف رو به رشدی وجود دارد (بسیاری از مردم، خواستار خانه هستند ولی در حال حاضر، تعداد خانه ها کافی نیست). 
در شرایطی که سرمایه گذاران / محتکران نیز به رشد قیمت کمک کردهاند، عدم موجودی کافی - به ویژه در بازارهای GTA - زمینه را برای جنگهای مناقصه و افزایش نجومی ارزش املاک که در سال 2016 شاهد آن بودیم، مهیا کرده است. افزایش قیمتها منجر به اجرای طرح مسکن انتاریو (Ontario Fair Housing Plan) شد، طرحی که شامل کنترل مالیات و اجاره بهای خریداران خارجی برای کاهش تقاضا بود. 
به نوشتهی وبسایت Zoocasa: "برای مدتی، این سیاستهای جدید در آرام کردن بازار مؤثر بودند؛ همراه با تست استرس مورگیج فدرال، این اقدامات به شدت باعث ترس فروشندگان شد، و به دنبال بیانیه ی آنها، لیستینگهای جدید، 33 درصد افت کردند. همچنین، قیمت خانه ها در استان انتاریو افت کرد، بطوریکه قیمت مسکن در منطقه یورک با کاهش دو رقمی، متحمل لطمه شدیدی شد. "
با اینکه که فروش و قیمتها نسبت از سال گذشته، صعود پایدار داشتهاند، اما چنین چیزی را در مورد لیستینگهای جدید نمیتوان گفت. به گفتهی وبسایت Zoocasa، بازار مسکن کانادا در ماه نوامبر، در دست فروشندگان خواهد بود. 
به گزارش Zoocasa، موجودی در مجموع ماهها (یعنی مدت زمان لازم برای فروش کامل تمام خانههای موجود برای فروش) توانست رکورد کمترین حد خود از سال 2007 تا کنون را فقط در مدت 4.7 ماه بشکند.
"با این حال، گزارشهای اخیر از GTA نشان میدهد که عدم عرضه، مسئلهای حادتر است. اعدادی که در پایان سال از طرف هیئت املاک تورنتو ارائه میشوند، حاکی از آن است که نسبت فروش به لیستینگهای جدید برای منطقه 81، درصد بوده است، که نشان میدهد تقریباً فقط 20 درصد از کل لیستینگهای جدید ارائه شده در بازار در ماه نوامبر فروخته شدهاند. "
تحلیلگران TREB نگران این موضوع هستند که اگر این عدم عرضه ادامه یابد، قیمتها می توانند یک بار دیگر صعود وحشتناک داشته باشند.
نرخ مورگیج، ارزان باقی میماند
در اینجا خبرهای خوبی برای خریداران داریم!
به گفتهی Zoocasa: بانک مرکزی کانادا (BoC) - بانک مرکزی که هزینه استقراض وام دهندگان مصرف کننده را تعیین میکند - نرخ بهره مرگیج را برای کل سال 2019 نسبتاً پایین و پایدار نگه داشته است و در هر هشت اطلاعیه خودش، نرخ بهره وام شبانه را 1.75 درصد اعلام کرد. در نتیجه، بانکها و اتحادیه یورکهای اعتباری توانستند مورگیج متغیر و خط محصولات اعتباری خود را با قیمت مناسب حفظ کنند. به همین دلیل، وام گیرندگان، به برخی از پایینترین نرخهای مورگیج ثبت شده در سال 2019 دسترسی داشتهاند - و طبق جدیدترین گفتگوها با BoC، احتمالا این روند در سال جدید ادامه خواهد داشت.
شرایط مورگیج، احتمالا آسانتر خواهد شد
به نوشتهی وبسایت Zoocasa: "در ماه دسامبر، نامه جاستین تروودو، نخست وزیر کانادا حاکی از آن بود که بیل مورنو، وزیر دارایی فدرال، بار دیگر معیارهای بحث برانگیز تست استرس را بررسی خواهد کرد، و در آن تغییراتی خواهد داد تا در هنگام تعیین صلاحیت، وام گیرندگان از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار شوند. اگرچه هنوز هیچ گونه جزئیاتی منتشر نشده است، اما این تغییرات میتواند شامل پایین آمدن نرخ صلاحیت از 5.19٪ فعلی، یا پویاتر کردن آن بر اساس سابقه وام گیرندگان باشد، همچنین، آنها میتوانند این الزام فعلی را که طبق آن، وام گیرندگان در هنگام تعویض وام دهنده، باید مجدداً تست استرس بدهند، را حذف کنند، اقدامی که انتقادات سنگینی را از سوی صنعت مورگیج به همراه داشته است. "
آیا قصد دارید در سال 2020 خانه بخرید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *