انواع سیمان و کاربرد هر کدام


انواع سیمان به دلیل قدیمی بودن و نقش استراتژیکی که در سازه و ساختمان ما دارد همیشه جز اولویت های پژوهشی بوده و هست. از سیمان به کار رفته در پل ها و سازه های قدیمی گرفته  تا محاسبات آن در سدها و سازه های امروزی، فرآیند پیشرفتو تکامل تولید این ماده مهم سازه ای بوده است. امروزه هم علیرغم اینکه یکی از عناصر مهم در ساختمان سازی معاصر محسوب می شود،بسیاری از مجریان و دست اندرکاران اطلاعات جامعی از این عنصر مهم ندارند. کاربرد سیمان  ، سیمنا چیست
در این مقاله سعی شده تا تعریفی کاربردی،  نحوه استفاده آن، انواع مختلف و نکات ظریفی از نحوه نگهداری و مسائل پیرامونی آن ارائه شود.


سیمان چیست؟

طبق تعریف ویکی پدیا  سیـمان(Cement) ماده‌ای جامد و به رنگ خاکستری است که قابلیت پیوند مصالح به یکدیگر و به‌وجود آوردن ملات یکپارچه و محکم از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و حاصل ترکیب رس، مصالح آهکی، سیلیس و اکسیدهای معدنی است. تولید این ماده در کوره های مجهز و در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می‌شود.

اولین سوالی که بوجود می آید، نحوه درست کردن سیمـان یا ملات سیمان هست. برای درست کردن آن ، می بایست آن را با آب ترکیب کرد و با نسبت های متفاوت از شن و ماسه، بسته به ترکیب و نسبت ها، ملات یا بتن تولید کرد. زمانی که خوب مخلوط شد و اصطلاحا “سیمان گرفت” یکی از محکم ترین و قدیمی ترین ترکیب سازه ای کشف شده توسط بشر به دست می آید.


انواع سیمان

اصولا به دلیل شرایط متفاوت کاربرد سـیمان، انواع مختلفی از آن تولید شده که بر اساس فرآیند تولید هر کدام، ویژگی های خاص و کاربرد خاصی دارند. دمای محیط کارگاه به دلیل گرماده بودن واکنش آب و سیمان، یکی از مهم ترین عوامل در دسته بندی سیمان است.

از طرف دیگر موارد استفاده بتن یا ملات سـیمان هم می تواند تاثیر زیادی در این دسته بندی داشته باشد.


انواع سیمـان تولید شده تاکنون به شرح زیر است که در ساختمان سازی بیشتر تیپ 1 و تیپ 2 مصرف می شود.

موارد مصرف سیمان های پرکاربرد ساختمان:

انواع پرتلند و کاربرد آنها

تیپ 1

پرتلند معمولی که معمولی ترین و پر مصرف ترین نوع است و در بیشتر پروژه های ساختمانی که ویژگی های خاصی برای استفاده نمی خواهند استفاده می گردد. از این نوع در عملیات های مربوط به ساختمان سازی، کفسازی و نماسازی و همچنین عملیات های پل سازی و جاده سازی که در شرایط معمولی و دمای متوسط اجرا می گردد، استفاده می شود.

تیپ 2

پرتلند اصلاح‌شده (دارای مقاومت متوسط در برابر سولفات‌ها): از آنجایی که گرمای زیاد باعث تبخیر آب موجود در بتن می شود و در چنین حالتی اصطلاحا سـیمان “پوک” می شود، از این سـیمان در بتن ریزی در هوای گرم استفاده می گردد. سیمان تیپ دو به دلیل سرعت گیرش پایینی که دارد، گرمای کمتری آزاد کرده و باعث می شود درجه حرارت ملات یا بتن بیش از اندازه استاندارد نمی شود.

تیپ 3

پرتلند زودگیر (دارای استحکام اولیه بالا) این نوع سیمان زودگیر بوده و دارای مقاومت اولیه زیادی است. مقاومت سه روزه آن معادل ۷ روزه نوع ۱ و به دلیل آزاد سازی گرمای زیاد در زمان هیدراسیون، در جاهایی که نیاز به بهره برداری سریعتر باشد ویا زود تر از موعد مقرر احتیاج به قالب برداری باشد و برای بتن ریزی در هوای سرد ازآن استفاده می‌گردد.

تیپ 4

پرتلند با گرمازایی کم (دارای گرمای هیدراتاسیون پایین) این نوع سیـمان که به سیمان کند گیر معروف است، حتی از نوع ۲ هم کمتر حرارت تولید می‌کند و دیر گیرتر از انواع دیگر است و به دلیل اینکه میتوان در مدت زمان زیادی بتن ریزی انجام داد، از این نوع در بتن ریزی‌های حجیم مانند سدهای وزنی مصرف می گردد.

تیپ 5

پرتلند مقاوم در برابر سولفات (دارای مقاومت خوب در برابر سولفات‌ها): این نوع سیمـان که به سیمان ضد سولفات نیز معروف است در سازه‌های دریایی و زمین‌های سولفات دار مصرف می‌ شود. پس اگر قرار است بتن در مجاورت آب دریا قرارگیرد بهتر است از این نوع استفاده کنید. همچنین مقاومت این سیمـان در زمان طولانی تری نسبت به سیمان تیپ یک به دست می‌آید و گرما دهی کم تری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *