اون لعنتی رو خاموش کن!

(دلایلی که شما را قانع می‌کند تلویزیون را خاموش نگه دارید!)

شما هم جزو افرادی هستید که زندگی خود را پای تلویزیون و با تماشای برنامه‌های بی‌سر و ته آن سپری می‌کنند؟ تعداد اندکی از مردم عادی از مضرات تلویزیون و تأثیر مخرب آن در زندگی آگاهی دارند. در واقع، بسیاری از افراد استدلال می‌کنند که تماشا کردن برنامه‌های تلویزیونی به «میزان کم» برای هیچ کس آسیبی در پی نخواهد داشت. با این حال، بهتر است مشخص شود که این «میزان کم» به چه معنا است؟!

تحقیقات نشان داده‌اند که آمریکایی‌ها در هر هفته به طور متوسط بیش از 34 ساعت از زمان خود را پای تلویزیون سپری می‌کنند. ممکن است با خودتان فکر کنید که این رقم بسیار بالایی است و شما هرگز این همه از وقت خود را به تماشای برنامه‌های تلویزیونی اختصاص نمی‌دهید. در این صورت توصیه می‌کنم از همین حالا تمام برنامه‌های مورد علاقه خود و مدت زمان آن را یادداشت کنید. فراموش نکنید که تماشای فیلم، ویدیوهای یوتیوب و تبلیغات تلویزیونی و میان برنامه‌های پخش زنده را هم در همین گروه بگنجانید.

دیگر وقت آن رسیده که با خودتان صادق باشید و ببینید هر هفته، چقدر از اوقات گرانبهای خود را در مقابل صفحه تلویزیون سپری می‌کنید؟ به خاطر داشته باشید که این، همان زمانی است که می‌تواند به اعضای خانواده، فامیل یا حتی به تفریح و مسائل مرتبط با سلامت و بهداشت خود شما اختصاص یابد. در این جا تلاش خواهیم کرد تا برخی از دلایل خاموش نگه‌داشتن تلویزیون را با شما مرور کنیم:

1. هدر دادن وقت

ناگفته پیدا است که در هنگام تماشای تلویزیون، شما هیچ کار مفید دیگری انجام نمی‌دهید. درست مانند این است که این مدت را در خواب گذرانده باشید. با این تفاوت که از مزایای خوابیدن هم بهره‌مند نمی‌شوید. به این ترتیب، در فاصله‌ای که شما مشغول تماشای تلویزیون هستید، تمام کارها و فعالیت‌های ضروری شما همین طور دست نخورده و انجام نشده باقی خواهند ماند.

2. از دست دادن امکان تعاملات اجتماعی

هر ساعتی که درمقابل تلویزیون سپری می‌شود در واقع زمانی است که شما کم‌ترین بهره را از زندگی خود می‌برید. تصور کنید که در این مدت می‌توانید یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را ملاقات کنید و دقایقی را به گفتگو با او بگذرانید؛ اگر صاحب فرزند هستید، این همان زمانی است که می‌تواند به انجام بازی، گردش و تعاملات مفرح اختصاص یافته و خاطرات خوشی را برای هر دوی شما ایجاد کند؛ یا بهتر است توجه کنید که این زمان ممکن است به انجام هر فعالیت مفید دیگری نظیر، ورزش، رسیدگی به امور منزل، مطالعه و انجام برخی امور شخصی اختصاص یابد. برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی یکی از نیازهای اساسی انسان است. توجه داشته باشید که چنین نیازی هرگز با تماشای تلویزیون برآورده نخواهد شد.

3. ایجاد اختلال در فعالیت مغز

مطالعات نشان داده‌اند که هنگام تماشای تلویزیون بخش بزرگی از قشر مغز و مناطق بالایی آن خاموش شده و فعالیت اصلی به بخش‌های تحتانی‌تر مغز واگذار می‌شوند. بخش‌های بالایی مغز وظیفه تمرکز، تفکر و کنترل اعمال ارادی بدن را بر عهده دارند. تماشای طولانی مدت تلویزیون موجب می‌شود که به تدریج این بخش از مغز ما تنبل و ضعیف شود. این امر در کودکان به صورت مشکلات ناشی از کم توجهی، عدم تمرکز و رشد ضعیف مغز بروز می‌کند.

4. برنامه نویسی ذهن به صورت منفی

به طور تقریبی می‌توان گفت که کلیه برنامه‌های تلویزیونی، اعم از کمدی، درام، مستند و اخبار دارای بار منفی بوده و اغلب، هیچ پیام مثبتی را بازگو نمی‌کنند. البته در این میان استثناء هم وجود دارد. ولی ما در این جا درباره اغلب برنامه‌ها صحبت می‌کنیم. بنابراین، بهتر است در انتخاب گزینه‌های مورد علاقه خود دقت بیش‌تری به خرج دهید.


5. مسموم کردن فضای ذهنی و باورها

توجه داشته باشید که برنامه‌های کمدی ما را بر آن می‌دارند تا به مواردی نظیر، انجام برخی کارهای ساده‌لوحانه، رفتارهای اجتماعی خارج از عرف، اضافه وزن و در واقع به تمام وجوه تمایز انسان‌های دیگر با خودمان بخندیم. از طرف دیگر، خبرها و برنامه‌های مستند مملو از داستان فجایع، دردها، رنج‌ها، مرگ و تألمات انسان‌ها است. تکلیف برنامه‌های درام هم که روشن است؛ این قبیل برنامه‌ها هم به طور کلی با غم و اندوه سر و کار دارند. بنابراین، همه این موارد دست به دست هم داده، فضای ذهنی شما را مسموم کرده و روی چشم انداز شما و رویکردتان به زندگی تأثیر گذار خواهند بود.

6. ایجاد انتظارات غیر واقعی

تلویزیون درک ما از واقعیت را تحریف می‌کند. برنامه‌های تلویزیونی سرشار از ستارگان زیبا و بی‌عیب و نقصی هستند که پیوسته کارهایی شگفت انگیز را انجام داده و ماجراهایی فوق العاده را دنبال می‌کنند. این موضوع، موجب می‌شود که تماشاگر از ظاهر و روال عادی زندگی خود ناراضی شده و توقعاتی غیر واقعی و دور از ذهن پیدا کند. اطمینان داشته باشید که اگر ستارگان سینما یا برنامه‌های تلویزیونی را از نزدیک ملاقات کنید برای شما توضیح خواهند داد که هیچ یک از چیزهایی که می‌بینید واقعیت ندارند!

7. احساس بی‌کفایتی

متأسفانه یا خوشبختانه، زندگی واقعی شباهتی با برنامه‌های تلویزیونی نداشته و به آن شکل پیش نمی‌رود. اغلب افراد، وقایع فیلم‌ها و سریال‌ها را با زندگی شخصی خود مقایسه کرده و در نهایت سرخورده می‌شوند. در واقع، چنین مقایسه‌ای این پیام را منتقل می‌کند که ما به اندازه کافی زیبا، باهوش و شوخ و شنگ نیستیم. حقیقت این است که اگر شرایط خود را با دنیای فیلم‌ها مقایسه کنیم، خواهیم دید که زندگی خالی و بی‌رنگ و بویی داریم!

8. تبلیغات و تأثیر آن‌ها بر ضمیر ناخودآگاه

بی‌تردید، یکی از مهم‌ترین اهداف تلویزیون انجام تبلیغات است. اغلب قریب به اتفاق برنامه‌های تلویزیونی جنبه هنری نداشته و اهداف تبلیغاتی را دنبال می‌کنند. این برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مخاطب را تا جای ممکن در مقابل صفحه تلویزیون نگه‌داشته و در خلال این برنامه‌ها محصولات یا تفکرات مورد نظر را به بیننده القاء کنند. به این ترتیب، می‌توان ادعا کرد که بخش قابل توجهی از ضمیر ناخودآگاه ما در کنترل برنامه‌ها و القائات تلویزیونی قرار خواهد داشت.

9. بر هم زدن نظم و انضباط حاکم بر زندگی

اگر شما هم به دیدن برنامه‌های تلویزیون عادت دارید، بهتر از هر شخص دیگری می‌دانید که متوقف کردن این کار بسیار دشوار است. در مقابل تلویزیون، شما کنترل خود را از دست می‌دهید؛ به شکلی که ناگهان متوجه می‌شوید که ساعت‌ها گذشته و هنوز هم مشغول انجام همان کار هستید! این امر، نظم و انضباط حاکم بر زندگی را بر هم زده و شما را از انجام کارهای ضروری باز می‌دارد.

10. نشستن دائمی و تأثیرات نامطلوب آن بر سلامت انسان

در حال حاضر، انسان به مراتب کم تحرک‌تر از گذشته زندگی می‌کند. بسیاری از افراد، تمام ساعات مفید روز خود را پشت میز کار سپری می‌کنند. این در حالی است که اغلب همین افراد به محض ورود به منزل هم در مقابل تلویزیون می‌نشینند. در حالت نشسته، فعالیت الکتریکی عضلات ما به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان داده‌اند که انجام فعالیت‌های ورزشی در ابتدایی‌ترین سطح ممکن هم می‌تواند تأثیر به سزایی بر سلامت جسم ما داشته باشد.

11. ارائه الگوی نادرست به فرزندان

امروزه، ما با اتخاذ روش‌های نادرست، فرهنگ بی‌تحرکی و تماشای طولانی مدت تلویزیون را به فرزندان خود آموزش می‌دهیم. درباره تأثیرات نامطلوب کم تحرکی تحقیقات بی‌شماری انجام گرفته است. واقعیت این است که کودکان در اغلب موارد از سبک و سیاق زندگی والدین خود تقلید کرده و همان روند را دنبال می‌کنند. بنابراین، بهتر است توجه داشته باشید که انتخاب‌های کنونی شما در زندگی نسل‌های بعد هم اثر گذار خواهند بود.

سخن آخر

واقعیت این است که هر روزه، شما ساعات زیادی را در محل کار خود و دور از اعضای خانواده و سایر عزیزان خود سپری می‌کنید. قابل درک است که در فضای منزل تمایل دارید ذهن خود را از آشوب‌های بیرون تخلیه کنید و اندکی به حال خودتان باشید؛ ولی باور کنید که تماشای تلویزیون روش مناسبی برای انجام این کار نیست.

در عوض، بهتر است بخشی از ساعات حضور در خانه را به مطالعه، گوش کردن به موسیقی، شنیدن پادکست و از همه مهم‌تر به وقت گذرانی با خانواده و دوستان خود اختصاص دهید. اطمینان داشته باشید که به این ترتیب، شرایط روحی و جسمی به مراتب بهتری خواهید داشت.

زندگی موهبتی است که به ما عطا شده و تنها یک بار فرصت داریم تا از آن بهره ببریم. وظیفه ما این است که ساعات و دقایق حیات خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنیم. هر لحظه از روز می‌تواند به منزله سرمایه‌گذاری عظیمی باشد که حاصل آن در آینده خود و فرزندان ما تجلی می‌یابد. بنابراین، بهتر است این سرمایه گذاری را به عاقلانه‌ترین روش ممکن انجام داده و خاطرات شگفت انگیزی را رقم بزنیم. حالا، دیگر وقت آن رسیده که تلویزیون را خاموش کرده و زندگی کنید.

تولید محتوا برای راهرو توسط نویسندگان نویسش انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *