ایدز

از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌ است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. در روز جهانی ایدز مردم لباس ‌هایشان را به روبان قرمز مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.

اپیدمی جهانی ایدز

اپیدمی جهانی ایدز و ویروس آن، با توجه به مقیاس و تأثیر ویرانگری که دارد، یک مورد اضطراری جهانی و یکی از وحشتناک ترین چالش ها را در برابر زندگی و همچنین در برابر برخورداری مؤثر از حقوق بشر تشکیل می دهد، که رشد اجتماعی و اقتصادی را در سراسر جهان تضعیف می کند و بر تمامی سطوح جامعه ملی، اجتماعی، خانوادگی و فردی تاثیر می گذارد. ایدز تا به حال جان میلیون ها انسان را گرفته است و در سرتاسر جهان هر ساله میلیون ها انسان به ویروس �اچ. آی. وی� آلوده می شوند. اما تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است.

ویروس ایدز چیست؟

ویروس ایدز همان ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان است که بیماری ایدز را به وجود می آورد. ویروس ایدز عضو گروهی از ویروس ها به نام رترویروس ها است که سلول های انسان را آلوده می کند و انرژی و مواد غذایی این سلول ها را صرف رشد و تولیدمثل خود می کند. بیماری ایدز یا سندروم نقص ایمنی اکتسابی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می شود، به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونت ها نیست. این عفونت ها عبارتند از: عفونت هایی که عفونت های فرصت طلب نام دارند و سایر بیماری هایی که در شرایط ضعف سیستم ایمنی عمل می کنند. وقتی فردی با ویروس ایدز آلوده می شود و ویروس وارد بدن او می شود، ابتدا ویروس در سلول های سفید خون او زندگی و تکثیر پیدا می کند.

ویروس ایدز چگونه منتقل می شود؟

فرد آلوده به ویروس ایدز ویروس را در مایعات خاص بدنش از جمله خون و شیر حمل می کند. انتقال ویروس فقط در صورتی میسر است که این مایعات آلوده به ویروس ایدز وارد جریان خون فرد دیگری بشوند. اغلب انتقال ویروس ایدز از یکی از این راه ها اتفاق می افتد:

۱. تماس جنسی بدون پیشگیری با فرد آلوده به ایدز.

۲. استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک با یک فرد آلوده به ویروس ایدز.

۳. انتقال ویروس از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان یا شیردهی

هر زنی که باردار است یا قصد بارداری دارد و به هر دلیل مشکوک است که احتمال آلودگی با ویروس برای وی وجود دارد لازم است قبل از بارداری آزمایش و مشاوره مربوط به ایدز را دریافت کند. اگر آزمایش ایدز خانم بارداری مثبت باشد، باید داروهای لازم برای پیشگیری از انتقال ایدز به فرزندش را دریافت کرده و از شیر دادن او خودداری کند.

ویروس ایدز از چه راه هایی منتقل نمی شود؟

انتقال ویروس ایدز از یک فرد به فرد دیگر به آسانی ویروس های دیگر نیست. این ویروس از راه هوا یا غذا منتقل نمی شود، به عنوان مثال از راه عطسه یا سرفه کردن. هیچ موردی از انتقال ایدز از راه تماس های عادی روزانه یک فرد آلوده با همخانه ای ها، همکاران، خویشاوندان یا دوستانش که از ظروف و توالت مشترک استفاده می کنند دیده نشده است. ایدز همچنین از راه در آغوش گرفتن و بوسیدن منتقل نمی شود. ویروس ایدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد، ولی تاکنون مواردی از انتقال در اثر آنها گزارش نشده است. اما در صورت تماس این موارد با پوست بریده شده خطر انتقال وجود دارد. مگس، پشه و حشرات دیگر ویروس را منتقل نمی کنند.

در چه مواردی باید آزمایش ایدز انجام شود؟

اگر شخص به هر دلیل احتمال می دهد که به ویروس ایدز آلوده شده باشد، باید هرچه سریع تر مورد آزمایش قرار گیرد، زیرا حتی در نخستین مراحل بیماری باید گام های سازمان یافته ای برای حفظ درازمدت سلامتی فرد برداشته شود. بیمار باید به طور منظم به یک متخصص بیماری های عفونی مراجعه کند تا در وقت مقتضی قبل از بدحال شدن بیمار درمان ضد ویروس ایدز شروع شود. این روش رسیدگی فعالانه در بیماران ایدز سبب می شود بیمار سال های بیشتری زندگی سالم داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *