انواع کمپرسور – بخش اول

مقدمه‌ای بر انواع کمپرسور

کمپرسور تعریف مفصلی دارد که در مقالات گذشته هواکوب در وبسایت ویرگول ایت تعریف را برای شما ارائه کردیم و به طور کلی از کاربردهای عمومی کمپرسور گفتیم. با این وجود دنیای کمپرسور هوا بسیر بزرگ بوده و انواع کمپرسور های متفاوتی در این صنعت وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

با توجه به موارد گفته شده و وظیفه کاری مشاوران ما در هاکوب بر آن شدند تا در چند مقاله به بررسی انواع کمپرسور و کاربرد آن‌ها بپردازند. در این قسمت دو نو کمپرسور را معرفی و مورد بررسی قرار خاهیم داد.

کمپرسور پیچشی یکی از انواع کمپرسور‌ها

کمپرسور پیچشی یکی از انواع کمپرسورها هستند که با عملکرد جابجایی مثبت شناخته می شوند. منظور از کمپرسورهای جابجایی مثبت آنهایی هستند که گاز را در قسمت ورودی محبوس و حجم آن را توسط یک عضو متراکم کننده کاهش می دهند؛ در نتیجه باعث افزایش فشار گاز می شوند. فاصله مولکول های گاز که در ظرف موجود هستند، کاهش پیدا می کند و برخورد آنها با هم بیشتر می شود؛ بنابراین، مولکولها مقدار نیروی زیادتری را به ظرف وارد می کنند و فشار گاز را بالا می برند.

کمپرسور ساتریفیوژ چیست؟!

کمپرسور سانتریفیوژ از نوع کمپرسور‌های دینامیکی هستند و عضو متراکم (پیستون یا male) ندارند. تراکم گاز در این کمپرسورها با نیروی گریز از مرکز و سرعت حاصل از چرخش گاز از طریق پروانه (impeller) انجام می شود. پروانه از اجزای متحرک این سانتریفیوژها است و تمام انرژی مورد نیاز گاز در طول عمل تراکم را تامین می کند. چرخش پروانه و انرژی که توسط پره ها به گاز داده می شود، باعث افزایش فشار استاتیکی و در نتیجه فشار گاز می شود. به این ترتیب، نیروی گریز از مرکز که به گاز بین پره ها وارد می شود گاز را متراکم می کند. فشار استاتیکی همچنین سرعت گاز را در مسیر گذر از مرکز تا رسیدن به محیط چرخ بالا می برد. افزایش کل فشار گاز که از طریق پروانه ایجاد می شود با مجموع افزایش فشار سرعتی و استاتیکی برابر است.

ما در این بخش از سری مقالان انواع کمپرسور هواکوب در ویرگول به توضیح همین دو نوع بسنده کرده و در مقالات بعدی انواع کمپرسور های دیگری را معرفی خواهیم کرد.

منبع: تعمیرات کمپرسور هواکوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *